Nádraží Holešovice (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nádraží Holešovice
Stanice metra Nádraží Holešovice
Stanice metra Nádraží Holešovice
Původní název Fučíkova
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Holešovice
Ulice Vrbenského, Plynární
Síť metra Pražské metro
Vznik 3. listopadu 1984
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka C
Technické informace
Typ stanice hloubená
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 2
Hloubka pod povrchem 7 m
Projektant DP-Metroprojekt
SÚDOP Praha
Architekt Ing. arch. Jiří Dušek
Ing. arch. Jan Marek
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka C směr Háje
předchozí stanice: Vltavská
eskalátor do jižního vestibulu
1 ostrovní nástupiště
schodiště a výtah do severního vestibulu
kolejový kříž
2 obratové koleje
následující stanice: Kobylisy
linka C směr Letňany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nádraží Holešovice (zkratka NH[1]; do 22. 2. 1990 Fučíkova) je stanice trasy C metra u nádraží Praha–Holešovice ve čtvrti Holešovice. Byla postavena jako konečná úseku III.C, kteroužto roli plnila od otevření v listopadu 1984 až do prodloužení metra do Kobylis v červnu 2004. Slouží také jako přestupní uzel pro městské tramvajové a autobusové linky a pro sousední autobusové nádraží, odkud odjíždějí autobusy směrem do severních Čech.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Až do roku 2004 byla nejsevernější stanicí metra C, poté však byla trasa prodloužena až do stanice Ládví a posléze, v roce 2008, až do stanice Letňany.

Stanice je hloubená, s dvěma obratovými kolejemi, s dvěma vestibuly. Nachází se jen 7 m pod zemí, což v letech 2000-2004 působilo inženýrům pracujícím na výstavbě úseku IV.C1 velké potíže; nakonec museli odstavné koleje ohnout dolů, aby vůbec mohla trasa vést pod Vltavou. (Původní plány z 80. let počítaly s tím, že Vltava bude překonána mostem.) Povodně v srpnu 2002 stanici zatopily a voda následně pronikla i na staveniště prodloužení a do již vybudovaných a vysušených tunelů pod Vltavou (zpřístupněných krátce předtím na dni otevřených dveří).

Z nástupiště vedou dva výstupy – jižní, který vede po eskalátorech do povrchového proskleného vestibulu k tramvajové zastávce a terminálu autobusů (do roku 2004 významný přestupní bod pro MHD ze sídlišť na Severním městě; více viz Holešovice#Doprava) a severní, vedoucí po pevném schodišti (nedávno dostavěn také výtah) k odbavovací hale nádraží Praha-Holešovice. Stanice byla stavěna na začátku 80. let, celkové náklady činily 319 mil. Kčs.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
A · B · C · D · O
Vltavská Nádraží Holešovice Kobylisy
Háje Bezbariérový přístup Celulární radiová síťOpatov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťChodov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRoztyly Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKačerov Praha-Kačerov (železniční zastávka) Celulární radiová síťBudějovická Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPankrác Bezbariérový přístup Celulární radiová síťPražského povstání Celulární radiová síťVyšehrad Bezbariérový přístup Celulární radiová síťI. P. Pavlova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťMuzeum A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHlavní nádraží Praha hlavní nádraží Bezbariérový přístup Celulární radiová síťFlorenc B Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVltavská Praha-Bubny (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNádraží Holešovice Praha-Holešovice (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKobylisy Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLádví Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStřížkov Bezbariérový přístup Celulární radiová síťProsek Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLetňany Bezbariérový přístup Celulární radiová síť