Praha-Vysočany (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Vysočany
Staniční budova
Staniční budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Město Praha (část Vysočany)
Souřadnice
Praha-Vysočany
Praha-Vysočany
Praha-Vysočany, Praha
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 573162[1]
Tratě 070, 231
Nadmořská výška 211 m n. m.
V provozu od 1872
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo ESA 11[1]
Dopravních kolejí 6[1]
Nástupišť (hran) 4 (4)[1]
Počet cestujících 1 538 000 (2014)[2]
Vypravené vlaky 58 035 (2014)[2]
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava metro B, tramvaj, autobus
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCRestauraceBufet nebo rychlé občerstveníVeřejné parkovištěObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Vysočany je železniční stanice na tratích Praha – Turnov a Praha – Lysá nad Labem – Kolín. Nádražní budova stojí v ostrovní poloze mezi kolejemi. Nádraží se nachází se území pražské čtvrti Vysočany v městské části Praha 9 na adrese Paříkova 100/13, poblíž stanice metra Vysočanská a tramvajové zastávky Nádraží Vysočany (na Sokolovské ulici). Přístupné je z jižní strany podchodem z Podnádražní ulice a ze severní strany podchodem z ulice U vinných sklepů. Dlažba v severní části podchodu je na panelech naučné stezky označována za nejstarší dochovanou dlažbu na území vnější Prahy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historické česko-německé nápisy ve východní hale
Pohled na nádraží Praha-Vysočany od Vysočan (z Podnádražní ulice)
Budova stanice Praha-Vysočany z Vysočanské ulice (estakáda na Prosek), před budovou kolejiště turnovské tratě (číslo 070)
Podchod pod nádražím a kolejištěm, vedou z něj schody do staniční budovy. Spojuje ulice U Vinných sklepů s Podnádražní

Úsek NeratovicePraha Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy, vedoucí k dnešnímu hlavnímu nádraží Vítkovskou tratí, byl uveden do provozu roku 1872, roku 1873 byl zahájen provozu úseku Hradec KrálovéNymburkPraha, součásti Rakouské severozápadní dráhy, která z vysočanského nádraží pokračovala přes Karlín na pozdější nádraží Praha-Těšnov. 1. července 1972 byla ukončena osobní přeprava v úseku Praha-Vysočany – Praha-Těšnov a roku 1984 byl na ní zastaven i nákladní provoz. 1. října 2008 otevřeno Nové spojení - přestavěná trať na hlavní nádraží a nové propojení na Masarykovo nádraží, v souvislosti s tím byla zrušena Vítkovská trať.

Město Vysočany bylo k Praze připojeno roku 1922, nádraží bylo na název Praha-Vysočany přejmenováno roku 1941. Na území Vysočan se ovšem nachází i osobní část nádraží Praha-Libeň.

Tratě[editovat | editovat zdroj]

Na nádraží Praha-Vysočany se od roku 1873 setkávají dvě železniční tratě:

  • turnovská vedoucí na dnešní Hlavní nádraží, dnes trať číslo 070 Praha – Neratovice – Všetaty – Mladá Boleslav – Turnov. Je jednokolejná a neelektrizovaná. Nádraží se nachází na traťovém kilometru 6,6 (od Hlavního nádraží).
  • nymburská vedla na dnes již neexistující nádraží Praha-Těšnov (Denisovo nádraží). Dnes je to trať 231 Praha – Lysá nad Labem – Nymburk – Poděbrady – Kolín. Je dvoukolejná, elektrizovaná. Nádraží se nachází na traťovém kilometru 29,1 této tratě (od Lysé nad Labem).

Staniční budova[editovat | editovat zdroj]

Nádražní budova je umístěná ostrovně, původně mezi kolejišti obou tratí, legálně je přístupná pouze podchodem. Jedná se o jediný případ ostrovního umístění v Praze.[zdroj?] Jsou zde dvě oddělené haly, přechod mezi nimi je možný pouze podchodem nebo po nástupišti. V západní, odjezdové hale se nalézá osobní pokladna pro prodej jízdenek, tabule s aktuálními odjezdy vlaků a lavičky pro cestující. Ve východní, dnes příjezdové hale se nalézají jízdní řády a historické česko-německé orientační cedule.

Od roku 2003 je ve stanici nainstalován hlasový a vizuální informační systém pro cestující mikroVOX HIS voice, který oznamuje příjezdy a odjezdy vlaků a další informace.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Praha-Vysočany_(železničná_stanica) na slovenské Wikipedii.

  1. a b c d Plánek stanice Praha-Vysočany. Portál Provozování dráhy. SŽDC, září 2018. 
  2. a b Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Ročenka dopravy Praha 2014. Praha: [s.n.], 2015. 96 s. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]