Čeboksary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čeboksary
Чебоксары / Шупашкар
Čuvašské národní muzeum v Čeboksarech
Čuvašské národní muzeum v Čeboksarech
Čeboksary – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 150 m n. m.
Časové pásmo: UTC+3
stát: Rusko Rusko
federální okruh: Povolžský federální okruh
republika: Čuvašsko
Čeboksary na mapě
Čuvašsko na mapě Ruska
Čeboksary
Red pog.png
Čeboksary
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 232 km²
počet obyvatel: 453 645[1]  (2010)
hustota zalidnění: 1955 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.cheb.ru
telefonní předvolba: (+7)8352
PSČ: 428000–428038

Čeboksary (rusky Чебокса́ры, čuvašsky Шупашкар) je město v evropské části Ruské federace. Město je říčním přístavem na Volze a hlavním městem Čuvašska. Město má 465 000 obyvatel, nedaleko něj se nachází satelitní město Novočeboksarsk s 125 000 obyvateli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jeden z čeboksarských kostelů

První zmínka o městě je z roku 1469, když tudy postupovali ruští vojáci na východ ke Kazani, ve válce s Tatary. Za tatarské nadvlády neslo název Çabaqsar, z něhož časem vznikl dnešní ruský název. V té době bylo osídleno pouze Tatary a Čuvaši. Když ho roku 1555 získali Rusové, vybudovali zde pevnost a osadu, na další dvě století tu sídlila vojenská posádka. Poté se postupně měnil charakter města, a to z vojenské osady na obchodní křižovatku celého Povolží. V roce 1781 získalo status města v Kazaňské provincii. Na začátku 19. století už mělo pilu a několik malých manufaktur, žilo zde 5 500 obyvatel. Vznikla banka, obchody, katedrála a stavěly se kostely.

Narodil se zde generál Pavel Lebeděv.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Čeboksary leží nedaleko vodní elektrárny (vyrábí 1 404 MW energie). Ve městě jsou továrny na výrobu zemědělských strojů, zpracování dřeva, bavlny a na výrobu elektronických součástek. Kromě přístavu je zde také letiště.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Ve městě je mnoho divadel hrajících hry jak v ruštině, tak v čuvaštině, baletní a operní scéna a filharmonický orchestr. Nachází se tu také jediné ruské muzeum piva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Численность населения районов и городских населённых пунктов субъектов Российской Федерации [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2011, [cit. 2014-12-21]. (xls) Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]