Kolbenova (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolbenova
Nástupiště stanice
Nástupiště stanice
Obecné informace
Původní název ČKD
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Vysočany
Ulice Kolbenova
Vznik 2001
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky B
Technické informace
Typ stanice ražená stanice s jedním eskalátorovým výstupem a jedním vestibulem a výtahem pro imobilní cestující
Počet nástupišť trojlodní
Délka nástupiště 192,068 m
Šířka nástupiště 18,05 m
Hloubka pod povrchem 26 m
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolbenova (zkratka KL[1]) je stanice metra v Praze, otevřená roku 2001, součást úseku linky B, označovaného jako IV.B.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je podzemní (26 m hluboko), ražená, trojlodní se zkrácenou střední lodí (46 m dlouhá), jedním eskalátorovým tunelem vedeným do povrchového vestibulu. Jedná se o klasickou stanici pražského typu se sedmi páry prostupů. Pro cestující se sníženou pohyblivostí je k dispozici i výtah. Kolbenova je jednou z nejméně využitých stanic (spolu s Radlickou). Její nástupiště je dlouhé 103,5 m, celá stanice pak 192 m. Obklad prostoru nástupiště tvoří bílé, modré a žluté smaltované plechy.

Vestibul[editovat | editovat zdroj]

Povrchový vestibul byl navržen do původní masivní železobetonové konstrukce, která měla sloužit jako přízemí osmipodlažního objektu. Tato konstrukce tedy zůstala zachována, vestavěny byly pouze nutné součásti, které jsou pro stanici metra potřebné a přidána lehce působící fasáda. Severní strana celého objektu je prosklená, ostatní jsou obložené nerezovými prvky; na stropě je ponechán holý beton.

Busta Emila Kolbena

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

S výstavbou Kolbenovy se začalo, stejně jako s celým úsekem IV. B. v roce 1991. Tehdy byla stanice navržena, ještě s názvem ČKD, primárně pro zaměstnance nedalekých závodů stejnojmenné společnosti. Časy se ale změnily a firma nakonec zkrachovala. Význam této stanice pro celý rozestavěný úsek poklesl, takže když se nakonec ukázalo, že není možné dobudovat úsek do listopadu 1998 celý, právě stavební práce na Kolbenové se dočasně zastavily. Vlaky jí tak ještě následující tři roky pouze projížděly. Stanice byla v této době ještě dále od dokončení než sousední Hloubětín. Kolbenova slouží veřejnosti od 8. června roku 2001 a jejího otevření se účastnil i vnuk podnikatele, po němž byla pojmenována – po Emilu Kolbenovi, zakladateli ČKD.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Vysočanská Kolbenova Hloubětín
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek A Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovka Bezbariérový přístupČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup