Wanderer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o výrobci automobilů. Další významy jsou uvedeny na stránce Wanderer (rozcestník).
Wanderer
Wanderer-werke.svg
Logo
Právní forma akciová společnost
Založeno 1885
Sídlo Augsburg a Saská Kamenice
Oblast činnosti automobilový průmysl
Oficiální web www.wanderer.de
ISIN DE0007756009
Zánik 1945
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Auto Union Wanderer W25K
Wanderer W25 K
Továrna v Schönau v roce 1920

Firma Wanderer vyráběla automobily, motocykly, jízdní kola v Německu od počátku 20. století až do roku 1939. V současnosti je jejím nástupcem Wanderer Werke AG – finanční holding bez vlastních výrobních závodů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kořeny společnosti sahají až do roku 1885, kdy J. B. Winklhofer a R. A. Jaenicke založili opravnu jízdních kol Chemnitzer-Velociped-Depot Winkelhofer & Jaenicke, která o několik let později vyráběla vlastní kola. V roce 1900 byla jedním z nejvýznamnějších výrobců v Německu, vyvíjela mnohá zlepšení a řadu z nich nechala i patentovat. V této době také rozšířila svou výrobu o psací a počítací stroje Continental, které pod touto značkou později vyráběla v milionových sériích.

První motocykl byl vyroben v roce 1902 a o tři roky později vznikl i prototyp automobilu Wanderermobil. V roce 1911 firma představila vůz W1 na autosalonu v Berlíně a o rok později tyto automobily začala prodávat.

Na nátlak Dresdner bank, od které měla úvěr 5 miliónů marek prodala licenci na výrobu motocyklů Františku Janečkovi, který s její pomocí založil značku Jawa (Janeček Wanderer). Od roku 1932 byla součástí Auto Union spolu se značkami Audi, DKW a Horch. Její továrny v saských městech Siegmar a Chemnitz (v místní části Schönau) byly během druhé světové války velmi poničeny a výroba automobilů ve firmě tak prakticky přestala existovat. V roce 1948 bylo zbylé vybavení továren odvezeno do Sovětského svazu v rámci reparací. Potomci zakladatelů založili v Mnichově novou Wanderer Werke AG vyrábějící jízdní kola a frézovací stroje.

Motocykl Wanderer Mofa (1904)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]