Vltavská (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vltavská
Stanice metra Vltavská
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Holešovice
Ulice Strossmayerovo náměstí
Vznik 1984
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt Ak. arch.Vladimír Uhlíř
Ing. arch. Jiří Navrátil
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na vestibul stanice

Vltavská (zkratka VL[1], projektový název Dopraváků – podle nedalekého bývalého sídla Dopravních podniků) je stanice metra v Praze, ve čtvrti Holešovice. Nachází se na břehu Vltavy, poblíž Strossmayerova náměstí a stejnojmenné tramvajové zastávky. Byla otevřena 3. listopadu 1984 jako součást úseku III. C trasovaného severně od Florence.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Nápis na stěně za nástupištěm

Vltavská je hloubená, založená v otevřené jámě, zajištěné kotvenými pilotovými stěnami. Je jednou z nejhlubších stanic na trase C (do roku 2004 nejhlubší), založená 20,75 metrů pod zemí. Vzhledem k praxi při výstavbě a návrhu stanic pražského metra je toto řešení atypické; běžně se v této hloubce zakládají stanice ražené (například Želivského). Složité podmínky a snaha o zajištění unifikace návrhů na lince C tak přivedly architekty a projektanty stanice k současnému řešení.

Prostor mezi nástupištěm a povrchovou úrovní nezůstal nevyužit; na celkem čtyřech patrech se nachází na tři sta místností, z kterých mnohé využívá třeba i Záchranná služba Hlavního města Prahy. Velkou část také tvoří parkovací místa.

Nástupiště Vltavské se přesněji nachází pod jihozápadní částí nádraží Praha-Bubny (právě tato jeho část musela být v roce 1978 kvůli výstavbě metra zrušena; počítalo se však s kompletní likvidací této železniční stanice, takže nebyla později obnovena). Realizován byl pouze jižní výstup, který byl vyveden z nástupiště pomocí tříramenných eskalátorů Transporta (v roce 2003 vyměněny a zúženy tak, aby jedno rameno mohlo být změněno na plošinu pro invalidy) do mělkého vestibulu. Ten umožňuje kromě výstupu na uliční úroveň i přestup na tramvajovou dopravu.

Obklad stěn v prostoru nástupiště tvoří tvarovky z přírodní keramiky, použité i na úseku II. C a později i III. B. Mezi nimi jsou umístěné mosazné pásy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na výstavbu bylo mezi lety 19781984 vynaloženo 198 milionů Kčs. Cestující si mohli během stavby stanici prohlédnout; dny otevřených dveří se konaly v červnu 1981 a červenci 1982.

Vltavská patřila mezi jedny z nejvíce postižených stanic během povodní v roce 2002, hlavně díky tomu, že voda se sem dostala přímo z povrchu, skrze vestibul. Proto také byly provedeny při obnově jisté úpravy, aby se podobná situace již nemohla opakovat. Mezi ně například patřila výměna prosklených výplní u výstupů k tramvajovým zastávkám za zděné stěny a rovněž i možnost tyto výstupy uzavřít mobilními stěnami. Ty lze ostatně postavit i kolem hlavního objektu vestibulu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Letňany Metro v Praze směr Háje
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Nádraží Holešovice Vltavská Florenc
Letňany Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupVyšehrad Bezbariérový přístupPražského povstáníPankrác Bezbariérový přístupBudějovická Bezbariérový přístupKačerovRoztyly Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupOpatovHáje Bezbariérový přístup