Jana Yngland Hrušková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana Yngland Hrušková
Jana Yngland Hrušková (2020)
Jana Yngland Hrušková (2020)
Narození 30. ledna 1959 (62 let)
Náchod (Československo)
Partner(ka) Dag Harald Yngland
Děti Jan Hruška
Příbuzní Eva Hrušková (sestra)
Sídlo Česká Skalice
Oficiální web https://vyukazpevupraha.hpage.com/jana-hrukova-yngland.html
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jana Yngland Hrušková a její sestra Eva Hrušková (2015)

Jana Yngland Hrušková (* 30. ledna 1959 Náchod) je česká herečka, zpěvačka, moderátorka a aktivistka, streamerka a influencerka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hrála s rockovou skupinou Genese v Hradci Králové. Je především známá z programu MEMENTO, kde zpívala s Petrem Novákem. Také natočila koncem 80. let videoklipy a písničky Leška Semelky a dalších autorů.[1] V roce 1989 se vdala do Norska a následně s manželem odešla do Německa. Tam pracovala jako zpěvačka a učitelka zpěvu. V roce 2013 se vrátila zpět do České republiky, kde začala hrát divadlo pro děti. Příchodem migrantské vlny se začala této tematice věnovat. Aktivně se stále zajímá o politické dění.

Jana Yngland Hrušková je sestra Evy Hruškové, která ztvárnila hlavní postavu v černobílé pohádce Popelka z roku 1969.[2] Společně hrají v loutkovém divadle Evy Hruškové a Jana Přeučila. Také vystupuje s Vlastimilem Harapesem a dalšími českými umělci.

V současnosti bydlí v České Skalici, věnuje se loutkovému divadlu, jezdí hrát představení pro děti, vystupuje v domovech seniorů a natáčí na sociální sítě. Pracuje i jako učitelka zpěvu.

Je vdaná za norského novináře, který se jmenuje Dag Harald Yngland. Má s ním jednoho syna, Jana Hrušku. Od roku 2016 je také reportérkou studentského magazínu DISUK.cz.[3]

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Dle vlastních slov má politicky blízko například k Viktoru Orbánovi nebo Matteo Salvinimu,[2] v prezidentských volbách podporovala Donalda Trumpa.[4] Ostře se staví proti přistěhovalectví[5] a islámu.[6] „Proslavila“ se svými články a vystoupením v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou, kdy na dotaz tazatele Martina Schwarze z iniciativy Proti projevům nenávisti odpověděla slovy: „Ňuňuňu, podívejte se na něho, mladej, odkudpak přišel,“ za což jí server Demagog.cz udělil prvenství v soutěži „o nejhutnější využití argumentačních faulů“.[7] V roce 2016 oznámila svůj zájem kandidovat na prezidentku České republiky v prezidentských volbách, které se konaly v roce 2018.

Sociální sítě[editovat | editovat zdroj]

Jana-Yngland-Hrušková
Jana Yngland Hrušková (2015)

Jana Yngland Hrušková je influencerkou na sociálních sítích kde natáčí videa a pořádá livestreamy. Aktivní je především na sociálních sítích jako je Instagram nebo TikTok kde má několik desítek tisíc sledujících. Proslavila se především internetovými videi a livestreamy.

Umělecký život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v Hradci Králové a od mala chodila do hudebni školy a zpívala v dětskem sboru. Později hrála s taneční i rockovou kapelou. V roce 1981 a 82 vystupovala na Vokalíze - Festival jazzových zpěváků v Praze, který organizovala jazzová zpěvačka Jana Koubková. V roce 1982 se zúčastnila televizní soutěže Dluhy Hany Zagorově a vyhrála. V roce 1986 odešla do Prahy a zpívala 3 roky s Petrem Novákem v jeho programu Memento. Také účinkovala s jazzovým kvartetem Jazz Fragment Praha, vydala desku, natočila několik videoklipů a vystupovala v televizi a rozhlase. V roce 1990 odešla do Norska a v roce 1992 do Berlína, kde natočila několik singlů a vyučovala zpěv. Vystupuje v divadle pro děti Evy Hruškové a Jana Přeučila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]