Výsadkář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Výsadkář české armády

Výsadkář je příslušník výsadkového vojska, zvláštních vojenských jednotek pěchoty, které jsou vysazovány ze vzduchu (pomocí padáků či z vrtulníků) na místo určení, často na území obsazeném nepřátelskými jednotkami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První velká operace výsadkových vojsk byl výsadek na Krétě roku 1941 při kterém se německým výsadkovým jednotkám povedlo obsadit ostrov a zaujmout mnoho spojeneckých vojáků ( Velké Británie, Řecka, Austrálie a Nového Zélandu ). Další vélká výsadková operace se uskutečnila večer 5. června 1944 ve Francii té se účastnili američtí, britští a další spojenečtí výsadkáři včetně jednotek exilových vlád ( Polsko, Československo ) tato operace zabezpečila postup Spojenců do Francie. Za další operaci lze považovat i přísun francouzských posil v bitvě u Dien Bien Phu kde bojovala Francouzská koloniální správa Indočiny proti příslušníkům Vietminu.

Rizika výsadkářů[editovat | editovat zdroj]

Jedno z rizik je zajetí nepřítelem, výsadkáři jsou často bráni jako záškodníci a teroristé například mnoho zajatých spojeneckých výsadkářů bylo Němci v zajetí týráno nebo i popraveno. S těmito zajatci se často jedná mimo Ženevské konvence. Další riziko je pohřešování, výsadkář který byl shozen hluboko za nepřátelské linie se může snadno ztratit a poté může i zemřít.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]