Kaizlovy sady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaizlovy sady
Kaizlovy sady po rekonstrukci v roce 2013
Kaizlovy sady po rekonstrukci v roce 2013
Lokalita Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kaizlovy sady před rekonstrukcí v roce 2009

Kaizlovy sady jsou veřejný parkPraze 8-Karlíně. Nacházejí se na západ od budovy Invalidovny mezi ulicemi U Invalidovny, Sokolovská a Hybešova. Mají rozlohu 1,6 ha a leží v nadmořské výšce 186 metrů. Pojmenovány byly podle univerzitního profesora a právníka Josefa Kaizla. Navazují na park před Invalidovnou, před rokem 1989 nesly oba parky název Hakenovy sady.

Historie parku[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1823 se zde nacházely zahrady a pole. Po dokončení budovy Invalidovny tento prostor sloužil jako vojenská střelnice. Po odstěhování střelnice do Kobylis (Kobyliská střelnice) v roce 1901 zde vzniknul čtvercový park, který byl projektován architektem Juliem Krýsou.

Umělecké prvky v Kaizlových sadech[editovat | editovat zdroj]

parku je umístěna socha Břetislava Bendy Vzpomínka. Jedná se o bronzový akt sedící dívky z roku 1960, který sem byl umístěn v roce 1964. V zadní části parku se nalézá betonové jezírko nepravidelného tvaru.

Revitalizace[editovat | editovat zdroj]

V letech 2010 a 2011 zde proběhla revitalizace sadů, kterou financovala městská část Praha 8 za přispění fondů Evropské unie. Podle územního plánu se v budoucnu mají Kaizlovy sady rozšířit za ulici Sokolovskou na Rohanský ostrov. V rámci revitalizace zde bylo vybudováno moderní dětské hřiště.

Název sadů[editovat | editovat zdroj]

Od svého založení v roce 1906 do roku 1952 nesl park název Kaizlovy sady podle národohospodáře a politika Josefa Kaizla. V období socialismu v letech 1952–1991 park nesl název Hakenovy sady podle politika Josefa Hakena, v roce 1991 mu byl vrácen původní název.[1]

V některých mapách jsou názvy Hakenovy sady či Kaizlovy sady[2][3] vztahovány i na park před Invalidovnou, OpenStreetMap a mapy.idnes.cz dokonce západní část nazývá Kaizlovy sady a park před Invalidovnou nazývá Hakenovy sady.[4][5]

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Na jižní straně na sady navazuje areál Národního domu v Karlíně, již po řadu let využívaného Českým rozhlasem.

Pod prostranstvím prochází trasa B Pražského metra mezi blízkou stanicí Invalidovna a stanicí Křižíkova.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol: Pražský uličník : Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství : 1. díl (A–N), Libri, Praha, 1997, heslo Kaizlovy sady, str. 310
  2. mapy.cz, Základní mapa, přístup 3. 2. 2016
  3. Státní mapa 1:5000, http://apl.czso.cz/irso4
  4. OpenStreetMap, Kaizlovy sady, přístup 3. 2. 2016
  5. http://mapy.idnes.cz/, přístup 3. 2. 2016

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Kaizlovy sady, s. 452. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]