Nucená práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nuceně nasazená dělnice z Východní Evropy v továrně IG Farben blízko Osvětimi, během druhé světové války.

Nucená práce nebo povinná práce je práce nebo služba, která je od osoby vymáhána pod pohrůžkou trestu. Taková osoba se na danou práci nenabídla dobrovolně.[1]

Nucená práce může mít různé formy, včetně dluhového otroctví, obchodování s lidmi a jiné formy novodobého otroctví. Oběťmi jsou často nejzranitelnější osoby - ženy a dívky nuceny k prostituci, zadlužení migranti, továrenští nebo zemědělští dělníci, kterým není umožněno běžným způsobem opustit své zaměstnání a za jejich práci jim je vyplácena velmi nízká nebo žádná mzda. Za nucenou práci nelze považovat:

  • Práci nebo službu vyžadována v důsledku povinné vojenské služby, pokud se jedná o práci čistě vojenského charakteru;
  • Práci nebo službu, která tvoří součást běžných občanských povinností občanů svrchované země.
  • Práci nebo službu vyžadovanou od osoby odpykávající si trest vynesený řádným soudem, pokud je uvedena práce nebo služba vykonávaná pod dohledem a kontrolou orgánu veřejné moci, a tato osoba není najata nebo dána k dispozici fyzickým osobám, společnostem nebo sdružením ;
  • Práci nebo službu vyžadovanou v případě stavu nouze nebo obecného ohrožení, např. v případě války, živelné pohromy, ohrožení požárem, povodní, hladomorem, zemětřesením, prudké epidemie nebo nákazy zvířat atd.
  • Drobné komunální služby, které provádějí členové komunity a jsou v přímém zájmu zmíněné komunity.

Podle údajů Mezinárodní organizace práce bylo obětí nucené práce v roce 2012 asi 21 milionů lidí, z toho 11,4 milionu žen a dívek a 9,5 milionu mužů a chlapců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nucená práce ve Wikimedia Commons

  1. Aspekty nútenej práce na Slovensku. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Bratislava, 2012, 72 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]