Jana Yngland Hrušková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jana Yngland Hrušková
Jana Yngland Hrušková (2020)
Jana Yngland Hrušková (2020)
Narození30. ledna 1959 (64 let)
Náchod
Partner(ka)Dag Harald Yngland
DětiJan Hruška
PříbuzníEva Hrušková (sourozenec)
SídloČeská Skalice
Oficiální webhttps://janahruskova.hpage.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jana Yngland Hrušková a její sestra Eva Hrušková (2015)

Jana Yngland Hrušková (* 30. ledna 1959 Náchod) je česká herečka, zpěvačka, moderátorka a aktivistka, streamerka a influencerka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hrála s rockovou skupinou Genese v Hradci Králové. Je především známá z programu MEMENTO, kde zpívala s Petrem Novákem. Také natočila koncem 80. let videoklipy a písničky Leška Semelky a dalších autorů.[1] V roce 1989 se vdala do Norska a následně s manželem odešla do Německa. Tam pracovala jako zpěvačka a učitelka zpěvu. V roce 2013 se vrátila zpět do České republiky, kde začala hrát divadlo pro děti. Příchodem migrantské vlny se začala této tematice věnovat. Aktivně se stále zajímá o politické dění.

Jana Yngland Hrušková je sestra Evy Hruškové, která ztvárnila hlavní postavu v černobílé pohádce Popelka z roku 1969.[2] Společně hrají v loutkovém divadle Evy Hruškové a Jana Přeučila. Také vystupuje s Vlastimilem Harapesem a dalšími českými umělci.

V současnosti bydlí v České Skalici, věnuje se loutkovému divadlu, jezdí hrát představení pro děti, vystupuje v domovech seniorů a natáčí na sociální sítě. Pracuje i jako učitelka zpěvu.

Je vdaná za norského novináře, který se jmenuje Dag Harald Yngland. Má s ním jednoho syna, Jana Hrušku. Od roku 2016 je také reportérkou studentského magazínu DISUK.cz.[3]

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Dle vlastních slov má politicky blízko například k Viktoru Orbánovi nebo Matteo Salvinimu,[2] v prezidentských volbách podporovala Donalda Trumpa.[4] Ostře se staví proti přistěhovalectví[5] a islámu.[6] Na své názory upozornila svými články a zejména vystoupením v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou, kdy na dotaz tazatele Martina Schwarze z iniciativy Proti projevům nenávisti odpověděla slovy: „Ňuňuňu, podívejte se na něho, mladej, odkudpak přišel,“ za což jí server Demagog.cz udělil prvenství v soutěži „o nejhutnější využití argumentačních faulů“.[7] V roce 2016 oznámila svůj zájem kandidovat na prezidentku České republiky v prezidentských volbách, které se konaly v roce 2018.

Sociální sítě[editovat | editovat zdroj]

Jana-Yngland-Hrušková
Jana Yngland Hrušková (2015)

Jana Yngland Hrušková je influencerkou na sociálních sítích, na něž natáčí videa a pořádá livestreamy. Aktivní je především na sociálních sítích, kde má několik desítek tisíc sledujících. Proslavila se především internetovými videi a livestreamy.

Nově se spojila s Olívií Žižkovou na Facebooku, kde pod stránkou Jana Yngland INITERNATIONAL pravidelně pořádají livestreamy.

Umělecký život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v Hradci Králové a od mala chodila do hudební školy a zpívala v dětském sboru. Později hrála s taneční i rockovou kapelou. V letech 1981 až 1982 vystupovala na Vokalíze – Festivalu jazzových zpěváků v Praze, jenž organizovala jazzová zpěvačka Jana Koubková. V roce 1982 se rovněž zúčastnila televizní soutěže Dluhy Hany Zagorové, v níž zvítězila. V roce 1986 odešla do Prahy, aby mohla s Petrem Novákem zpívat v jeho programu Memento. Také účinkovala s jazzovým kvartetem Jazz Fragment Praha, vydala desku, natočila několik videoklipů a vystupovala v televizi i rozhlase. V roce 1990 odešla do Norska a v roce 1992 do Berlína, kde natočila několik singlů a vyučovala zpěv. Vystupovala v divadle pro děti Evy Hruškové a Jana Přeučila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]