Jana Yngland Hrušková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana Yngland Hrušková
Jana Yngland Hrušková 1.jpg
Narození 30. ledna 1959 (61 let)
Náchod
Příbuzní Eva Hrušková (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jana Yngland Hrušková a její sestra Eva Hrušková (2015)

Jana Yngland Hrušková (* 30. ledna 1959 Náchod) je česká herečka, zpěvačka, moderátorka a aktivistka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hrála s rockovou skupinou Genese v Hradci Králové. Je především známá z programu MEMENTO, kde zpívala s Petrem Novákem. Také natočila koncem 80. let videoklipy a písničky Leška Semelky a dalších autorů. V roce 1989 se vdala do Norska a následně s manželem odešla do Německa. Tam pracovala jako zpěvačka a učitelka zpěvu. V roce 2013 se vrátila zpět do České republiky, kde začala hrát divadlo pro děti. Příchodem migrantské vlny se začala této tematice věnovat.

Jana Yngland Hrušková je sestra Evy Hruškové, která ztvárnila hlavní postavu v černobílé pohádce Popelka z roku 1969. Společně hrají v loutkovém divadle Evy Hruškové a Jana Přeučila. Také vystupuje s Vlastimilem Harapesem a dalšími českými umělci.

Je vdaná za norského novináře, který se jmenuje Dag Harald Yngland. Má s ním jednoho syna Jana Hrušku. Proslavila se svými články, internetovými videi, livestreamy na sociálních sítích a vystoupením v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou, kdy na dotaz tazatele Martina Schwarze z iniciativy Proti projevům nenávisti odpověděla slovy: „Ňuňuňu, podívejte se na něho, mladej, odkudpak přišel.“ Za což jí server Demagog.cz udělil prvenství v soutěži „o nejhutnější využití argumentačních faulů“[1]. V roce 2016 oznámila svůj zájem kandidovat na prezidentku České republiky v prezidentských volbách, které se konaly v roce 2018. Od roku 2016 je také reportérkou studentského magazínu DISUK.cz.[2]

1. srpna 2017 byla hostem Martina Veselovského v internetovém pořadu DVTV.[3]

V současnosti bydlí v České Skalici, věnuje se loutkovému divadlu, jezdí hrát představení pro děti, vystupuje v domovech seniorů a natáčí na sociální síť TikTok. Pracuje i jako učitelka zpěvu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ‚Ňuňuňu‘ v Máte slovo Demagog.cz vyhlásil odpůrkyni islámu za královnu faulů | Domov. Lidovky.cz [online]. 2016-04-30 [cit. 2016-08-01]. Dostupné online. 
  2. DIS ÚK [online]. 2015-04-06 [cit. 2019-01-06]. Dostupné online. (česky) 
  3. Rozhovor v DVTV - Parlamentní listy. parlamentnilisty.cz [online]. [cit. 1.8.2017]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]