Ládví (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ládví
Nástupiště stanice metra Ládví se soupravou M1
Nástupiště stanice metra Ládví se soupravou M1
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Kobylisy
Ulice Střelničná
Vznik 24. června 2004
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Počet nástupišť 1
Projektant Metroprojekt Praha
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ládví (zkratka LA[1]) je stanice metra ležící v čtvrti Kobylisy v Praze 8. Byla otevřena v červnu 2004 s úsekem IV.C1 a do prodloužení metra do Letňan byla dočasně konečnou trasy C.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Ládví je hloubená stanice – stavěná v otevřené jámě; leží zhruba 7 m pod povrchem v nadmořské výšce 282 m n. m. Na rozdíl od většiny ostatních stanic je její nástupiště v mírném oblouku; za ním se východním směrem nachází jedna obratová kolej, která kvůli stavebním problémům nedosahuje délky ani 100 m, a dvě koleje odstavné, které je již v současné době možné použít k odstavování souprav. Strop nástupiště podpírají sloupy obložené nerezem. Výstup je podobný jako ve stanici Pankrác – z prostředka stanice je veden výstupní krátký eskalátorový tunel nahoru osou stanice do podzemního vestibulu, kde jsou výstupy k zastávce autobusu, tramvaje a do sídliště. K dispozici je také výtah pro osoby se sníženou pohyblivostí a kočárky. Poblíž se nachází záchytné parkoviště P+R.

Navazující úsek[editovat | editovat zdroj]

Na stanici Ládví navazuje úsek tří stanic (Střížkov, Prosek a Letňany), který byl otevřen 8. května 2008. Trasa C nyní končí ve stanici Letňany v katastrálním území Letňany. Od roku 2009 ve stanici Ládví končí přibližně polovina souprav metra, takže v úseku Ládví - Letňany je trasa obsluhována méně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. T-O-M@SEZNAM.CZ. Metroweb.cz :: METRO - LINKA C. www.metroweb.cz [online]. [cit. 2017-11-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Střížkov Ládví Kobylisy
Háje Bezbariérový přístupOpatovChodov Bezbariérový přístupRoztyly Bezbariérový přístupKačerovBudějovická Bezbariérový přístupPankrác Bezbariérový přístupPražského povstáníVyšehrad Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupLetňany Bezbariérový přístup