Přeskočit na obsah

Isetta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Isetta
VýrobceIso Rivolta
Technické údaje
Délka2 290 mm
Šířka1 370 mm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isetta byl dvoumístný boubelatý miniautomobil s dopředu odklopnou čelní stěnou místo dveří italské firmy Iso z roku 1953. V italštině je Isetta zdrobnělinou slova Iso (malé Iso). Masově se vyráběl spíše v zahraničí.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Renzo Rivolta, majitel firmy Iso vytvořené z výrobce elektrických zářičů a chladicích strojů Isothermos, se po skončení Druhé světové války přeorientoval na výnosnou výrobu motocyklů. Výrazného úspěchu dosáhl v roce 1949 se skútrem Iso 125 (později známým jako Isoscooter) s pohonem zadního kola řetězem dvoupístovým jednoválcovým vzduchem chlazeným motorem ve stylu jednotky Puch 125. V roce 1950 jej doplnil podobně úspěšný lehký motocykl Isomoto se stejným pohonem. Přibývající konkurence a nasycení trhu přimělo firmu k plánu výroby minivozu s pohonem stejné koncepce k jejím tříkolovým nákladním minivozům se základy skútru.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Aerodynamický boubelatý vůz navrhli letečtí konstruktéři Ermenegildo Preti a Pierluigi Raggi. Karoserii z ocelového plechu nesl trubkový rám. Vstup jako do lednice umožňovala dopředu s volantem odklopná čelní stěna. Nouzový výstup probíhal skrz plátěnou střechu. Do dvoumístného vozu se mezi dospělé vměstnalo menší dítě. S motorem zdvihového objemu 236 cm³ o 9,5 koních dosahoval 2,3 m dlouhý, 1,3 m vysoký a široký vůz s pohotovostní hmotností 360 kg maximální rychlosti 75 km/h. Poháněná zadní kola s krátkým rozchodem nepotřebovala diferenciál.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Isetta s otevřenou čelní stěnou s volantem

Automobil se až do konce 60. let 20. století stal velmi populární pro cenovou dostupnost a nízkou spotřebu pohonných hmot. Ani ne ve slunné Itálii s větší oblibou skútrů a prodejní cenou příliš blízkou velkosériovému malému vozu Fiat Topolino, kde výroba cestovních Isett skončila už koncem roku 1955.[1] Ale v zahraničí, kam Iso prodalo výrobní licenci – do Francie (Vélam), Belgie, Španělska (Iso España)[2], Anglie a Brazílie (Indústrias Romi). Nejdříve ale do Německa, kde výrobu úspěšně převzalo a světoznámou značkou na svém BMW 250 Isetta další přesvědčilo.[3]

Film[editovat | editovat zdroj]

Vůz se objevil mj. ve filmech Usměvavá tvář a Lisabonský příběh.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Iso Isetta (1953-1958): První bublina se dočkala úspěšné kariéry pod jinou značkou. www.auto.cz [online]. [cit. 2023-10-20]. Dostupné online. 
  2. Iso Isetta (Spanish built) [online]. The Bruce Weiner Microcar Museum, 2008 [cit. 2023-06-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DVOŘÁK, Martin. BMW Isetta: Vajíčko slaví padesátku [online]. idnes.cz, 2005-03-30 [cit. 2018-09-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]