Trolejbusová doprava v Tychách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma linkového vedení tyšských trolejbusů
Nízkopodlažní trolejbus Solaris Trollino 12 s reklamním nátěrem v Tychách

Tychy jsou jedním ze tří polských měst, kde je v provozu síť trolejbusové dopravy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První trolejbusová trať v Tychách byla zprovozněna 1. října 1982. Měřila čtyři kilometry a vedla od autobusové (a od té doby už i trolejbusové) vozovny ulicemi Piłsudského a Dmowského do ulice Jana Pavla II.. V létě roku 1983 byla otevřena další trať. Tentokrát byla dlouhá 3 km a vedla od vozovny na opačnou stranu do průmyslové oblasti, kde vytvořila velkou blokovou smyčku. Na konci téhož roku již trolejbusy mohly jezdit po další trase. Nová trať, která byla vedena ulicemi Piłsudského, Jaśkowickou a Harcerskou, byla opět zakončena blokovou smyčkou. Roku 1984 byla otevřena trať kolem nemocnice, v roce 1985 byla zprovozněna trať z Paprocan přes střed města do ulice Edukacji, kde končila napojením na trať postavenou předchozí rok. Tím byla výstavba tratí v Tychách ukončena, i když na rok 1986 se plánovala stavba dalšího úseku.

Trolejbusové linky byly zpočátku označeny číselně, později bylo přistoupeno k označení písmeny. V současnosti (leden 2008) je v provozu 5 linek.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Vozový park v současnosti tvoří dva středněpodlažní trolejbusy 120MT. V 21. století zakoupil podnik Tyskie Linie Trolejbusowe, provozovatel místní trolejbusové dopravy, nízkopodlažní vozy Solaris Trollino 12, kterých jezdí po Tychách již dvacet jedna kusů. Celkový počet trolejbusů dosahuje nyní 23 kusů, které jsou umístěny v jediné vozovně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]