Štěrboholská radiála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mimoúrovňové křížení s Černokosteleckou a Průmyslovou ulicí

Štěrboholská radiála je jedna z radiál propojujících Městský a Pražský okruh na východě Prahy. Oficiální název komunikace v úseku Průmyslová - Pražský okruh je Štěrboholská spojka.

Na jihozápadě plynule navazuje na Jižní spojku a na severovýchodě se plynule napojuje na Pražský okruh (úsek SataliceBěchovice, dříve označovaný jako Východní spojka). V budoucnosti bude v oblasti Běchovic vybudována mimoúrovňová křižovatka s připojením Pražského okruhu a budoucí silnice I/12 (po přeložení současné silnice I/12) na Úvaly a možné i dále ke Kolínu.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Komunikace byla stavěna ve dvou etapách:

1. etapa[editovat | editovat zdroj]

V této etapě byl postaven úsek od budoucí MÚK Rybníčky po MÚK s Černokosteleckou a Průmyslovou ulicí. Tato část byla vybudována společně s částí Městského okruhu Zahradní Město - MÚK Rybníčky, jehož součástí je i tzv. Lanový most. V současné době tak provizorně Štarboholská radiála plynule přechází v městský okruh.

Náklady na výstavbu byly 1,075 miliardy Kč. Stavbu prováděly Dopravní stavby Uherské Hradiště v období duben 1989 až prosinec 1997.

V srpnu 2011 byla v místech budoucí MÚK Rybníčky dokončena stavba "zkapacitnění Štěrboholské radiály".[1][2]

2. etapa[editovat | editovat zdroj]

V této etapě byl realizován úsek Průmyslová ulice – Pražský okruh. Jelikož však v této části není Pražský okruh v celé své trase dostavěn, opět zde dochází k provizornímu napojení, a Štěrboholská radiála tak v těchto místech plynule přechází v Pražský okruh směr Černý Most.

Stavbu prováděly Dálniční stavby Praha v období duben 1997 až červen 2000. Do provozu byla radiála uvedena 27. srpna 1999.

Zkapacitnění Štěrboholské radiály[editovat | editovat zdroj]

Od podzimu 2009 do léta 2011 probíhalo tzv. zkapacitnění Štěrboholské radiály. Jedná se o stavbu v místě, kde Městský okruh provizorně přechází ve Štěrboholskou radiálu. Z tohoto místa by se Městský okruh měl v budoucnu oddělovat a pokračovat směr Balabenka. V rámci zkapacitnění byla vystavěna druhá (jižní) větev v místě plánované MÚK Rybníčky, kde dosud provizorní řešení omezovalo kapacitu komunikace. Úplné dokončení stavby je plánováno na rok 2013.[3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zpravy.idnes.cz/novy-usek-prazskeho-okruhu-zklidni-krc-a-barrandov-sporilovu-uskodi-1jy-/domaci.asp?c=A100819_103047_praha-zpravy_ab, část „Kolem krčské nemocnice pojede o 22 tisíc aut méně“
  2. Štěrboholská radiála už je bez toboganu, uzavírky končí Ceskatelevize.cz, 29. 8. 2011
  3. http://www.dalnice-silnice.cz/Praha/mo.htm
  4. http://www.praha14jinak.cz/clanky/Zkapacitneni-Sterboholske-radialy.html
  5. http://praha14.zeleni.cz/15454/clanek/zadost-o-stavebni-povoleni-na-zkapacitneni-sterboholske-radialy-/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]