Budějovická (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Budějovická
Stanice metra Budějovická, 2018
Stanice metra Budějovická, 2018
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťKrč
UliceBudějovické náměstí, Antala Staška, Olbrachtova
Síť metraPražské metro
Vznik9. května 1974
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
Linkylinka C
Technické informace
Typ stanicehloubená
Počet nástupišť1
Počet vestibulů2
ProjektantInterprojekt Praha
ArchitektBřetislav Tomáš
Věra Machoninová
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka C směr Háje
předchozí stanice: Kačerov
eskalátor do vestibulu Antala Staška
1 ostrovní nástupiště
schodiště a výtah do vestibulu Olbrachtova
následující stanice: Pankrác
linka C směr Letňany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budějovická (zkratka BD[1]) je stanice metra v Praze. Nachází se na trase C, na úseku I.C v Praze 4. Byla otevřena jako jedna z prvních 9. května 1974. Uvažovalo se i o názvu Budějovické náměstí. Jmenuje se po městě Českých Budějovicích.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází pod Budějovickým náměstím, u DBK Budějovická. Je hloubená, stavěná v otevřené jámě. Dlouhá je 286 m, hluboko je 9 metrů a široká je 10,2 m. Nástupiště není podpíráno sloupy, je 3,15 m vysoké. Ze stanice vedou dva výstupy – východní s dvěma eskalátory vedoucí do otevřené pasáže, a západní, spojený s nástupištěm pevným schodištěm a výstupem na ulici Olbrachtovu. Je zde také výtah pro imobilní osoby. Stanice je obložena velkými mramorovými deskami, jak to bylo na úseku I.C zvykem, poprvé v metru tzv. suchou metodou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba stanice v první polovině 70. let si vyžádala 140,2 milionů Kčs a podílely se na ní i společnosti z Českých Budějovic. Stanice byla zakládána ve svahované stavební jámě, vytěžilo se 150 000 m³ hornin. Bednění stanice bylo podepřeno posuvným trubkovým lešením a uloženo bylo celkem 18 000 m³ betonu od května 1970 do června 1972, což bylo na tu dobu vzhledem k faktu, že se současně budoval celý první úsek metra, skvělý výkon. Mostovky ulic Olbrachtova a Antala Staška jsou prefabrikované. Kamenné obklady stanice se nově upevňovaly metodou suché montáže. Díky všem těmto inovacím byla stanice postavena na dobové poměry velmi rychlým tempem. Otevření proběhlo 9. května 1974. Cestující mohli využívat venkovní eskalátory v této stanici od konce roku 1980. Dne 30. června 2004 zde byl zprovozněn i výtah pro imobilní osoby.

Od 19. ledna 2018 byl do odvolání uzavřen jižní vchod s eskalátory ze stanice Budějovická.[2] Stalo se tak kvůli havarijnímu stavu zastřešení spadající pod DBK.

Dne 26. března 2018 aktivisté přelepili nápis s názvem stanice místo „Budějovická" na „Zpovykaná".[3] Naráželi tak na výrok současné primátorky města Adriany Krnáčové o pražských občanech, že jsou zpovykaní s dopravou.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Dům bytové kultury v blízkosti metra

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  2. Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce. Pražský deník. 2018-01-19. Dostupné online [cit. 2018-01-19]. 
  3. OBRAZEM: Stanice metra Budějovická se přejmenovala na Zpovykaná. Pražský deník. 2018-03-27. Dostupné online [cit. 2018-04-06]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
· · · ·
Kačerov Budějovická Pankrác
Háje Bezbariérový přístupOpatov Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupRoztyly Bezbariérový přístupKačerov Praha-Kačerov (železniční zastávka)Budějovická Bezbariérový přístupPankrác Bezbariérový přístupPražského povstáníVyšehrad Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupMuzeum  Bezbariérový přístupHlavní nádraží Praha hlavní nádraží Bezbariérový přístupFlorenc  Bezbariérový přístupVltavská Praha-Bubny (nádraží) Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Praha-Holešovice (nádraží) Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupLetňany Bezbariérový přístup