Přeskočit na obsah

Velká Jesenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká Jesenice
Velká Jesenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Velká Jesenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Znak obce Velká JeseniceVlajka obce Velká Jesenice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecČeská Skalice
Obec s rozšířenou působnostíNáchod
(správní obvod)
OkresNáchod
KrajKrálovéhradecký
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel748 (2024)[1]
Rozloha14,72 km²[2]
Nadmořská výška286 m n. m.
PSČ551 01, 552 24
Počet domů317 (2021)[3]
Počet částí obce3
Počet k. ú.3
Počet ZSJ5
Kontakt
Adresa obecního úřaduVelká Jesenice 200
552 24 Velká Jesenice
info@velkajesenice.cz
StarostaJaroslav Zelený
Oficiální web: www.velkajesenice.cz
Velká Jesenice
Velká Jesenice
Další údaje
Kód obce574562
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Velká Jesenice (německy Groß Jessenitz) se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký, zhruba 4 km jižně od České Skalice. Žije zde 748[1] obyvatel. Obec je členem Svazku obcí Metuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1495, dříve uváděný letopočet 1436 s údajem o vypálení městečka Jeszenicz Hradeckými se vztahuje k Sezemicím. Název obce je odvozen od velkých jasanů, staročesky se jasan řekl „jěsen“.

Již před rokem 1547 držel jeden z dvorců urozený rytíř Heřman Petr Bohdanecký z Hodkova a na Lanšperku a to jako hospodářství ke svému domu na Novém Městě nad Metují. Vedle Heřmana Petra pak jeden dvůr držel i urozený a statečný rytíř Bořek Dohalský z Dohalic. Panským mladším rychtářem byl jistý Johann, jiný grunt držel Johann zvaný tvarůžkář, další sedlák Pavel Ježkův. Po Heřmanu Petrovi dvorec podědil jeho třetí syn, urozený Heřman starší Bohdanecký z Hodkova a na Dlouhé Třebové a po něm jeho druhý, mladší syn Karel, který dvorec odkázal mladší přízni ze žlebské sekundogenitury, urozenému Václavovi Bohdaneckému z Hodkova a na Teplici, když se sám na dvoře nezdržoval a již daleko dříve dvůr poskytl k ubytování Václavově rodině, a to do času, než rytíř Václav přestaví teplický Dolní zámek a vybudují Horní zámek v Teplici. Prvorozeným synem Václava Bohdaneckého z Hodkova na Teplici a Salomeny Vostrovské ze Skalky byl Adam Georg Bohdaneczký z Hodkowa a na Jesenitzi (1578/1579 zámek Skalka – 15. 12. 1584 Jesenice).

Tzv. Velká Jesenice, dříve jen Jesenice, byla již k roku 1576 rozdělena na díl opočenský a novoměstský a dále díl pánů z Veselice a Kamenců z Kamene. Na prvním dílu Veselských z Veselice stávala již zaniklá gotická tvrz a dvorec a dílu pánů z Kamene pak nová tvrz s dvorcem, dnes č.p. 84. Díl Veselských později získali Trčkové a připojili jej k Opočnu. Díl Kamenců byl připojen k novoměstskému velkostatku. Mimo tyto dva základní díly však Jesenici spoludrželo ještě pár drobných držitelů, Johann Budson, Johann Bohovlad a Mattias Mazánek původem z Kolína. V roce 1582 na opočenském díle držel urozený Bořek st. Hamza ze Zábědovic 2 lány a louku, ještě méně držel Bernard Dobrzenský z Dobrzenicz a zbytek urozený a statečný rytíř Václav Bohdanecký z Hodkova. Po roce 1588, kdy byla postavena nová tvrz, Jitka Kamencová z Veselice a Jiřík Kamenec z Kamene, její manžel, jménem jejich dcery Jitky mladší vydělili z obou dílů další část, která obsahovala farní kostel a ten Jitce mladší přiřkli. Václav Bohdanecký z Hodkova pak držel onen kmecí dvorec a pár stavení s jinak dost rozsáhlým příslušenstvím, které bylo původní částí opočenského dílu a menší část dílu novoměstského, což bylo šest velkých gruntů. Díl Jitky ml. byl pak rodiči prodán komisaři zemského soudu, slovutnému vladykovi Těminovi z Těmic. Urozený a statečný rytíř Václav Bohdanecký z Hodkova a na Teplici získal část Jesenice od dědiců svého prastrýce urozeného rytíře Heřmana Petra barona Bohdaneckého z Hodkova a na Landšperku etc.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]