Rajská zahrada (Žižkov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rajská zahrada
Rajská zahrada
Rajská zahrada
LokalitaŽižkov, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rajská zahrada na Žižkově je víceúčelový oddechový, sportovní a zábavní park se zahradou, který se nachází v městské části Praha 3 mezi Riegrovými sady (jižně) a náměstím Winstona Churchilla (severně).

Současná podoba parku pochází z let 2006 až 2008. Zařízení je situováno ve svahu na 4 výškově oddělených terasách. Hlavní terasa s hlavním vchodem z ulice U Rajské zahrady obsahuje celkem tři objekty – pavilon s kanceláří správy parku, veřejnými záchodky a malou kavárnou, v jehož bezprostředním sousedství se nalézá dětské hřiště určené pro nejmenší děti a víceúčelový sportovní stadion doplněný o krátkou tartanovou atletickou dvojdráhu - na stadionu lze hrát například kopanou, nohejbal, florbal, odbíjenou, babytenis, badminton či házenou.

Na druhé terase se nachází volná plocha s lavičkami, což je původně hřiště určené pro pétanque, třetí velká terasa pak slouží jakožto posilovna pod širým nebem, hřiště pro větší děti a také jako sportoviště pro stolní tenis hraný pod širým nebem.

Na čtvrté terase se nalézá pergola a další pavilon, odkud je také velmi pěkný výhled na Prahu.

Vzhledem k tomu, že jde o zařízení vybudované ve svahu, bylo zde možné vybudovat malou umělou horskou bystřinu (či malý vodopád) a malé jezírko určené pro chov okrasných ryb a želv s uzavřeným oběhem vody.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně zde bývaly vinice, které v okolí středověké Prahy nechal vysázet císař Karel IV. již v 15. století - šlo o viniční usedlosti č.p. 20 a 21. Mnohem později v roce 1876 zde byla zřízena zahradní restaurace, ve které se konaly promenádní koncerty a bylo zde také předváděno balonové létání. V roce 1885, kdy pozemek přešel do majetku hlavního města Prahy, zde z iniciativy zahradního architekta Františka Josefa Thomayera vznikla zásobní zahrada se skleníky pro pražské městské parky a zahrady - mimo jiné se zde pěstovaly i orchideje. Část původní zahrady byla také postupem doby zastavěna budovami, mimo jiné třeba i sousední budovou Vysoké školy ekonomické (severně) a dalšími. Od 60. let 20. století pak zde stával pavilon jeslí, který byl zbourán v roce 1993.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]