Trolejbusová doprava v Dębici

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

V polském městě Dębica byla na přelomu 80. a 90. let 20. století provozována trolejbusová doprava.

Trolejbusy v Dębici začaly jezdit z iniciativy místního zemědělsko-průmyslového podniku IGLOOPOL. I. etapa předpokládala výstavbu tratě kolem areálu IGLOOPOLu a měla spojovat dębické železniční nádraží s průmyslovými budovami v Dębici i v sousední obci Straszęcin. V následující II. etapě měly být vybudovány tratě v centru města a do obcí Zawada a Latoszyn. Městská rada se ale neshodla na stavbě trati přes střed města, takže trať vybudovaná v I. etapě nepřežila krach IGLOOPOLu v roce 1990.

Doprava byla zahájena 12. listopadu 1988 na trati postavené v I. etapě. Smyčka byla umístěna poblíž kostela ve Straszęcině, trať vedla přes obec do Dębice. Zde byla trasa následující: Jana Pawła II – Piłsudskiego – Szkolną – Słoneczną – Fabryczną – 1 Maja. Po ulici 1 Maja vedla trasa na křižovatku s ulicí Jana Pawła II, čímž vznikla v Dębici velká bloková smyčka. Provoz na této jediné trati byl zastaven v říjnu 1990.

Vozový park tvořilo po celou dobu 10 trolejbusů Jelcz PR110E, které byly po zrušení provozu předány do jiných polských měst s trolejbusovou dopravou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trolejbusy w Dębicy na polské Wikipedii.