Meziměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Meziměstí
Zámek
Znak obce MeziměstíVlajka obce Meziměstí
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0523 574252
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Okres (LAU 1) Náchod (CZ0523)
Obec s rozšířenou působností Broumov
Pověřená obec Teplice nad Metují
Historická země Čechy
Katastrální výměra 25,71 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 419 (2018)[1] (e)
Nadmořská výška 432 m n. m.
PSČ 549 81
Zákl. sídelní jednotky 6
Části obce 6
Katastrální území 4
Adresa městského úřadu Městský úřad Meziměstí
5. května čp 1
549 81 Meziměstí
Starosta Mgr. Eva Mücková
Oficiální web: www.mezimesti.cz
Email: mesto.mezimesti@tiscali.cz
Meziměstí
Meziměstí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Meziměstí (německy Halbstadt) je město v okrese Náchod. Žije zde přibližně 2 400[1] obyvatel. Městem protéká z Polska řeka Stěnava, která o patnáct kilometrů dál, za vesničkou Otovice, opět odtéká do Polska a vlévá se do řeky Nysa Kłodzka.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Území města Meziměstí leží v geomorfologickém podcelku Meziměstské vrchovinyBroumovské vrchovině, větší část území, včetně intravilánu města leží v Broumovské kotlině, ze severu je území omezeno Javořími horamiRuprechtickým Špičákem s nadmořskou výškou 880 m. Na Ruprechtickém Špičáku byla postavena rozhledna, která skýtá široký rozhled – na Krkonoše, Broumovské stěny, Stolové hory, atd.

Meziměstím protéká řeka Stěnava, jenž pramení v Polsku a později u obce Otovice opět odtéká do Polska, kde se pak vlévá do řeky Nysa Kłodzka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci, tehdy zvané Dolní Vižňov (vznikl rozdělením Vižňova na horní a dolní), pochází z roku 1408. Meziměstí je nejmladším městem okresu Náchod, na město bylo povýšeno v březnu roku 1992.

Ještě na počátku 13. století byla krajina neobydlená. Podle listiny z roku 1213 dostal břevnovský opat Kuno od krále Přemysla Otakara I. území Policka, Broumovska a snad také území Teplicka a Adršpašska. Řádné osídlení začíná s jistotou v druhé polovině třináctého století, kdy král Přemysl Otakar II. do zdejší oblasti pozval německé kolonisty. Postupem času vznikla bohatá obec Vižňov, která se později rozdělila na Horní Vižňov s vlastním panstvím a Dolní Vižňov s panským dvorem a tvrzí. Právě Dolní Vižňov vytvořil jádro pozdějšího Meziměstí.

V 15. století na místě dnešního zámku v Dolním Vižňově (v dnešním Meziměstí) vznikla gotická tvrz, jejímž majitelem se udává Jan /Johann/ von Vižňov. V 16. století Jan III. nechal původní gotickou tvrz přestavět na renesanční zámek, který sloužil broumovským opatům jako letní sídlo.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Zámek v Meziměstí. Meziměstský zámek byl v letech 17281738 na přání tehdy žijícího broumovského opata Otomara Zinkeho přestavěn na barokní. Údajně tuto rekonstrukci provedl K. I. Dientzenhofer. V období první světové války se zámek využíval k různým účelům, například plnil funkci první školy v Meziměstí a po pozemkové reformě roku 1922 se stal soukromým zemědělským statkem. Po 2. světové válce objekt sloužil k zemědělským účelům a zchátral. Avšak v 70. letech proběhla velkolepá rekonstrukce, která zámku opět navrátila původní podobu. V letech 19761994 se zde usídlil MěÚ a MNV.[2]
  • Železniční stanice Meziměstí. Zdejší stanice byla vybudována v letech 18731875 zároveň s výstavbou trati Choceň - Broumov, jejíž cílem bylo spojit tehdejší Prusko s Rakouskem - Uherskem. Stavba si vyžádala 10 lidských životů a stála téměř 16 milionů zlatých. Rozlehlá staniční budova je technickou památkou. V budově je krom výdejny jízdenek, úschovny zavazadel a dalších samozřejmostí také umístěna tělocvična, restaurace, stálá železniční expozice a divadelní sál, který je svým umístěním uvnitř nádražní budovy v Evropě ojedinělý.
  • Kostel sv. Anny. V jedné z městských částí Meziměstí, v malebném Vižňově, se nachází barokní kostel, který byl v postaven v letech 1724–1728. Pravděpodobně jej postavil, stejně jako většinu kostelů na Broumovsku, Kilián Ignác Dientzenhofer.
  • Kostel sv. Jakuba Většího. Dva kilometry od vlastního Meziměstí se nachází Ruprechtice – též jedna z městských částí Meziměstí. Její dominantou je barokní kostel zasvěcený roku 1723.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

