Strossmayerovo náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strossmayerovo náměstí
Pohled na náměstí před rekonstrukcí směrem od kostela, v pozadí dolní konec ulice Milady Horákové (2007)
Pohled na náměstí před rekonstrukcí směrem od kostela, v pozadí dolní konec ulice Milady Horákové (2007)
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 7
Čtvrť Holešovice
Poloha
Historie
Starší názvy Bubenské
Kopeckého
Kód ulice 470490
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přirozenou dominantou východní strany náměstí je kostel sv. Antonína z Padovy (2007)
Pamětní deska J. J. Strossmayera na náměstí (2017)

Strossmayerovo náměstí (lidově Štrosmajerák, Štrosmajrák[1] nebo Štros(s)) je náměstí a důležitý dopravní uzel v pražských Holešovicích, či přesněji v někdejších Bubnech.

Na podzim 2007 prošlo náměstí rekonstrukcí, kdy byla jeho jižní část změněna v pěší zónu a kompletně byla také vyměněna dlažba.

Název[editovat | editovat zdroj]

V letech 1908 až 1925 se náměstí jmenovalo Bubenské náměstí. Do té doby se zdejšímu prostoru lidově říkalo Před kostelem. V roce 1925 bylo přejmenováno na počest významného chorvatského biskupa a obrozence Josipa Juraje Strossmayera na Strossmayerovo náměstí, a jeho jméno neslo až do roku 1961. V letech 1961 až 1968 neslo náměstí jméno Kopeckého náměstí, podle komunistického politika Václava Kopeckého. Náměstí bylo po Kopeckém pojmenováno hned dvakrát. Nejprve za jeho života, ale krátce po prvním přejmenování došlo k přijetí vyhlášky č. 97/1961 Sb., která zakazovala pojmenování veřejných prostranství a ulic po žijících osobách.[p 1] Náměstí tedy bylo přejmenováno zpět na Strossmayerovo. Ještě v témže roce však Kopecký zemřel, a tak bylo náměstí opět přejmenováno na Kopeckého náměstí.[3][nedostupný zdroj]

14. února 2017 byla Josipu Strossmayerovi odhalena v dolní části náměstí pamětní deska. Desku odhalili předseda chorvatského parlamentu Božo Petrov a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.[4]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Přestože náměstí je svojí rozlohou velmi malé, má velký dopravní význam (je to významná dopravní křižovatka). Kříží se zde dvě důležité tramvajové tratě a vede zde mnoho linek včetně jedné autobusové. Jižní část náměstí byla v roce 2007 přeměněna na pěší zónu.

Významné budovy[editovat | editovat zdroj]

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ustanovení odstavce 4 § 4 vyhlášky znělo: „Ulice nebo jiná veřejná prostranství se zásadně nepojmenovávají podle jmen vynikajících osobností veřejného života domácího nebo zahraničního, které dosud žijí.“[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PROŠEK, M. O jednom typu univerbizovaných pojmenování míst na -ák. Naše řeč. 2005, roč. 88, čís. 2. Dostupné online. ISSN 0027-8203. 
  2. Vyhláška č. 97/1961 Sb., Vyhláška Ústředního úřadu pro věci národních výborů o názvech obcí, označování ulic a číslování domů. In: Sbírka zákonů. 1961. Dostupné online. § 4, odst. 4. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  3. Archivovaná kopie. langweil.info [online]. [cit. 19-06-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-09-2007. 
  4. http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/v-holesovicich-odhali-pametni-desku-josipu-juraji-strossmayerovi-20170214.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]