Rajská zahrada (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rajská Zahrada
Stanice metra Rajská zahrada, pohled na obě nástupiště
Stanice metra Rajská zahrada, pohled na obě nástupiště
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Černý Most
Ulice Chlumecká
Vznik 8. listopadu 1998
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka B
Technické informace
Typ stanice atypická stanice, na jižní straně povrchová se dvěma vestibuly a prosklenou klenbou
Počet nástupišť 2
Délka nástupiště 180,6 m
Šířka nástupiště 7,5 m
Hloubka pod povrchem 8,2 m
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rajská zahrada (zkratka RZ[1]) je stanice metra v Praze. Nachází se na sídlišti Černý Most I., v ulici Chlumecká. Postavena byla na trase B, úseku IV.B v roce 1998.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Rajská zahrada nesla v 80. letech 20. století zastávka autobusů do Horních Počernic (221, 222, 223, 512) na Chlumecké ulici poblíž dnešní stanice metra Rajská zahrada,[2] a to podle sadu za železniční tratí, dnešní zahrádkářské osady u Borské ulice.

Začátkem 90. let dostala název Rajská zahrada podle tamější Rajské zahrady autobusová zastávka linky 135 na Žižkově, do té doby nazvaná Ústřední rada odborů, a dosavadní zastávka Rajská zahrada na Chlumecké ulici dostala název Svatojánská.

Se zahájením provozu metra na Černý Most v roce 1999 byla zastávka Rajská zahrada na Žižkově přejmenována na Náměstí Winstona Churchilla a název Rajská zahrada dostala kromě nové stanice metra i dosavadní autobusová zastávka Bouřilova v Cíglerově ulici na Černém Mostě. Autobusová zastávka Svatojánská na Chlumecké ulici byla v roce 1999 zrušena.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rajská zahrada je povrchová stanice, zcela atypická v tom, že jednotlivé koleje jsou umístěny nad sebou s nástupišti na téže, jižní straně (směrem do sídliště), kde je velká prosklená a klenutá stěna. Celá stavba má pak tvar válce zasazeného jednou polovinou šikmo do země. Kostra konstrukce této stanice je v tmavomodré barvě.

Architekty stanice jsou Patrik Kotas a Jaroslav Kácovský. Rajská zahrada byla díky svému unikátnímu architektonickému ztvárnění vyhlášena českou Stavbou roku 1999.[3] Architekt Kotas použil pro tuto stanici velmi podobný design tomu, který později použil u tramvajové trati Hlubočepy-Barrandov.

Mezi ní a stanicí Černý Most je dlouhý tubus, po kterém nahoře vede stezka pro pěší. Návazná doprava jsou autobusy v Cíglerově ulici.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. Přehled linek městské hromadné dopravy v hlavním městě Praze od zahájení provozu na trase B, příloha časopisu Praha '85, srpen 1985
  3. Stanice metra Rajská zahrada v Praze 9 [online]. Stavba roku. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Hloubětín Rajská zahrada Černý Most
Černý Most Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupVysočanská Bezbariérový přístupČeskomoravskáPalmovka Bezbariérový přístupInvalidovnaKřižíkovaFlorenc C Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyMůstek A Bezbariérový přístupNárodní třída Bezbariérový přístupKarlovo náměstíAnděl Bezbariérový přístupSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupRadlickáJinoniceNové Butovice Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupZličín Bezbariérový přístup