  • Autobus: (přímé spojení) z Meziměstí do Ruprechtic, Vižňova, Starostína, Horního Adršpachu, Broumova. Autobusovou dopravu v Meziměstí a nejbližším okolí zajišťuje soukromý dopravce P - Transport.
  • Vlak: (přímé spojení) z Meziměstí do Broumova, Náchoda (z Náchoda dále do Starkoče nebo Týniště nad Orlicí, výjimečně Chocně atd.). Na počátku 21. století započalo rušení vlakových spojů Meziměstí - Praha (nebo Františkovy lázně), a to především kvůli stálému ubývání cestujících. Ale v novém GVD 2016/17 jsou nasazovány přímé vozy Meziměstí - Praha, které se ve Starkoči napojují na rychlík Trutnov - Praha. Rychlíky byly přemístěny na trasu Trutnov - Praha a vlaky z Meziměstí zkráceny do Starkoče a Týniště nad Orlicí. Zrušeny byly také mezinárodní vlaky z Meziměstí do polského Walbrzychu.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Divadlo je v Meziměstí umístěno neobvykle přímo v nádražní budově. V první polovině 20. století tak nahradilo nevyužitou čekárnu. V divadle jsou každý rok pořádány Meziměstské divadelní hry, měšťanský bál, dětský karneval či ples vousatých. Dlouholetou tradici v Meziměstí má divadelní soubor J. K. Tyla.

Knihovna se řadí se mezi knihovny tzv. všeobecné, bez speciálního zaměření. Okolo 270 čtenářů si může vybírat z více než 15 000 titulů.

Mateřské centrum Klíček zajišťuje pravidelnou zábavu pro maminky a především jejich ratolesti ve formě zábavné výuky angličtiny, amatérského divadla apod.

Relaxace[editovat | editovat zdroj]

Areál zdraví (koupaliště) nabízí vyjma třech různě rozlehlých a hlubokých bazénů také volejbalový a tenisový kurt, stolní tenis, stánky s občerstvením či půjčování slunečníků. Na koupališti se konají také diskotéky a další společenské akce (pálení čarodějnic apod.). V zimních měsících je v areálu otevřena také sauna. Koupaliště patří k největším na Náchodsku a v nejbližších letech by se mělo dočkat rekonstrukce nutné k celkovému omlazení areálu.

Média[editovat | editovat zdroj]

Televize Meziměstí byla rozvedena mezi domy s větším počtem obyvatel. Většinu vysílání TvM tvořily inzeráty, které byly podávány obyvateli města Meziměstí a okolních obcí. Zpestření nabízela občasná krátká videa shrnující dění ve městě (koncerty, soutěže). Televize Meziměstí již v současné době nefunguje.

Meziměstský zpravodaj vydává město Meziměstí s nákladem cca 800 výtisků a podobně jako výše zmíněná TvM informuje o dění ve městě. Město provozovalo i informační SMS. Pouhým zasláním textové zprávy bylo možné se dozvědět, kdy bude ve městě vypnutý proud, jestli stoupá voda v řece, či co se bude hrát v divadle. Tato služba se ale nerozvinula a zanikla.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

K samotnému Meziměstí je dnes přidruženo několik dříve samostatných vesnic:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2018. 30. dubna 2018. Dostupné online. [cit. 2018-05-01]
  2. CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Meziměstí (Halbstadt), s. 226-230. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SOUČEK, Jan. Meziměstí – od historie k současnosti. Meziměstí: Město Meziměstí, 2008. 120 s. ISBN 978-80-254-2529-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]