Bertone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gruppe Bertone S.p.A
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1912
Datum zániku2014
ZakladatelGiovanni Bertone
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl
Produktyautomobil a karoserie
Identifikátory
Oficiální webwww.bertone.it
Některá data mohou pocházet z datové položky.
O někdejším státním sekretáři Vatikánu pojednává článek Tarcisio Bertone.

Gruppo Bertone byla italská firma zabývající se stylingem automobilů a konstrukcí autobusů, mimo jiné však automobily i vyrábí. Styling Bertoneho značky je velmi rozdílný, většina automobilů má "rodinný vzhled", dokonce i když byly vyrobeny různými výrobci. Bertone upravoval mezi jinými auta značky Abarth, Alfa Romeo, Citroën, Ferrari, Fiat, Iso Rivolta, Lancia, Lamborghini, Mercedes Benz a Volvo. Navíc bylo Bertoneho studio zodpovědné za poslední dva designy slavného italského skútru "Lambretta".

Společnost sídlí v Crugliasco v Turíně. Byla založena v roce 1912 Giovannim Bertonem jako Carrozzeria Bertone, po druhé světové válce převzal firmu designér Nuccio Bertone. Společnost byla rozdělena do dvou jednotek - do Carrozzerie, které v dobách svého vrcholu vyráběla 40 000 aut ročně, a do stylingového studia Stile Bertone. Před zánikem v roce 2014 vedla společnost vdova po Nucciovi, Lilli Bertoneová.

Finanční krytí, 2007[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2007 se Bertone ucházel o Concordato Preventino, italský ekvivalent americké ochrany před věřiteli zvané Chapter 11. Důvodem bylo několik roků finančních ztrát. Podle údajů společnost za poslední tři roky vykázala celkovou ztrátu 37,3 milionů € oproti prodejům ve výši 325 milionů €. Concordato Preventino umožní šéfům Bertoneho přeorganizovat operace, zatímco budou chráněny věřiteli. Bertoneho 1250 zaměstnanců bylo chráněno a placeno fondy italské vlády, což skončilo s rokem 2007. Program proti propouštění zaměstnanců Carrozzerie Bertone byl prodloužen z konce roku 2007 až do února 2008.

Oznámený prodej, 2008[editovat | editovat zdroj]

1. ledna oznámila Lilli Bertoneová, že podepsala opci na prodej společnosti Domenicu Revigliovi, prezidentovi Gruppo Prototipo.

Gruppo Prototipo je znám jako bývalý vlastník testovací tratě Nardó. Domenico počátkem 90. let založil specialistu na testování automobilů a certifikaci pod jménem Prototipo a nyní řídí obratovou společnost nazvanou Keiper.

Oznámení Reviglio-Bertoneová následovalo návrh z konce prosince 2007, kdy oznámil Gianmario Rossignolo, že plánuje převzít turínského smluvního výrobce.

Rossignolo - bývalý výkonný ředitel firmy Lancia, Telecom Italia a výrobce přístrojů Zanussi - tou dobou představil svůj restrukturalizační plán na firmu Bertone italskému ministrovi výroby, místním orgánům a odborům, čímž vyhrál předběžné kolo.

Automobily a skútry upravené firmou Bertone[editovat | editovat zdroj]

Lamborghini Miura
Iso Grifo
Alfa Romeo 2600 Sprint
BMW 3200 CS
Lambretta Luna Range
Volvo 780 Bertone
Bertone Birusa

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bertone na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]