Nádraží Holešovice (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nádraží Holešovice
Stanice metra Nádraží Holešovice
Stanice metra Nádraží Holešovice
Původní názevFučíkova
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťHolešovice
UliceVrbenského, Plynární
Síť metraPražské metro
Vznik3. listopadu 1984
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
LinkyLinka C
Technické informace
Typ stanicehloubená
Počet nástupišť1
Počet vestibulů2
Hloubka pod povrchem7 m
ProjektantDP-Metroprojekt
SÚDOP Praha
ArchitektJiří Dušek
Jan Marek
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka C směr Háje
předchozí stanice: Vltavská
eskalátor do jižního vestibulu
1 ostrovní nástupiště
schodiště a výtah do severního vestibulu
kolejový kříž
2 obratové koleje
následující stanice: Kobylisy
linka C směr Letňany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nádraží Holešovice (zkratka NH[1]; do 22. 2. 1990 Fučíkova. Uvažovalo se i o názvu Partyzánská) je stanice trasy C metra u nádraží Praha–Holešovice ve čtvrti Holešovice. Byla postavena jako konečná úseku III.C, kteroužto roli plnila od otevření v listopadu 1984 až do prodloužení metra do Kobylis v červnu 2004. Slouží také jako přestupní uzel pro městské tramvajové a autobusové linky a pro sousední autobusové nádraží, odkud odjíždějí autobusy směrem do severních Čech.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Až do roku 2004 byla nejsevernější stanicí metra C, poté však byla trasa prodloužena až do stanice Ládví a posléze, v roce 2008, až do stanice Letňany.

Stanice je hloubená, s dvěma obratovými kolejemi, s dvěma vestibuly. Nachází se jen 7 m pod zemí, což v letech 2000-2004 působilo inženýrům pracujícím na výstavbě úseku IV.C1 velké potíže; nakonec museli odstavné koleje ohnout dolů, aby vůbec mohla trasa vést pod Vltavou. (Původní plány z 80. let počítaly s tím, že Vltava bude překonána mostem.) Povodně v srpnu 2002 stanici zatopily a voda následně pronikla i na staveniště prodloužení a do již vybudovaných a vysušených tunelů pod Vltavou (zpřístupněných krátce předtím na dni otevřených dveří).

Z nástupiště vedou dva výstupy – jižní, který vede po eskalátorech do povrchového proskleného vestibulu k tramvajové zastávce a terminálu autobusů (do roku 2004 významný přestupní bod pro MHD ze sídlišť na Severním městě; více viz Holešovice#Doprava) a severní, vedoucí po pevném schodišti (nedávno dostavěn také výtah) k odbavovací hale nádraží Praha-Holešovice. Stanice byla stavěna na začátku 80. let, celkové náklady činily 319 mil. Kčs.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
· · · ·
Vltavská Nádraží Holešovice Kobylisy
Háje Bezbariérový přístupOpatov Bezbariérový přístupChodov Bezbariérový přístupRoztyly Bezbariérový přístupKačerov Praha-Kačerov (železniční zastávka)Budějovická Bezbariérový přístupPankrác Bezbariérový přístupPražského povstáníVyšehrad Bezbariérový přístupI. P. Pavlova Bezbariérový přístupMuzeum  Bezbariérový přístupHlavní nádraží Praha hlavní nádraží Bezbariérový přístupFlorenc  Bezbariérový přístupVltavská Praha-Bubny (nádraží) Bezbariérový přístupNádraží Holešovice Praha-Holešovice (nádraží) Bezbariérový přístupKobylisy Bezbariérový přístupLádví Bezbariérový přístupStřížkov Bezbariérový přístupProsek Bezbariérový přístupLetňany Bezbariérový přístup