Budějovická (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budějovická
Stanice metra Budějovická, 2018
Stanice metra Budějovická, 2018
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Krč
Ulice Budějovické náměstí, Antala Staška, Olbrachtova
Síť metra Pražské metro
Vznik 9. května 1974
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 2
Projektant Interprojekt Praha
Architekt Ing. arch. Břetislav Tomáš
Ing. arch. Věra Machoninová
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka C směr Háje
předchozí stanice: Kačerov
eskalátor do vestibulu Antala Staška
1 ostrovní nástupiště
schodiště a výtah do vestibulu Olbrachtova
následující stanice: Pankrác
linka C směr Letňany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budějovická (zkratka BD[1]) je stanice metra v Praze. Nachází se na trase C, na úseku I.C. Byla otevřena jako jedna z prvních 9. května 1974. Jmenuje se po městě Českých Budějovicích.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází pod Budějovickým náměstím, u DBK Budějovická. Je hloubená, stavěná v otevřené jámě. Dlouhá je 286 m, hluboko je 9 metrů a široká je 10,2 m. Nástupiště není podpíráno sloupy, je 3,15 m vysoké. Ze stanice vedou dva výstupy – východní s dvěma eskalátory vedoucí do otevřené pasáže, a západní, spojený s nástupištěm pevným schodištěm a výstupem na ulici Olbrachtovu. Je zde také výtah pro imobilní osoby. Stanice je obložena velkými mramorovými deskami, jak to bylo na úseku I.C zvykem, poprvé v metru tzv. suchou metodou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba stanice v první polovině 70. let si vyžádala 140,2 milionů Kčs a podílely se na ní i společnosti z Českých Budějovic. Otevření proběhlo 9. května 1974. Cestující mohli využívat venkovní eskalátory v této stanici od konce roku 1980. Dne 30. června 2004 zde byl zprovozněn i výtah pro imobilní osoby.

Od 19. ledna 2018 byl do odvolání uzavřen jižní vchod s eskalátory ze stanice Budějovická.[2] Stalo se tak kvůli havarijnímu stavu zastřešení spadající pod DBK.

Dne 26. března 2018 aktivisté přelepili nápis s názvem stanice místo „Budějovická" na „Zpovykaná".[3] Naráželi tak na výrok současné primátorky města Adriany Krnáčové o pražských občanech, že jsou zpovykaní s dopravou.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Dům bytové kultury v blízkosti metra

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  2. Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce. Pražský deník. 2018-01-19. Dostupné online [cit. 2018-01-19]. (česky) 
  3. OBRAZEM: Stanice metra Budějovická se přejmenovala na Zpovykaná. Pražský deník. 2018-03-27. Dostupné online [cit. 2018-04-06]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
A · B · CD · E
Kačerov Budějovická Pankrác
Háje Bezbariérový přístup Celulární radiová síťOpatov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťChodov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRoztyly Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKačerov Celulární radiová síťBudějovická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPankrác Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPražského povstání Celulární radiová síťVyšehrad Bezbariérový přístup Celulární radiová síťI. P. Pavlova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHlavní nádraží Bezbariérový přístup Celulární radiová síťFlorenc B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVltavská Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Holešovice Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKobylisy Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupLetňany Bezbariérový přístup