Beneš Krabice z Veitmile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beneš Krabice z Veitmile
Busta Beneše Krabice v triforiu Svatovítské katedrály.
Busta Beneše Krabice v triforiu Svatovítské katedrály.
Úmrtí27. července 1375
Povolánísvatovítský kanovník, kronikář, ředitel stavby
Národnostčeská
StátČeské království
Významná dílaKronika kostela pražského, Kronika česká
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beneš Krabice z Veitmile, starší prameny uvádějí Weitmile († 27. červenec 1375), byl český spisovatel, kronikář a pražský kanovník.

Životopis a rodina[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z původně měšťanské rodiny v České Lípě, asi jedné z prvních při založení města Jindřichem z Lipé, a pravděpodobně se zde i narodil. Stal se nejznámějším příslušníkem rodu z Weitmile, jehož předci přišli z Durynska. Od roku 1355 Beneš Krabice řídil stavbu chrámu svatého Víta.[1] Roku 1373 přenesl ostatky starých knížat a králů do chrámu svatého Víta, o rok později, roku 1374, přenesl i těla biskupů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Kronika kostela pražského (Chronica ecclesiae Pragensis) – první tři knihy jsou pouze úpravou kroniky Františka Pražského.
  • Kronika česká byla napsána z popudu Karla IV., zachovala se v jediném exempláři. Kronika je spolehlivá, ale neobsahuje mnoho neznámých informací. Kronika se skládá ze 4 knih, první dvě popisují období 12721346, druhé dvě pak období vlády Karla IV., tj. 13461375. V této kronice je vůbec nejstarší dochovaný zápis svatováclavského chorálu, který obsahuje celkem 3 sloky. Popsal též okolnosti vzniku Velkého, dnes zvaného Máchova jezera.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PANÁČEK, Jaroslav. Bezděz – sborník Českolipska. Česká Lípa: Vlastivědný spolek Českolipsko, 2007. ISBN 978-80-86319-00-1. Kapitola Kuník z Weitmile a jeho rod, s. 5. 
  2. MAUSEROVÁ, Renata; RICHTRMOC, Vladimír. Doksy a Máchův kraj. Dobřichovice: Kava-Pech, 2003. ISBN 80-85853-604. Kapitola Karel IV., s. 16. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]