Česká Skalice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě v okrese Náchod. O nádraží na trati Jaroměř–Trutnov pojednává článek Česká Skalice (nádraží).
Česká Skalice
Stará radnice na náměstí
Stará radnice na náměstí
Znak města Česká SkaliceVlajka města Česká Skalice
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
LAU 2 (obec)CZ0523 573990
Pověřená obecČeská Skalice
Obec s rozšířenou působnostíNáchod
Okres (LAU 1)Náchod (CZ0523)
Kraj (NUTS 3)Královéhradecký (CZ052)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel5 017 (2021)[1]
Rozloha17,36 km²
Nadmořská výška284 m n. m.
PSČ552 03
Počet částí obce6
Počet k. ú.6
Počet ZSJ6
Kontakt
Adresa městského úřaduTřída T. G. Masaryka 80
552 03  Česká Skalice
urad@ceskaskalice.cz
StarostkaIng. Zuzana Jungwirthová
Oficiální web: www.ceskaskalice.cz
Česká Skalice
Česká Skalice
Další údaje
Kód obce573990
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česká Skalice (německy Böhmisch Skalitz) je město ve východních Čechách, na území okresu Náchod, v Královéhradeckém kraji. Nachází se v nadmořské výšce 284 m n. m. v Úpsko-metujské tabuli mezi městy Náchod, Červený Kostelec, Nové Město nad Metují a Jaroměř. Městem protéká řeka Úpa, která pramení v Krkonoších. Na katastru města leží částečně přehradní nádrž Rozkoš, často nazývaná Východočeským mořem. Dne 6. ledna 1424 zde v bitvě u Skalice Jan Žižka porazil skupinu východočeských pánů.

Žije zde přibližně 5 000[1] obyvatel. Celková rozloha města včetně místních částí Malá Skalice, Zájezd, Spyta, Zlíč a Ratibořice činí 1735 ha.

Novodobá historie města je spjata s textilní výrobou, rozvojem cestovního ruchu, zejména do blízkého Babiččina údolí a Ratibořic, a rozvojem soukromého podnikání po roce 1989. V Malé Skalici za řekou je Muzeum Boženy Němcové.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad Skalice[editovat | editovat zdroj]

Hrad Skalice (v literatuře nazývaný tvrz Velkoskalická), jehož zbytky dnes marně hledáme,[kdo?] se nacházel v místech dnešního starého města. Stával na vysoké, kolmé stráni levého břehu řeky Úpy, blízko Zličského mostu (Zlíč je předměstí dnešního města Skalice, dříve podhradí). Jak bylo k vidění ještě v roce 1830, měl hrad Skalice obdélný půdorys. Na třech stranách stály zdi a dva za sebou se táhnoucí příkopy. Na čtvrté, západní straně, byla kolmá skála nad řekou Úpou. Stavba byla prostorná, na každé straně 40 loket českých, příkop asi 12 loktů široký a stejně hluboký, vyzděný. Za ním se táhla rovina na dvou stranách, východní a polední pro hospodářská stavení, konírny a znovu obezděný příkop. V roce 1831 nový majitel, hospodský Josef Šteidler nechal vylámat kámen a zasypat příkopy.

Hrad byl vybudován rodem Třmene po roce 1200 a patřil k obranným hradům Východních Čech proti nájezdům Turků[zdroj?] a bojovných Slezanů. Od roku 1140 prováděli Děpoltici se souhlasem vládnoucích bratranců panovníků rozsáhlou kolonizaci kraje kolem řeky Úpy. Jelikož dostali souhlas panovníka, vybudovali Skalici, jako jeden z obranných hradů. Krajina kolem hradu Skalice a tvrz Skalička patřila příslušníkům rodu Třmene v letech 1140-1393 (cca 253 let). Pokud se první v rodu Třmene psal jako Petr ze Skalice (kastelán v Čáslavi), měl zde patrně již od narození stálé rodové sídlo, které budovaly předešlé generace rodu (Bohuš Bradatý s bratry, jeho syn Sezema I., otec Petra ze Skalice).

