Saab Automobile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Saab 96 (1975)
Saab 99 (1978)
Saab 900 convertible (1992)
Saab 9-3 (2008)

Saab Automobile AB je švédská automobilka, která se v roce 1989 oddělila od mateřského koncernu Saab, aby byla prodána americkému koncernu General Motors. Společnost patřila mezi průkopníky ve vývoji přeplňovaných benzinových motorů. Když 1. června 2009 vlastník Saabu, General Motors, vyhlásil bankrot, pokoušel se Saab prodat. Jednání s několika zájemci (Koenigsegg[1], Beijing Automotive Industry Holding, Spyker) však nebyla úspěšná a tak v prosinci 2009 General Motors oznámil, že nechá Saab uzavřít[2]. Změna nastala v druhé polovině ledna, kdy firmy GM a Spyker oznámily, že se dohodly na podmínkách prodeje a tak se novým majitelem stala firma Spyker. V roce 2011 firma Spyker prodala Saab firmě NEVS.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koncern Saab od roku 1949 ke své výrobě letadel přiřadil i automobily, když představil automobil modelu 92. Sídlo pro výrobu aut je ve městě Trollhättan. Roku 1969 se Saab sloučil s firmou Scania a do roku 1995 se společnost jmenovala Saab-Scania. Automobilová divize se v roce 1989 od koncernu oddělila a v roce 1990 americká společnost General Motors koupila 51% této divize za 600 milionů $ s opcí na koupi zbylých akcií v průběhu dalších 10 let. Od té doby vyráběné vozy používají společné podvozkové platformy s firmou Opel.

Mezi nejslavnější produkty automobilky patřil Saab Sonett (roadster, resp. coupé s dvoudobým tříválcem), model 99 a zejména kabriolet verze 900, který byl v USA velmi populární, a jeho výroba zdaleka nestačila uspokojovat vysokou poptávku - v 80. letech byla čekací lhůta na tento model přes 2 roky.

Koncem roku 2008 mateřská společnost General Motors oznámila, že přemýšlí o prodeji ztrátové automobilky a obdržela 27 nabídek. 17. února 2009 GM oznámila, že pokud automobilka neobdrží státní pomoc od švédské vlády, požádá o ochranu před věřiteli. Švédská vláda žádost o pomoc ve výši 6 miliard švédských korun (asi 560 milionů $) odmítla a 20. února tak byla automobilka nucena požádat o ochranu před věřiteli, aby získala prostor pro restrukturalizaci.[3] Soud 29. května 2009 prodloužil firmě bankrotovou ochranu až do 20. srpna. Do té doby by měl být dokončen proces reorganizace, v rámci kterého má být vybrán nový majitel automobilky. Kvůli dohodě o prodeji německé automobilky Opel, která byla také divizí americké General Motors se SAAB ocitla v obtížné pozici.[4] Podle švédských médií byly favority pro převzetí společnosti Koenigsegg, Renco Group a Fiat Group. GM vybrala 16. června společnou nabídku norských investorů a švédského výroce sportovní automobilů Koenigsegg, transakce měla být dokončena do konce roku 2009.[1], avšak k jejímu naplnění nedošlo a Koenigsegg po šestiměsíčních jednáních od dohody odstoupil[5]. Na konci roku 2009 americký koncern General Motors oznámil, že nechá uzavřít švédského výrobce osobních automobilů SAAB, protože se nepodařilo najít vhodného kupce.[2] Čínská firma Beijing Automotive Industry Holdings (BAIC) část majetku Saabu koupila, některé technologie výroby motorů, automobilů.[6] Nakonec se podařilo zachránit i značku SAAB a došlo k dohodě. General Motors prodala její švédskou divizi Saab nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker.[7] V roce 2011 Spyker kvůli nedostatku peněz prodal firmě NEVS která začala vyrábět nový Saab 9-3 aero

Krize[editovat | editovat zdroj]

Začátky velkých problému pro tuto automobilku začaly již v 80. letech, kdy tato společnost prošla první hlubokou krizí. V té době jí nepomohla ani spolupráce s italským Fiatem. Nakonec byla automobilová divize oddělena od mateřského koncernu Saab-Scania a v roce 1989 skončila polovina akcií v rukou General Motors. Od velkého nového majitele se očekávalo posílení pozice saabu na trhu, což se však nikdy nekonalo. Kritici dokonce tvrdili, že saab je jen předražená verze opelu. Jehož modely posloužily jako základ a navíc byly využity komponenty, díly jiných značek ze stejného koncernu. Konec saabu ale přinesla až světová finanční krize a s ní souvisejí pokles prodeje automobilů, což mělo vliv na celé odvětví automobilového průmyslu a do velkých problému se tak dostala i mateřská společnost General Motors, které se dostalo pomoci od americké vlády. General Motors byl nucen k rozsáhlé restrukturalizaci zahrnující prodej některých značek. Poté co zkrachovala jednání o novém kupci automobilka Saab, General Motors na konci roku 2009 oznámil, že nechá uzavřít švédského výrobce osobních automobilů SAAB. Po tomto oznámení však byla obnovena jednání se společností Spyker a došlo k dohodě o koupi SAABu touto nizozemskou společností, která se zabývá prodejem luxusních vozů.

Současné modely[editovat | editovat zdroj]

Starší modely[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • První tři roky se Saaby stříkaly jen zeleně, údajně protože firma měla po válce ve skladech velké zásoby této barvy.
 • Saab patřil mezi několik málo západoevropských značek, které se prodávaly i v někdejším východním bloku.
 • V roce 2001 zakoupila prezidentská kancelář na Pražský hrad 7 kusů modelu SAAB 9-5 jako doprovodná vozidla pro oficiální státní návštěvy.
 • Saaby se až do konce 70. let se úspěšně účastnily mistrovství světa v rallye. V roce 1980 se ale automobilka ze závodů kvůli rostoucím nákladům stáhla. Později byla značka koupena americkým koncernem General Motors. Ten byl ze značkou nespokojen a v roce 2012, kdy měl na trh přijít nový Saab 9-5, se značky vzdal. Značka byla koupena automobilkou Spyker. [8]
 • Když byl Saab koupen nizozemským výrobcem luxusních vozů Spyker potřeboval přijít ihned na trh s novým vozem a tak se model 9-5 začal prodávat ještě nedokončený. Kvůli nízké prodávanosti vozu se společnost dostala do krize a v lednu 2012 se stáhla z trh.
 • Podle studií jsou nejvzdělanějšími řidiči majitelé vozů Saab.
 • Konstruktéři Saab byli až patologicky posedlí bezpečností a značka měla velmi vysoké požadavky na bezpečnost.
 • V reklamách na vozy Saab bylo často podotýkáno, že automobily Saab vyrábí firma vyrábějící tryskové stíhačky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Saab kupuje výrobce sporťáků se 45 zaměstnanci, AP, aktuálně.cz
 2. a b Automobilka Saab po půlstoletí končí CT24.cz, 18. 12. 2009
 3. Automobilka Saab požádala o ochranu před věřiteli
 4. Švédský premiér: Automobilka Saab je po dohodě o Opelu velmi zranitelná ihned.cz, 31. 5. 2009
 5. Švédský výrobce vozů Koenigsegg si rozmyslel převzetí Saabu iDNES.cz, 24.11.2009
 6. Čínská BAIC koupila část majetku švédské automobilky Saab financninoviny.cz, 14. 12. 2009
 7. Potvrzeno: Saab jde do náruče Spykeru CT24.cz, 26. 1. 2010
 8. Padl Saab. General Motors automobilku uzavře Saab aktuálně.cz, 18. 12. 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]