Všetaty (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Všetaty
Výpravní budova všetatského nádraží
Výpravní budova všetatského nádraží
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Městys Všetaty
Souřadnice
Všetaty
Všetaty
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 530147
Tratě 070, 072
Nadmořská výška 175 m n. m.
V provozu od 1874
Dopravních kolejí 13
Nástupišť (hran) 6
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Autobusová doprava před nádražní budovou
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Všetaty je železniční stanice v městyse Všetaty v okrese Mělník ve Středočeském kraji. Kolejiště stanice odděluje Všetaty od vsi Přívory, nádraží se nachází na rozhraní obou obcí. V době svého otevření v roce 1874 nesla stanice název Všetaty-Přívory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kolem Všetat budovala Turnovsko-kralupsko-pražská dráha roku 1865 železnici do Turnova, stanice zde nicméně postavena nebyla. O vzniku nádraží bylo rozhodnuto až s novostavbou trasy VídeňBerlín realizované Rakouskou severozápadní dráhou, Všetaty se tak staly odbočnou stanicí.

Autorem univerzalizované podoby stanice je architekt Carl Schlimp, stanice byla zbudována v letech 1872–1873 s klasifikací Třída IIb. Nachází se mezi dvěma kolejišti, obě společnosti používaly k odbavování cestujících oddělená nástupiště, Turnovsko-kralupsko-pražská dráha na jihovýchodní a Rakouská severozápadní dráha na severozápadní straně budovy. Provoz ve stanici byl zahájen 1. ledna 1874. Sloužily zde též dvě různé staniční čety: přednosta, výpravčí, pokladní a provozní zaměstnanci. Ve stejné ose s nádražím stála budka pro ruční obsluhu závor. Stanice byla v době dokončení oplocená (což bylo tehdy obvyklé) a nepřetržitě střežena hlídačem. V budově fungovala ve dvou místnostech nádražní restaurace, obvyklý zde byl prodej na nástupištích u stojících vlaků.

Traťový úsek z Kolína ve směru na Mělník procházející Všetaty byl roku 1958 elektrifikován.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]