Uroševac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Uroševacká knihovna

Uroševac (albánsky Ferizaj, srbsky Урошевац/Uroševac, před rokem 1912 Феризовићи/Ferizovići) je město v jihovýchodní části Kosova.[1] Nachází se 38 km jižně od Prištiny. Po kosovské metropoli a Prizrenu je třetí největší v zemi (podle posledních odhadů má 68 000 obyvatel. Protéká ním říčka Nerodimka, nadmořská výška města je 573 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město se rozvíjelo podél železniční tratě, která zároveň tvoří i jeho osu. Ta byla otevřena v roce 1873 a spojovala Ferizaj s Bělehradem (na severu) a Soluní (na jihu). Do té doby se jednalo pouze o obyčejnou vesnici. Nejvýznamnější stavbou v něm byl zájezdní hostinec (tzv. han), jehož majitelem byl Feriz Šašivari. Jeho jméno dalo rozvíjející se osadě jméno. Poté, co Srbové získali město do své správy (po balkánských válkách) změnili jeho název na Uroševac, podle Štěpána Uroše V..

Roku 1891 byla v centru města zbudována mešita, která se dochovala do dnešních časů. V období existence meziválečné Jugoslávie ji doplnil pravoslavný chrám sv. Štěpána Uroše V. (1933). Zbudován byl přímo vedle mešity, na jejím pozemku. Podle jugoslávského sčítání lidu z roku 1921 mělo město 3529 obyvatel (728 domů), o deset let později už 5193 (1026 domů).

V únoru 1945 bylo město předmětem střetů mezi jugoslávskými partyzány a ozbrojenými skupinami Balli Kombëtar, bojujícími o moc.[2]

Od druhé poloviny 80. let až do konce let devadesátých docházelo ve městě ke změnám etnické struktury obyvatelstva. Místní srbská komunita se značně zmenšila ve prospěch albánské většiny. V roce 2011 se k srbské národnosti přihlásily již jen jednotky osob.

V roce 1999 byly v rámci bombardování SRJ některé objekty na území města poničeny. V blízkosti Uroševace byla zřízena také základna Camp Bondsteel, sloužící mezinárodním jednotkám.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Pod město Uroševac spadají ještě do stejné opštiny následující sídla: Babljak, Balić, Biba, Burnik, Varoš Selo, Gatnje, Gornje Nerodimlje, Grebno, Grlica, Doganjevo, Donje Nerodimlje, Dramnjak, Zaskok, Zlatare, Jezerce, Jerli Prelez, Jerli Talinovac, Kamena Glava, Kosin, Košare, Laškobare, Manastirce, Mirosavlje, Muhadžer Prelez, Muhadžer Talinovac, Muhovce, Nekodim, Novi Miraš, Papaz, Plešina, Pojatište, Raka, Rahovica, Sazlija, Svrčina, Slivovo, Sojevo, Softović, Srpski Babuš, Stari Miraš, Staro Selo, Stojković, Tankosić, Trn, a Crnilo.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město leží na významné dopravní křižovatce tahů Priština - Skopje (severo-jižní, silniční i železniční spojení) a Gnjilane - Prizren (pouze silniční). Východním směrem obchází Uroševac silniční obchvat.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě působí několik sportovních klubů: FK Ferizaj, KF Vullnetari i UÇK-së a KF Vizioni. Místní uzavřená hala byla pojmenována po americkém prezidentovi Billu Clintonovi.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. rks-gov.net Welcome to Ferizaj
  2. PETRANOVIĆ, Branko. Istorija Jugoslavije 1918-1978. Bělehrad : Nolit, 1981. Kapitola Socijalistička Jugoslavija, s. 435. (srbochorvatština)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]