Fyzická geografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skutečný pohled na zemský povrch a atmosféru

Fyzická geografie je disciplína geografie, která zkoumá zákonitosti formování a dynamiky přírodní složky krajinné sféry.

Předmětem zkoumání fyzické geografie je tedy fyzickogeografická sféra. Ta se skládá z více sfér:

Podle některých definic sem nepatří kryosféra (je to de facto hydrosféra), popřípadě pedosféra (průnik biosféry, hydrosféry a litosféry).

Definice[editovat | editovat zdroj]

Farský (2008) uvádí ve svých skriptech Vybrané kapitoly z fyzické geografie následující definice fyzické geografie:[1]

Fyzická geografie jako přírodní věda studuje přírodní geosystémy, krajinné sféry, jež tvoří zároveň geografické prostředí.
— Encyklopedie Diderot
Fyzická geografie je vědní disciplína zabývající se prostředím na Zemi z pohledu povrchu, hydrosféry, atmosféry a biosféry.
— Herder Lexikon - Geographie 1974
Fyzická geografie je geografická věda zabývající se obecnými zákonitosmi vývoje jevů ve fyzickogeografické sféře. Člení se dále na geomorfologii, klimatologii a meteorologii, hydrologii a oceánologii.
— Geografický terminologický slovník PF Ostrava 1982
Fyzická geografie je přírodní věda komplexně studující přírodní sféru Země i jednotlivé její části. Fyzická geografie vlastně sleduje přírodně územní komplexy (geosystémy) na všech úrovních a skládá se z dílčích disciplín.
— Geografický encyklopedický slovník. Moskva 1988
Fyzická geografie je věda o prostorových a časových charakteristikách (vlastnostech) a vztazích všech jevů s vyloučením zemského fyzikálního okolí (tj. zahrnuje složky litosféru, atmosféru, hydrosféru, biosféru,…). Fyzická geografie je spojena s humánní geografií, jakmile se začne projevovat vzájemné působení přírodních dějů fyzikálního systému s lidskou činností.
— The Pinguin Dictionary of Physical Geography 1984

Dílčí fyzickogeografické vědy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fyzická geografia na slovenské Wikipedii.

  1. FARSKÝ, Ivan; MATĚJČEK, Tomáš. Vybrané kapitoly z fyzické geografie. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 2008. ISBN 978-80-7044-996-7. S. 5. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]