Volvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o celé skupině Volvo. Možná hledáte: článek o nákladních vozech Volvo nebo o společnosti Volvo Cars, která vyrábí osobní vozy.
AB Volvo
Logo
Právní forma akciová společnost
Založeno 1927
Zakladatel SKF
Sídlo Göteborg, Švédsko Švédsko
Klíčoví lidé Finn Johnsson
Leif Johansson
Oblast činnosti Strojírenský
Produkty Kamiony, autobusy, stavební stroje, řídící systémy pro námořnictvo a průmysl
Zaměstnanci 100 000 (2007)
Dceřiné společnosti Volvo Buses
Volvo Trucks
Volvo (United States)
Volvo (Canada)
Volvo (Germany)
Oficiální web www. volvogroup. com
ISIN SE0000115420 a SE0000115446
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Meziválečné osobní Volvo
Nakladač Volvo
Kloubový autobus Volvo 7700 v Budapešti
Volvo FH 12, nejběžnější evropský kamion
Kapotované nákladní Volvo pro Severní Ameriku a Austrálii

Volvo (nebo Aktiebolaget Volvo), Volvo Group, je švédský výrobce nákladních automobilů, autobusů a stavebního vybavení, řídících systémů pro námořní a průmyslové aplikace, komponentů vesmírných lodí a poskytovatel finančních služeb. Tento automobilový výrobce byl založen 14. dubna 1927 v Göteborgu, jako vyčlenění z výrobce kuličkových ložisek SKF (Svenska KullagerFabriken AB). Jako skupina Volvo se představuje od roku 1944. V dubnu 2010 koupila Volvo Cars čínská automobilka Geely za 1,8 miliardy dolarů.

Název a ochranná známka[editovat | editovat zdroj]

Volvo je latinský výraz pro „otáčím se“. Značka Volvo byla původně zaregistrována v květnu 1911 jako samostatná společnost uvnitř SKF a jako registrovaná obchodní známka se záměrem použít ji pro speciální série kuličkových ložisek, ale tento nápad se používal jen velmi krátce a SKF se rozhodlo používat „SKF“ jako obchodní značku pro všechna svá ložiska. Společnost Volvo nevyvíjela žádnou aktivitu až do 10. srpna 1926, kdy prodejní manažer SKF Assar Gabrielsson a inženýr Gustav Larson (po roce příprav zahrnujících výrobu 10 prototypů), zřídili automobilku Volvo AB uvnitř SKF.

Na Stockholmskou burzu bylo Volvo uvedeno v roce 1935, když se SKF rozhodlo prodat svůj podíl v této společnosti. První série automobilů Volvo ÖV 4 opustila továrnu 14. dubna 1927 a toto datum se stalo oficiálním datem založení společnosti Volvo. Ochranná známka je dnes půl na půl vlastněna skupinou Volvo a skupinou Ford, která ji získala v roce 1999 odkoupením divize osobních automobilů.

Historie skupiny Volvo[editovat | editovat zdroj]

Automobily[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Volvo Trucks.

Skupina Volvo má původ v roce 1927, když první automobil Volvo (osobní) sjel z výrobní linky továrny v Göteborgu.

První nákladní automobil byl představen pod názvem Series 1 v lednu 1928, a znamenal okamžitý úspěch – rychle se vyprodala celá roční produkce. Nákladní automobily Volvo však vzbudily zájem i mimo Švédsko. Vývoz nákladních vozů pod značkou Volvo do Evropy začal v třicátých letech.

Po raketovém startu se oba vlastníci společnosti, Assar Gabrielsson a Gustaf Larson, rozhodli zkonstruovat vozidlo, které by bylo bezpečné a mohlo odolat krutým podmínkám švédského chladného podnebí a špatným silnicím. Od té doby co začaly vozidla řídit lidé, měli zakladatelé toto heslo: „Bezpečnost je – a musí vždy být – základním principem navrhování. “ Zaostřením na bezpečnost, trvanlivost a kvalitu musela část vývoje začít od začátku. Vývoj šel rychle dopředu a už v roce 1933 představilo první nákladní automobil s trambusovou kabinou. V roce 1946 představilo svůj první naftový motor a v roce 1954 zavedlo turbodmychadla (roku 1980 vyrobeno poslední nákladní auto bez turbodmychadla). V roce 1977 představilo zvýšenou kabinu Globetrotter, která se stala velice žádanou. Nejúspěšnější model Volva, FH12/16 představila automobilka roku 1993. Zatím poslední novinkou je model FE (představen v roce 2006), který je technicky spřízněn s vozy Daf LF a Renault Midlum[1].

Lodní motory[editovat | editovat zdroj]

Lodní motory byly částí Volva stejně dlouho jako nákladní automobily. Pentaverken, která byla založena v roce 1907 a oslavuje v roce 2007 své 100leté výročí, byla získána v roce 1935. Na začátku roku 1929 byl představen legendární závěsný lodní motor U-21. Jeho výroba pokračovala až do roku 1962.

Ostatní součásti skupiny Volvo[editovat | editovat zdroj]

První autobus, pojmenovaný B1 byl uveden v roce 1934, a letecké motory přidalo Volvo do svého portfolia na začátku čtyřicátých let. Konkurenti přicházeli a odcházeli, ale skupina Volvo se z poměrně skromného začátku ve dvacátých letech vyvinula z místního výrobce do světové skupiny a zároveň do jednoho ze světově největších výrobců těžkých nákladních automobilů, autobusů, technologií pro stavebnictví, lodních motorů a komponentů pro letecké a raketové motory.

Pozice Volva na trhu nákladních automobilů posílila v roce 2001 po zakoupení Renault Trucks a MACK Trucks, a tím se rozvětvila do Francie a USA. V posledních 10 letech rychle rostla společnost hlavně na trhu služeb, například ve finančnictví.

Společnosti Volvo[editovat | editovat zdroj]

Obchodní oblasti[editovat | editovat zdroj]

Volvo Group je organizováno v těchto následujících obchodních oblastech:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. stránky o Renaultu, ukazující spolupráci Volva, Renaultu a DAFu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]