Florenc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Florenc (rozcestník).
Florenc
část obce a katastrální území hl. města Prahy
Praha-Florenc, křižovatka ulic Ke Štvanici a Sokolovská

Praha-Florenc, křižovatka ulic Ke Štvanici a Sokolovská

kód katastrálního území:
připojení k Praze:
městská část: Nové Město a Karlín
správní obvod (pověřený úřad):
městský obvod: Praha 8
počet územně tech. jednotek:
základní sídelní jednotky:
katastrální výměra:  km²
obyvatel:
hustota zalidnění:  obyv./km²
poštovní směrovací číslo: 18000

Florenc je oblast v Praze, která leží na hranici mezi Novým Městem a Karlínem (mezi něž je úředně rozdělen), nedaleko od řeky Vltavy. Přesnou hranici území, k němuž se název vztahuje, lze určit jen obtížně, protože není samostatným katastrálním územím. Původně se zřejmě vztahoval k okolí dnešní ulice Na Florenci, ale bývá vztahován i na Těšnov a přilehlou část Karlína.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na křižovatku Florenc, se vstupem do metra
Původní budova nádraží, dnes ji využívá Správa železnic

Název oblasti se objevil již v 15. století. Vznikl pravděpodobně poté, co Karel IV. při zakládání Nového Města v roce 1348 umožnil Italům z Florencie usídlit se v těchto místech.

V době průmyslové revoluce, když vznikl Karlín se svými továrnami, dojížděli do něj lidé ze Starého i Nového Města právě přes Florenc. Na počátku 20. století již tímto směrem, dnešní Sokolovskou ulicí, byla zavedena elektrická tramvaj.

Přes Florenc vedla od roku 1845 Severní státní dráha z dnešního Masarykova nádraží přes Běchovice do Olomouce a od roku 1850 její další větev po Negrelliho viaduktu přes Bubny do Lovosic a Drážďan. Od roku 1875 až do konce 20. století zde existovalo Severozápadní nádraží (později nazývané Praha Denisovo nádraží, Prag Moldau Bahnhof a nádraží Praha-Těšnov) jako konečná stanice odbočky Rakouské severozápadní dráhy. Poslední vlak opustil nádraží 1. července 1972. 16. března 1985 byla budova odstřelena.

Florenc získala význam i po zavádění autobusů, když zde vzniklo autobusové nádraží. Na Florenci se nachází také Muzeum hlavního města Prahy.

Od roku 1974 je napojena na trasu C metra, stanicí s původním názvem Sokolovská. Ta byla nejdříve konečná, od roku 1984 byla trasa C prodloužena. Od roku 1985 na Florenci končila i trasa B, která byla roku 1990 prodloužena. Ve stejném roce byla stanice také přejmenována na Florenc.

Roku 1976 byla zprovozněna Severojižní magistrála, která celou Florenc přemostila silničním mostem. Díky němu se sice velmi zlepšila dopravní situace v celé Praze, zároveň ale došlo k zohyzdění Florence, hlavně pak sadů a Muzea hlavního města Prahy.

Roku 1983 byla v souvislosti s výstavbou trasy metra B zrušena tramvajová trať v ulici Na Florenci a roku 1985 v souvislosti s rozšířením stanice metra (původní název: Sokolovská) byly zbořeno několik obytných domů. Od konce 80. let je zde nedaleko od Florence a Těšnova v provozu Hotel Hilton (dříve Atrium). Nachází se zde Hudební divadlo Karlín.

V roce 2002 byla celá Florenc i s metrem zatopena povodní, která způsobila zřícení několika dalších obytných domů.

Dnes je celá tato oblast důležitou dopravní křižovatkou pro mezinárodní, dálkovou i městskou autobusovou dopravu. Nachází se zde autobusové nádraží, tramvajová křižovatka, přestupní stanice Pražského metra i zastávky městských autobusů.

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Podle Florence se jmenuje i český film Florenc 13.30 režiséra Josefa Macha, film má svoji dokumentární hodnotu, neboť (kromě jiného) ukazuje podobu autobusového nádraží v polovině 50. let.
  • Přemysl Rut v knize pohádkových povídek Náměsíčný průvodce Prahou umístil do informačního střediska zdejšího autobusového nádraží postavu Florenc Futurista.

Významné stavby na Florenci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]