Velká Jesenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velká Jesenice
Velká Jesenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Velká Jesenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

znak obce Velká Jesenicevlajka obce Velká Jeseniceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0523 574562
kraj (NUTS 3): Královéhradecký (CZ052)
okres (LAU 1): Náchod (CZ0523)
obec s rozšířenou působností: Náchod
pověřená obec: Česká Skalice
historická země: Čechy
katastrální výměra: 14,72 km²
počet obyvatel: 750 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 286 m n. m.
PSČ: 551 01, 552 03 a 552 24
zákl. sídelní jednotky: 5
části obce: 3
katastrální území: 3
adresa obecního úřadu: Velká Jesenice 200
55224 Velká Jesenice
starosta / starostka: Ing. Petr Jeništa
Oficiální web: www.velkajesenice.cz
E-mail: info@velkajesenice.cz

Velká Jesenice
Red pog.svg
Velká Jesenice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Velká Jesenice (německy Groß Jessenitz) se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký, zhruba 4 km jižně od České Skalice. V roce 2014 zde žilo 749 obyvatel. Obec je členem Svazku obcí Metuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1436. Název obce je odvozen od velkých jasanů, staročesky se jasan řekl „jěsen“.

Již před rokem 1547 držel jeden z dvoreců urozený rytíř Heřman Petr baron Bohdanecký z Hodkova a na Landšperků a to jako hospodářství ke svému domu na Novém Městě nad Metují. Vedle barona Heřmana Petra pak jeden dvůr držel i urozený a statečný rytíř Bořek Dohalský z Dohalic. Panským mladším rychtářem byl jistý Johann, jiný grunt držel Johann zvaný tvarůžkář, další sedlák Pavel Ježkův. Po Heřmanu Petrovi dvorec podědil jeho třetí syn, urozený Heřman starší Bohdanecký z Hodkova a na Dlouhé Třebové a po něm jeho druhý, mladší syn Karel, který dvorec odkázal mladší přízni ze žlebské sekundogenitury, urozenému Václavovi Bohdaneckému z Hodkova a na Teplici, když se sám na dvoře nezdržoval a již daleko dříve dvůr poskytl k ubytování Václavovi rodině, a to do času, než rytíř Václav přestaví teplický dolní zámek a vybudují horní zámek v Teplici. Prvorozeným synem Václava Bohdaneckého z Hodkova na Teplici a Salomeny Vostrovské ze Skalky byl Adam Georg Bohdaneczký z Hodkowa a na Jesenitzi (1578/1579 zámek Skalka – 15. 12. 1584 Jesenice).

Tzv. Velká Jesenice, dříve jen Jesenice, byla již k roku 1576 rozdělena na díl opočenský a novoměstský a dále díl pánů z Veselice a Kamenců z Kamene. Na prvním dílu Veselských z Veselice stávala již zaniklá gotická tvrz a dvorec a dílu pánů z Kamene pak nová tvrz s dvorcem, dnes č.p. 84. Díl Veselských později získali Trčkové a připojili jej k Opočnu. Díl Kamenců byl připojen k novoměstskému velkostatku. Mimo tyto dva základní díly však Jesenici spoludrželo ještě pár drobných držitelů, Johann Budson, Johann Bohovlad a Mattias Mazánek původem z Kolína. V roce 1582 na opočenském díle držel urozený Bořek st. Hamza ze Zábědovic 2 lány a louku, ještě méně držel Bernard Dobrzenský z Dobrzenicz a zbytek urozený a statečný rytíř Václav Bohdanecký z Hodkova. Po roce 1588, kdy byla postavena nová tvrz, Jitka Kamencová z Veselice a Jiřík Kamenec z Kamene, její manžel, jménem jejich dcery Jitky mladší vydělili z obou dílů další část, která obsahovala farní kostel a ten Jitce mladší přiřkli. Václav Bohdanecký z Hodkova pak držel onen kmecí dvorec a pár stavení s jinak dost rozsáhlým příslušenstvím, které bylo původní částí opočenského dílu a menší část dílu novoměstského, což bylo šest velkých gruntů. Díl Jitky ml. byl pak rodiči prodán komisaři zemského soudu, slovutnému vladykovi Těminovi z Těmic. Urozený a statečný rytíř Václav Bohdanecký z Hodkova a na Teplici získal část Jesenice od dědiců svého prastrýce urozeného rytíře Heřmana Petra barona Bohdaneckého z Hodkova a na Landšperku etc.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]