František Janeček (konstruktér)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Janeček
František Janeček
František Janeček
Narození 23. ledna 1878
Klášter nad Dědinou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 4. března 1941 (ve věku 63 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou4. června 1941, Praha) byl český konstruktér a zakladatel firmy Jawa.

Jeho starší bratr - Josef v 1. světové válce těžil uhlí v Mutějovicích. Po roce 1925 začal pracovat v jihočeských Lhoticích, kde těžil antracit. Mladší bratr - Rudolf v Praze vyráběl elektrické bojlery. František vystudoval Vyšší průmyslovou školu v Praze. Později studoval jeden rok na vysoké škole v Berlíně elektrotechniku.

Po studiu v Berlíně nastoupil v roce 1898 do Kolbenových továren firmy Schuckert a spol. v Praze. V roce 1901 ho firma vyslala do Nizozemí, kde v Maarssenu postavil továrnu na dynamoelektrické stroje. V témže roce si přihlásil svůj první patent. V roce 1904 se vrátil zpět do Čech, zde již pracoval jako šéf dílen. V roce 1906 z Kolbenových továren odešel.

V roce 1922 koupil bývalý zájezdní hostinec v Praze na Zelené lišce a přenesl sem sídlo své firmy (JaWa-Janeček-Wanderer, Praha-Nusle).

Údajně vymyslel koncept motocyklu Jawa 50 Pionýr, kterého ale začali vyrábět až později po jeho smrti na jeho počest.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1901 se v Německu oženil s dcerou místního starosty - Johannou Carolinou Strick van Linschotten. V roce 1904 - 29. února se jim narodil syn František Karel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]