Velká Jesenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velká Jesenice
Velká Jesenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Velká Jesenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Znak obce Velká JeseniceVlajka obce Velká Jesenice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0523 574562
Pověřená obecČeská Skalice
Obec s rozšířenou působnostíNáchod
Okres (LAU 1)Náchod (CZ0523)
Kraj (NUTS 3)Královéhradecký (CZ052)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel734 (2022)[1]
Rozloha14,72 km²
Nadmořská výška286 m n. m.
PSČ551 01, 552 24
Počet domů317 (2021)[2]
Počet částí obce3
Počet k. ú.3
Počet ZSJ5
Kontakt
Adresa obecního úřaduVelká Jesenice 200
552 24 Velká Jesenice
info@velkajesenice.cz
StarostaIng. Petr Jeništa
Oficiální web: www.velkajesenice.cz
Velká Jesenice
Velká Jesenice
Další údaje
Kód obce574562
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Velká Jesenice (německy Groß Jessenitz) se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký, zhruba 4 km jižně od České Skalice. Žije zde 734[1] obyvatel. Obec je členem Svazku obcí Metuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1436. Název obce je odvozen od velkých jasanů, staročesky se jasan řekl „jěsen“.

Již před rokem 1547 držel jeden z dvoreců urozený rytíř Heřman Petr baron Bohdanecký z Hodkova a na Landšperků a to jako hospodářství ke svému domu na Novém Městě nad Metují. Vedle barona Heřmana Petra pak jeden dvůr držel i urozený a statečný rytíř Bořek Dohalský z Dohalic. Panským mladším rychtářem byl jistý Johann, jiný grunt držel Johann zvaný tvarůžkář, další sedlák Pavel Ježkův. Po Heřmanu Petrovi dvorec podědil jeho třetí syn, urozený Heřman starší Bohdanecký z Hodkova a na Dlouhé Třebové a po něm jeho druhý, mladší syn Karel, který dvorec odkázal mladší přízni ze žlebské sekundogenitury, urozenému Václavovi Bohdaneckému z Hodkova a na Teplici, když se sám na dvoře nezdržoval a již daleko dříve dvůr poskytl k ubytování Václavovi rodině, a to do času, než rytíř Václav přestaví teplický dolní zámek a vybudují horní zámek v Teplici. Prvorozeným synem Václava Bohdaneckého z Hodkova na Teplici a Salomeny Vostrovské ze Skalky byl Adam Georg Bohdaneczký z Hodkowa a na Jesenitzi (1578/1579 zámek Skalka – 15. 12. 1584 Jesenice).

Tzv. Velká Jesenice, dříve jen Jesenice, byla již k roku 1576 rozdělena na díl opočenský a novoměstský a dále díl pánů z Veselice a Kamenců z Kamene. Na prvním dílu Veselských z Veselice stávala již zaniklá gotická tvrz a dvorec a dílu pánů z Kamene pak nová tvrz s dvorcem, dnes č.p. 84. Díl Veselských později získali Trčkové a připojili jej k Opočnu. Díl Kamenců byl připojen k novoměstskému velkostatku. Mimo tyto dva základní díly však Jesenici spoludrželo ještě pár drobných držitelů, Johann Budson, Johann Bohovlad a Mattias Mazánek původem z Kolína. V roce 1582 na opočenském díle držel urozený Bořek st. Hamza ze Zábědovic 2 lány a louku, ještě méně držel Bernard Dobrzenský z Dobrzenicz a zbytek urozený a statečný rytíř Václav Bohdanecký z Hodkova. Po roce 1588, kdy byla postavena nová tvrz, Jitka Kamencová z Veselice a Jiřík Kamenec z Kamene, její manžel, jménem jejich dcery Jitky mladší vydělili z obou dílů další část, která obsahovala farní kostel a ten Jitce mladší přiřkli. Václav Bohdanecký z Hodkova pak držel onen kmecí dvorec a pár stavení s jinak dost rozsáhlým příslušenstvím, které bylo původní částí opočenského dílu a menší část dílu novoměstského, což bylo šest velkých gruntů. Díl Jitky ml. byl pak rodiči prodán komisaři zemského soudu, slovutnému vladykovi Těminovi z Těmic. Urozený a statečný rytíř Václav Bohdanecký z Hodkova a na Teplici získal část Jesenice od dědiců svého prastrýce urozeného rytíře Heřmana Petra barona Bohdaneckého z Hodkova a na Landšperku etc.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]