Hloubětín (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hloubětín
Boční loď stanice Hloubětín
Boční loď stanice Hloubětín
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Hloubětín
Ulice Poděbradská
Vznik 1999
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky B
Technické informace
Typ stanice ražená stancie s jedním eskalátorovým výstupem do jediného vestibulu
Délka nástupiště 202,07 m
Šířka nástupiště 18,05 m
Hloubka pod povrchem 24 m
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vchod do stanice metra Hloubětín.

Hloubětín (zkratka HL[1]) je stanice na trase B pražského metra. Byla zprovozněna v říjnu 1999. Nachází se ve stejnojmenné čtvrti, nedaleko Hloubětínského sídliště, pod ulicí Poděbradskou.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stanice je ražená, trojlodní se zkrácenou střední lodí a sedmi páry prostupů na nástupiště, které se nachází 26 m pod povrchem.[1] Obklady stěn za kolejištěm jsou řešeny smaltovanými plechy s kombinací barev: bílé, žluté, zelené a dvou odstínů modré. Tato barevná kombinace však provází stanici nejen na stěnách za kolejištěm, ale i v eskalátorovém tunelu, ve vestibulu a výstupech na povrch. Hloubětín má jeden výstup s jedním eskalátorovým tunelem a jedním vestibulem, napojeným do podchodu pod Poděbradskou ulici. Umožněn je také přístup handicapovaným osobám pomocí výtahu. Stanice se stavěla mezi lety 19911999, v období 19981999 za provozu, kvůli nedostatku financí pražského magistrátu byla dokončena dodatečně. Zastávka tramvaje nad stanicí se do roku 1999 jmenovala Havana; název Hloubětín patřil zastávce blíže středu města, která byla po zprovoznění stanice metra přejmenována na Starý Hloubětín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Kolbenova Hloubětín Rajská zahrada
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek A Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovka Bezbariérový přístupČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup