Lysá nad Labem (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Lysá nad Labem
Nová výpravní budova nádraží Lysá nad Labem
Nová výpravní budova nádraží Lysá nad Labem
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Město Lysá nad Labem
Souřadnice
Lysá nad Labem (nádraží)
Lysá nad Labem (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 531145
Tratě 072, 231, 232
Nadmořská výška 185 m n. m.
V provozu od 4. října 1873
Zabezpečovací zařízení Automatický blok
Nástupišť (hran) 2 (4)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Městská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechČD centrumČekárna pro cestujícíBezbariérové WCBankomatVnitrostátní pokladní přepážkaBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lysá nad Labem je železniční stanice v jižní části stejnojmenného města v okrese Nymburk ve Středočeském kraji na řece Labi. Je významným dopravním uzlem, leží na tratích 072, 231 a 232. Přímo před budovou je umístěno též městské autobusové nádraží. Stanice je elektrifikovaná (3 kV ss).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB) spojující Vídeň a Berlín, autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. 4. října 1873 přijel do Lysé první vlak při zprovoznění 14 kilometrů dlouhého úseku z Nymburka a dále budovaného do Mělníka a Ústí nad Labem. Ten samý den otevřela ÖNWB ze stanice odbočku ve směru na Prahu (provizorní nádraží Praha-Rohanský ostrov, po dokončení Praha-Těšnov), páteřní trasa Vídeň-Berlín Prahou neprocházela. 1. ledna 1874 vyjel z Lysé první pravidelný vlak do stanice Ústí nad Labem-Střekov.

Roku 1909 byl zdvoukolejněn úsek Lysá nad Labem-Mělník, kompletní druhá kolej byla mezi Kolínem a Děčínem dokončena během první světové války, zejména s pracovním nasazením ruských a italských válečných zajatců. Nedaleký vojenský prostor v Milovicích propojila se stanicí železnice v roce 1921, o dva roky později zde byla zahájena též osobní přeprava. Elektrická trakční soustava sem byla dovedena roku 1958, elektrifikace úseku ve směru na Prahu proběhla v roce 1976.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nádraží je vybaveno modernizovaným terminálem vestavěným vedle staré nádražní budovy, která je podchody propojena s ostrovním nástupištěm. V roce 2018 začaly ve stanici probíhat rekonstrukční práce na trase do Nymburka, má zde být zvýšena maximální traťová rychlost na 140-160 km/h, stanice se díky projektu též stane bezbariérovou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]