Praha-Čakovice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Čakovice
nádražní budova
nádražní budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Město Praha (část Čakovice)
Souřadnice
Praha-Čakovice
Praha-Čakovice
Praha-Čakovice, Praha
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 573360
Tratě 070
Nadmořská výška 250[1] m n. m.
V provozu od 1872
Dopravních kolejí 12
Nástupišť (hran) 1
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava autobus
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechRestaurace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Čakovice je železniční stanice na jednokolejné neelektrifikované trati 070 do Mladé Boleslavi a Turnova. Stojí v ulici Jizerská 78/2. Stanice je součástí Pražské integrované dopravy. Zastavují zde všechny osobní vlaky (směr Mladá Boleslav, Mělník a Praha) a rychlíky (směr Turnov a Praha).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice v Čakovicích byla zprovozněna roku 1872 zároveň s tratí Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy, staniční budova je z roku 1875. Od roku 1976 nese název Praha-Čakovice.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nádraží je umístěno jihovýchodně od hlavní ulice Cukrovarská, autobusy MHD sem zajíždějí. Jeho budova je dochována v původní podobě, výdejna jízdenek s čekárnou jsou přístupné ze strany krytého nástupiště. Železná lávka pro pěší původně spojovala nádraží s podnikem Avia, v současnosti je nepřístupná.

Před staniční budovou je 5 kolejí dopravních a 3 koleje manipulační. Za nimi se ještě nacházejí koleje vlečky do Avie a na satalické straně je kolejiště rozšířeno o 4 manipulační koleje. Ve stanici je v provozu výdejna jízdenek. Provoz nádraží je obsluhován výpravčím, který přestavuje výhybky buď elektromagneticky z dopravní kanceláře nebo ručně na místě. Staniční návěstidla jsou světelná. Za měšickým zhlavím je na Cukrovarské ulici chráněný úrovňový přejezd.

Vlečky[editovat | editovat zdroj]

Z nádraží vycházejí dvě vlečky. Jedna vlečka se odpojuje za satalickým zhlavím vpravo od tratě ve směru od Satalic a vede do bývalého čakovického cukrovaru. Její kolej obchází výpravní budovu a vede přes ulici Cukrovarská do vrat podniku (vlečku využívaly po zrušení cukrovaru roku 1990 různé firmy sídlící v areálu). Druhá vlečka, která je pravidelně využívána dopravcem KŽC Doprava, se odpojuje ze satalického zhlaví vlevo od tratě ve směru od Satalic a vede do podniku Avia. Z této vlečky vedla úvratí kolej do podniku Letov, která již fyzicky neexistuje.[2]

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Město Praha zvažuje prodloužení linky C pražského metra ze stanice Letňany. Konečnou stanicí by se stalo Nádraží Čakovice, na jehož místě by okolo roku 2030 mohl vzniknout dopravní uzel s návazností metra a železniční dopravy a kapacitní záchytné parkoviště.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze železničních tratí: Praha-Čakovice. Atlas Drah Polska, Česka a Slovenska. ISSN 2391-4793. www.atlasdrah.net. 2018.03.30. [cit. 2020-02-22]. Dostupné online.
  2. Společnost pro veřejnou dopravu. Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Čakovice. [cit. 2018-07-06]. Dostupné z WWW.
  3. Metro do Čakovic za 16 miliard má posoudit nová studie

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MAHEL, Ivo. Nádraží a železniční tratě. 2. díl, Zaniklé, proměněné a ohrožené stavby na pražské periferii. Vyd. 1. V Praze: Paseka, 2013. 195 s. Zmizelá Praha. ISBN 978-80-7432-298-3. S. 154-155.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]