Vltavská (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vltavská
Stanice metra Vltavská
Stanice metra Vltavská
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Holešovice
Ulice Strossmayerovo náměstí
Vznik 3. listopadu 1984
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Počet nástupišť 1
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt Ak. arch.Vladimír Uhlíř
Ing. arch. Jiří Navrátil
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na vestibul stanice

Vltavská (zkratka VL[1], projektový název Dopraváků – podle nedalekého bývalého sídla Dopravních podniků) je stanice metra v Praze, ve čtvrti Holešovice. Nachází se na břehu Vltavy, poblíž Strossmayerova náměstí a stejnojmenné tramvajové zastávky. Byla otevřena 3. listopadu 1984 jako součást úseku III. C trasovaného severně od Florence.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Nápis na stěně za nástupištěm

Vltavská je hloubená, založená v otevřené jámě, zajištěné kotvenými pilotovými stěnami. Je jednou z nejhlubších stanic na trase C (do roku 2004 nejhlubší), založená 20,75 metrů pod zemí. Vzhledem k praxi při výstavbě a návrhu stanic pražského metra je toto řešení atypické; běžně se v této hloubce zakládají stanice ražené (například Želivského). Složité podmínky a snaha o zajištění unifikace návrhů na lince C tak přivedly architekty a projektanty stanice k současnému řešení.

Prostor mezi nástupištěm a povrchovou úrovní nezůstal nevyužit; na celkem čtyřech patrech se nachází na tři sta místností, z kterých mnohé využívá třeba i Záchranná služba hlavního města Prahy. Velkou část také tvoří parkovací místa.

Nástupiště Vltavské se přesněji nachází pod jihozápadní částí nádraží Praha-Bubny (právě tato jeho část musela být v roce 1978 kvůli výstavbě metra zrušena; počítalo se však s kompletní likvidací této železniční stanice, takže nebyla později obnovena). Realizován byl pouze jižní výstup, který byl vyveden z nástupiště pomocí tříramenných eskalátorů Transporta (v roce 2003 vyměněny a zúženy tak, aby jedno rameno mohlo být změněno na plošinu pro invalidy) do mělkého vestibulu. Ten umožňuje kromě výstupu na uliční úroveň i přestup na tramvajovou dopravu.

Obklad stěn v prostoru nástupiště tvoří tvarovky z přírodní keramiky, použité i na úseku II. C a později i III. B. Mezi nimi jsou umístěné mosazné pásy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na výstavbu bylo mezi lety 19781984 vynaloženo 198 milionů Kčs. Cestující si mohli během stavby stanici prohlédnout; dny otevřených dveří se konaly v červnu 1981 a červenci 1982.

Vltavská patřila mezi jedny z nejvíce postižených stanic během povodní v roce 2002, hlavně díky tomu, že voda se sem dostala přímo z povrchu, skrze vestibul. Proto také byly provedeny při obnově jisté úpravy, aby se podobná situace již nemohla opakovat. Mezi ně například patřila výměna prosklených výplní u výstupů k tramvajovým zastávkám za zděné stěny a rovněž i možnost tyto výstupy uzavřít mobilními stěnami. Ty lze ostatně postavit i kolem hlavního objektu vestibulu.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 se komplex stanice metra Vltavská objevil v reklamě firmy Apple na produkt iPhone XR, spolu s dalšími stavbami v Praze.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_c.htm
  2. REFRESHER.SK. Nejnovější reklamu na iPhone XR natočili v Praze. refresher.cz [online]. [cit. 2018-12-29]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Florenc Vltavská Nádraží Holešovice
Háje Bezbariérový přístupOpatovChodov Bezbariérový přístupRoztyly Bezbariérový přístupKačerovBudějovická Bezbariérový přístupPankrác Bezbariérový přístupPražského povstáníVyšehrad Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupMuzeum A Bezbariérový přístupHlavní nádraží Bezbariérový přístupFlorenc B Bezbariérový přístupVltavská Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupLetňany Bezbariérový přístup