Chladič kapaliny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Typický automobilový chladič

Chladič je tepelný výměník, který je součástí kapalinového chladícího systému u spalovacích motorů s vnitřním spalováním, chlazení kompresorů a různých chladících systémů a zařízení.

Účel[editovat | editovat zdroj]

Účelem chladiče je co nejefektivnější ochlazování chladicí kapaliny, která se pak vrací do bloku motoru, kde se zahřeje a vrací se zpět do chladiče. Chladiče jsou vyráběny z materiálů, které dobře vedou teplo, nejčastěji z hliníku a mědi. Chlazeným médiem je obvykle voda s nemrznoucí směsí či olej. Chladič se skládá z trubek, ve kterých proudí chlazená kapalina, a hliníkových lamel, které zvyšují plochu pro odvod tepla. Pro zajištění cirkulace média přes chladič se zpravidla používá čerpadlo, jedná se tedy o nucený oběh chlazeného média. Někdy se pro zvýšení účinnosti chladiče používá ventilátor, který skrz chladč žene vzduch, použití ventilátoru je nezbytné v případě, kdy chybí přirozené proudění vzduchu náporem, například u stojícího vozidla či stabilních motorů.

Chladič motoru[editovat | editovat zdroj]

U automobilů a dalších zařízení se spalovacím motorem, např. v lokomotivách, v motocyklech a ostatních podobných případech se používá k chlazení chladící kapaliny, která udržuje stálou pracovní teplotu motoru. Stejné chladiče se používají i pro chlazení oleje u závodních vozů.

Chladič kompresoru, čerpadla[editovat | editovat zdroj]

U kompresorů se používá pro chlazení kapaliny, která odvádí ztrátové teplo vznikající při kompresi v pístovém prostoru, např. při kompresi vzduchu nebo čerpání kapaliny.

Chladič klimatizace[editovat | editovat zdroj]

U chladících jednotek či klimatizací, se používá pro chlazení média (kapalina, plyn), které přenáší teplo z jednoho prostoru do druhého.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Podobně konstruované chladiče se používají i jako mezichladiče stlačeného vzduchu (intercoolery), proto může být jedna technologická skupina vybavena i několika různými chladiči.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radiator (engine cooling) na anglické Wikipedii.