MAN (automobilka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
7to.gl KAT
MAN TGX 18.680, V 8

MAN Nutzfahrzeuge AG (česky: MAN užitková vozidla) je německá strojírenská společnost zabývající se výrobou nákladních automobilů a autobusů Neoplan. Je to dceřiná společnost holdingu MAN AG.

První naftový motor značky MAN vyrobil roku 1897 Rudolf Diesel v tehdejší továrně v Augsburgu.

V Česku společnost zastupuje firma MAN užitková vozidla Česká republika spol. s r.o., založená roku 1992, česká dceřiná společnost německé akciové společnosti.

MAN Nutzfahrzeuge (MAN užitková vozidla) představuje jednoho z největších výrobců užitkových vozidel. Z původně malé automobilky se stal významný světový podnik mající výrobní závody v Německu, Rakousku, Polsku, Turecku či v Mexiku. Hlavním sídlem je německý Mnichov, kde se nachází také výrobní závod těžkých vozidel a tahačů. Výrobní program automobilky zahrnuje lehká užitková vozidla s označením TGL, dále středně těžká vozidla TGM a těžká vozidla nesoucí označení TGX a TGS.

Rozdělení vozidel MAN: 1) TGL - lehká řada vozidel s celkovou hmotností od 5.990kg do 12.000kg. 2) TGM - středně těžká řada s celkovou hmotností do 11.990kg od 18.000kg (v případě tříosého speciálu až 26.000kg). 3) TGX - těžká řada vozidel s celkovou hmotností od 18.000kg určená pro dálkovou dopravu. 4) TGS - těžká řada vozidel s celkovou hmotností od 18.000kg určená spíše pro rozvoz, komunální služby, stavební sektor apod. Ovšem nejtěžší soupravy vozidel mohou dosahovat až hmotnosti 250 tun. Jedná se především o speciální tahače s podvalníky pro přepravu nadměrných nákladů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]