Pankrác (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pankrác
Původní názevMládežnická
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťNusle
UliceNa Pankráci
Síť metraPražské metro
Vznik9. května 1974
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
Linkylinka C
Technické informace
Typ stanicehloubená
Počet nástupišť1
Počet vestibulů1
Hloubka pod povrchem14 m
ProjektantInterprojekt Praha
ArchitektZdeněk Štolfa
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka C směr Háje
předchozí stanice: Budějovická
výtah na povrch
1 ostrovní nástupiště
eskalátory do vestibulu
následující stanice: Pražského povstání
linka C směr Letňany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pankrác (zkratka PN[1]; do roku 1990 Mládežnická) je stanice na lince C pražského metra. Nachází se na úseku I. C mezi stanicemi Pražského povstání a Budějovická v lokalitě, která je nazývána Pankrácká pláň v ulici Hvězdova na katastru Nuslí. Byla otevřena jako jedna z prvních, 9. května 1974.

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

Interiér stanice
Probíhající výstavba stanice Pankrác linky D
Výtah pro cestující se sníženou schopností pohybu

Stanice Pankrác se nachází pod ulicí Na Pankráci v Praze 4 na katastru Nuslí. Je hloubená, založená v jámě hluboké 17 m; samotná stanice je hluboko ale jen 14 m, dlouhá pak 232 m (z toho zhruba 100 m tvoří samotné nástupiště).

Pankrác má jeden výstup s jedním podpovrchovým, mělce založeným vestibulem, umístěným přímo nad nástupištěm a spojeným eskalátory vycházejícími přímo z jeho prostředku.

Obkladem stanice jsou mramorové desky. Výstavba stanice mezi lety 1967 a 1974 stála 80 milionů Kčs. Zakládání probíhalo do hloubky sedmi metrů pomocí záporového kotveného pažení (4940 m² záporového pažení a 14,06 kilometrů kotev), zbylých deset pomocí stříkaného betonu. Vytěženo bylo 77 700 m³ hornin. V roce 1971 se sesula střední část západní stěny, naštěstí se však v roce 1972 podařilo i přes zpoždění dokončit hrubou stavbu stanice. Padlo na ní 22 350 m³ betonu. Během prvního pololetí 1973 i vestibulu, větrací komory a zahájily se dokončovací práce a montáž technologie.

Vestibul stanice byl přímo propojen s obchodním centrem Arkády Pankrác, slavnostně otevřeným 14. listopadu 2008, shodou okolností v den 90. výročí první volby Tomáše Garrigue Masaryka prvním prezidentem Československé republiky.

Budoucnost stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Pankrác se má po vybudování plánované linky D stát přestupní stanicí. 19. června 2019 byl zahájen geologický průzkum pro linku D.[2] 21. dubna 2022 zahájena výstavba metra D.[3][4] V dřívějších dobách (80. a 90. léta 20. století) bylo zamýšleno ještě také zavedení linky E, díky čemuž by tak vznikla první stanice metra v Praze, kde by se křížily linky tři.

Pro toto uspořádání by musel být zvolen jiný způsob půdorysu stanice než klasický systém dvou nad sebou umístěných a přestupní chodbou propojených nástupišť; jednotlivé linky by se musely nacházet blíže u sebe, například i na jednom nástupišti. Tato změna by se však nejspíš nedotkla nástupiště linky C, které by zůstalo zachováno (výjimkou jsou samozřejmě zaústění případných přestupních chodeb).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  2. Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem [online]. [cit. 2019-06-19]. Dostupné online. 
  3. KOPECKÝ, Radek Cihla ,Pavel. OBRAZEM: Na Pankráci začala stavba metra D, potrvá sedm a půl roku. Pražský deník. 2022-04-21. Dostupné online [cit. 2022-05-30]. 
  4. Metro D: Trasa, mapa, stanice a kdy bude dokončena výstavba. E15.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
· · · ·
Budějovická Pankrác Pražského povstání
Háje Bezbariérový přístupOpatov Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupRoztyly Bezbariérový přístupKačerov Praha-Kačerov (železniční zastávka)Budějovická Bezbariérový přístupPankrác Bezbariérový přístupPražského povstáníVyšehrad Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupMuzeum  Bezbariérový přístupHlavní nádraží Praha hlavní nádraží Bezbariérový přístupFlorenc  Bezbariérový přístupVltavská Praha-Bubny (nádraží) Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Praha-Holešovice (nádraží) Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupLetňany Bezbariérový přístup
← směr Pankrác Metro v Praze směr Nové Dvory
· · · ·
Náměstí Bratří Synků Pankrác Olbrachtova
ve výstavbě (plánované otevření 2029)
Náměstí Míru  Bezbariérový přístupNáměstí Bratří Synků Bezbariérový přístupPankrác  Bezbariérový přístupOlbrachtova Bezbariérový přístupNádraží Krč Praha-Krč (nádraží) Bezbariérový přístupNemocnice Krč Bezbariérový přístupNové Dvory Bezbariérový přístupLibuš Bezbariérový přístupPísnice Bezbariérový přístupDepo Písnice Bezbariérový přístup