Jako samostatné zboží, nazývané od roku 1490 Česká Skalice nad Úpou, jej připojil v roce 1393 Jetřich z Janovic k náchodskému panství, v roce 1375 ve vlastnictví Hedviky Smiřické ze Smiřic. Dalším majitelem Skalického zboží byl Hynek Hlaváč z Dubé (rod z Dubé spřízněn s rodem Třmene), v letech 1366-1380 Vaněk z Boskovic, o dědictví se podělili bratři Tas a Oldřich z Boskovic s manželkou Markétou ze Šternberka, Jetřich z Janovic je připojil k Náchodskému panství. V první polovině 15. stol. se majitelé střídali: Jindřich z Lažan, 1415 Boček z Kunštátu, 1425 Viktorín z Kunštátu, 1427 Jan Holec z Nemošic, 1432 Jan Baštín z Prostého, 1437 Jan Kolda ze Žampachu st., 1447 Jan Kolda ze Žampachu ml. aj. Hrad byl v roce 1450 zničen krajskou pohotovostí, která táhla proti Janu Koldovi ml.[zdroj?]

Současně s hradem vznikla i tvrz Maloskalická (k jejímu vybudování nebylo zapotřebí souhlasu panovníka). Byla postavena na strategicky nejdůležitějším místě při brodu Kladské cesty přes Úpu, který chránila a zároveň plnila potřeby hospodářského centra potřebného pro úspěšnou kolonizaci kraje. V roce 1362 patřila Nevlasovi ze Skalice, Spyty a na Rýzmburce.[zdroj?]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v České Skalici.
 • Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Barokní jednolodní stavba z roku 1725 s věží na severní straně stojí na místě staršího kostela ze 14. století. V kostele je cenné barokní zařízení a cínová křtitelnice z roku 1490, před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1744 z dílny I. F. Platzera a dvě další sochy z dílny M. B. Brauna.
 • Stará fara, jednopatrová budova z roku 1732 s dvouramenným schodištěm.
 • Bývalý Steidlerův hostinec a kovárna stojí na troskách středověké tvrze, později přestavěné na klášter. Dnes je zde Muzeum Boženy Němcové. V letech 1980-2016 zde také sídlilo Muzeum textilu.
 • Stará radnice na Husově náměstí z roku 1586, po požáru přestavěna roku 1864 v novogotickém slohu.
 • Mariánský sloup na náměstí se sochami tří světců, kolem 1700
 • Pomník Boženy Němcové na náměstí od Mořice Černila z roku 1888[2].
 • Barunčina škola, roubená stavba se šindelovou mansardovou střechou, kam v letech 1824-1833 chodila B. Panklová do školy, v ulici B. Němcové SZ od náměstí. U stolku Boženy Němcové podepsal pamětní knihu prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk při své návštěvě města v neděli 11. července 1926.
 • Vojenský hřbitov z roku 1866 u silnice do Zlíče.
 • Vila Čerych, kterou dal roku 1929 podle plánů architekta O. Novotného postavit továrník Josef Bartoň pro svého zetě. Jeho dědicové vilu odkázali Nadaci pro rozvoj občanské společnosti, která zde pořádá kurzy a konference. V zahradě se roku 2010 natáčel film V. Havla „Odcházení“.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Česká Skalice se nachází na silnici I/33 spojující Jaroměř a Náchod. Po šesti letech výstavby byl 20. listopadu 2009 otevřen obchvat města vedoucí po jeho jižním okraji a po břehu přehradní nádrže Rozkoš.[3]

Na břehu nádrže, východně od středu města je také železniční stanice na železniční trati Jaroměř–Trutnov. Zastavují zde všechny vlaky včetně rychlíků linky R10 PrahaTrutnov.

Části města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
 2. Památkový katalog
 3. Slavnostně otevřeli obchvat, lidem je líp. Krkonošský deník [online]. 2009-11-21. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ottův slovník naučný, heslo Skalice Česká (Velká). Sv. 23, str. 248
 • Ottův slovník naučný, heslo Skalička (Skalice Malá). Sv. 23, str. 250
 • Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech I. Praha 1977. Str. 199-201.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]