Sokolovská (ulice v Praze)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sokolovská
Sokolovská na svém SV konci, nedaleko náměstí OSN
Sokolovská na svém SV konci, nedaleko náměstí OSN
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 8, Praha 9
Čtvrť Karlín, Libeň, Vysočany
Poloha
Začíná na Na Poříčí, Ke Štvanici
Končí na náměstí Organizace spojených národů
Historie
Datum vzniku 1817
Starší názvy Hlavní, Třída císaře Ferdinanda
Další údaje
Délka 5 100 m
PSČ 186 00, 180 00, 190 00
Kód ulice 469718
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sokolovská je významná ulicePraze. Spojuje Nové Město, přesněji oblast Florence, s Karlínem, Libní a Vysočany.

Historie a pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Sokolovská ulice v Praze 9Vysočanské polikliniky
Sokolovská ulice
Vstupní část divadla Gong

Ulice byla založena v roce 1817 pod názvem Hlavní, jelikož se jednalo o hlavní komunikaci nově vzniklého Karlína. V roce 1841 byla přejmenována na Královská na počest korunovačního průvodu, který ulicí procházel u příležitosti korunovace rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého českým králem v roce 1836.

Roku 1845 byla k tehdejší Hlavní ulici připojena dnešní libeňská část Sokolovské a roku 1900 i dnešní vysočanská část, do té doby nesoucí název Liberecká silnice.

V roce 1948 dostala celá ulice dnešní název Sokolovská na počest ukrajinského města Sokolovo, u které se roku 1943 odehrála jedna z bitev druhé světové války, které se účastnila i československá jednotka.

Zklidnění provozu v Karlínské části[editovat | editovat zdroj]

Nově postavená souběžná ulice Rohanské nábřeží, která od centra až do křižovatky s ulicí U Rustonky, převzala většinu provozu na Sokolovské. Z tohoto důvodu v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Kaizlovy sady a U Invalidovny automobilový provoz pouze ve směru do centra a mezi křižovatkami s ulicemi U Invalidovny a K Olympiku bez automobilového provozu.

Významné objekty[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti Sokolovské ulice se nachází několik stanic linky B metra. Stanice metra, tramvají a autobusů u západního konce ulice nesly až do roku 1990 název Sokolovská, pak byly přejmenovány na Florenc. Nedaleko této stanice ulici nadchází Negrelliho viadukt, který Sokolovskou ulici kříží. Ulice prochází od Florence centrem Karlína přes Karlínské náměstí směrem ke Kaizlovým sadůmpražské Invalidovny, dále pak kolem Rustonky do Libně na Palmovku a Balabenku. V blízkosti ulice se v Karlíně nacházejí vstupy do stanic metra Křižíkova a Invalidovna.

U části tratě východně od Balabenky se nachází například Kulturní dům Gong a Vysočanská poliklinika. V těchto místech zde překonává Rokytku z levého na pravý břeh. Ulice končí ve Vysočanech na náměstí OSN, v blízkosti stanice metra Vysočanskánákupním centrem Fénix, nedaleko před tímto místem se nachází i sídelní budova Dopravního podniku hl. m. Prahy a. s. a v docházkové vzdálenosti nádraží Praha-Vysočany.

Tramvajové tratě a metro[editovat | editovat zdroj]

Od 23. září 1875 vedla z Prahy do Karlína (přibližně k dnešní zastávce Urxova) dvojkolejná trať koněspřežné dráhy. 19. března 1896 byl zprovozněn navazující jednokolejný úsek Křižíkovy elektrické dráhy Praha – Libeň – Vysočany od konečné koňky až k Balabence. Protože Královská třída byla již obsazena koňkou, pokračování Křižíkovy elektrické dráhy k Praze zprovozněné 5. září 1896 bylo vedeno souběžnou ulicí (dnes Křižíkova), a ačkoliv trať koňky byla kolem roku 1900 elektrifikována, trať v Křižíkově ulici byla zrušena až 18. září 1927. V roce 1898 byla trať prodloužena z Balabenky k vysočanské lékárně (dnešní náměstí OSN, kde se název Sokolovské ulice nyní mění na Kolbenovu).

Zprovoznění úseku linky B metra 22. listopadu 1990 mezi Florencí a Českomoravskou nakonec neznamenalo zrušení tramvají, ač v předcházejícím desetiletí převládala tendence rušit tramvajové tratě souběžné s metrem. V současné době je elektrická tramvaj vedena v celé délce Sokolovské ulice, pouze v oblasti Palmovky je trať na Sokolovské jen manipulační a tramvajová doprava je odkloněna souběžnou ulicí Na Žertvách. V část ulice východně od Balabenky byl při rekonstrukci kolem roku 2005 tramvajový pás zrekonstruován a zatravněn.

Linka B Pražského metra podchází (kříží) Sokolovskou ulici na dvou místech, jedno z nich se nachází poblíž libeňské křižovatky Balabenka, druhé z nich pak v prostoru bývalé továrny Rustonka mezi Invalidovnou a Palmovkou.

Povodeň 2002[editovat | editovat zdroj]

Roku 2002 byla velká část ulice spolu s Karlínem i částí Vysočan zaplavena povodní, byla proto nutná rozsáhlá rekonstrukce. Některé domy (například naproti stanici metra Florenc) se po povodni zřítily nebo musely být strženy.

Významné budovy a místa[editovat | editovat zdroj]

Ve směru od Florencenáměstí OSN.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČAREK, Jiří; HLAVSA, Václav; JANÁČEK, Josef; LÍM, Václav. Ulicemi města Prahy od 14. století do dneška: názvy mostů, nábřeží, náměstí, ostrovů, sadů a ulic hlavního města Prahy, jejich změny a výklad. Praha: Orbis, 1958. 538 s. S. 353. 
  • LAŠŤOVKA, Marek, a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 2. díl (O-Ž). Praha: Libri, 1998. ISBN 80-85983-25-7. S. 199–200. 
  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Královská, s. 618-620. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]