Slavětín nad Metují

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slavětín nad Metují
Kaple Navštívení Panny Marie
Kaple Navštívení Panny Marie
Znak obce Slavětín nad MetujíVlajka obce Slavětín nad Metují
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0523 574431
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Okres (LAU 1) Náchod (CZ0523)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Nové Město nad Metují
Historická země Čechy
Katastrální území Slavětín nad Metují
Katastrální výměra 5,55 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 266 (2019)[1]
Nadmořská výška 268 m n. m.
PSČ 549 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Slavětín nad Metují 83
54901 Nové Město nad Metují 1
Starosta MVDr. Miroslav Věříš
Oficiální web: www.slavetinnadmetuji.cz
E-mail: urad@slavetinnadmetuji.cz
Slavětín nad Metují
Slavětín nad Metují
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slavětín nad Metují (německy Slawietin an der Mettau) je obec v Královéhradeckém kraji v okrese Náchod. Rozkládá se na katastrální ploše 555 ha v nadmořské výšce 268 m n. m. Žije zde 266[1] obyvatel. Poštovní směrovací číslo je 54901. Obec je členem dobrovolného Svazku obcí Metuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemné zprávy o této obci jsou z roku 1495 [zdroj?]. V dané době se jednalo o dvě samostatné vsi a to „Slavětín“ a „Hlohov“ (v některých pramenech uváděný též jako Lochov). Ke sloučení pod společný název Slavětín došlo někdy koncem 18. století. Obec střídavě patřila poddanstvím ke zboží Veselickému, později Novoměstskému a Opočenskému. Menší část obce patřila určitou dobu i k panství Žambereckému.

Obec měla vždy samostatné obecní zřízení, které nebylo do současnosti nikdy přerušeno. Od roku 1750 je doloženo pravidelné školní vyučování, nejprve v soukromých domech, později v samostatné škole. V roce 1895 byla slavnostně otevřena nově postavená škola, kde se vyučovalo až do roku 1965, kdy byla škola zrušena pro malý počet dětí. Školu navštěvovaly děti od 1. do 5. třídy, vyučování v tzv. měšťanských školách bylo zajišťováno v Novém Městě nad Metují, Opočně, Jaroměři a Českém Meziříčí. Od 1. září 1965 je spádovou školou základní škola v Českém Meziříčí, ačkoli od roku 1990 navštěvují děti základní školy i v jiných obcích (Černčice, Bohuslavice, Nahořany, Nové Město a dalších). V současné době v budově bývalé školy sídlí obecní úřad a obecní knihovna. Na zahradě obecního úřadu bylo v roce 2004 otevřeno nové hřiště na volejbal a tenis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází v údolí řeky Metuje a měla vždy ryze zemědělský charakter, doplněný živnostmi drobných řemeslníků. Na počátku 20. století zde žilo více jak 500 obyvatel [zdroj?], což je nejvyšší doložený počet. V současné době zde žije 235 obyvatel [zdroj?].

Památky a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Dominantu obce tvoří kaple Navštívení Panny Marie, dokončená v roce 1887. Mezi zajímavosti lze zařadit i nové koryto řeky Metuje vybudované zajatci v době 1. světové války. Současně s tím byl vybudován i zavodňovací systém pro okolní pole a louky, který byl velmi dlouho využíván. V současné době však již není plně funkční. Další pozoruhodností je faremní chov jelena evropského, čítající více než 100 kusů. Na více jak stoletou tradici dobrovolného hasičstva navázal, po několikaleté přestávce, v roce 2000 obnovený Sbor dobrovolných hasičů. V závěru roku 2003 zahájil svoji obnovenou činnost i oddíl stolního tenisu SK Sokol.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Členství obce v organizacích[editovat | editovat zdroj]

  • členem dobrovolného Svazku obcí Metuje

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]