Ralph Nader

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
R. Nader, září 2007

Ralph Nader (*27. února 1934 Winsted, Connecticut, USA) je americký právní zástupce a politický aktivista v oblastech práv spotřebitelů, humanitářství, ochrany životního prostředí nebo demokratické vlády.

Nader je nesmiřitelným kritikem korporací, které podle něj třímají příliš mnoho moci a tak podkopávají fundamentální americké hodnoty demokracie a lidských práv. Pomohl vzniku mnoha vládních i nevládních organizací, včetně EPA (Agentura ochrany životního prostředí), OSHA (Administrativa zaměstnaneckých jistot a zdraví), Public Citizen a některých tzv. PIRGs - výzkumných skupin veřejného zájmu, včetně NYPIRG. Měsíčník The Atlantic Monthly jej ve svém seznamu stovky nejvlivnějších lidí zařadil na 96. pozici, říká: „vynutil si, aby auta jezdila bezpečněji; o 30 let později učinil George W. Bushe prezidentem.“

Ralph Nader se čtyřikrát ucházel o post prezidenta Spojených států (1992, 1996, 2000 a 2004). V roce 1992 jako demokrat v jejích primárkách; v roce 1996 a 2000 byl nominován Stranou zelených; v roce 2004 jako nezávislý.

24. února 2008 oznámil kandidaturu v listopadových volbách tentokrát jako nezávislý kandidát. 10. října 2008 zúčastnil tiskové konference,[1], kterou svolal neúspěšný kandidát v republikánských primárkách Ron Paul, který zde prezentoval dohodu kandidátů tzv. „třetích stran“ (3rd parties, ostatní strany v americkém politickém spektru po demokratech a republikánech). Mezi zástupci těchto třetích stran byli Ralph Nader, Chuck Baldwin a Cynthia McKinney. Výše zmínění zástupci a Bob Barr, který se na poslední chvíli z tiskové konference omluvil, vyjádřili formální shodu a sjednotili své postoje v následujících bodech:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Záznam tiskové konference z 10. října 2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]