Hloubětín (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hloubětín
Boční loď stanice Hloubětín
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Hloubětín
Ulice Poděbradská
Vznik 1999
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky B
Technické informace
Typ stanice ražená stancie s jedním eskalátorovým výstupem do jediného vestibulu
Délka nástupiště 202,07 m
Šířka nástupiště 18,05 m
Hloubka pod povrchem 24 m
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vchod do stanice metra Hloubětín.

Hloubětín (zkratka HL[1]) je stanice na trase B pražského metra. Byla zprovozněna v říjnu 1999. Nachází se ve stejnojmenné čtvrti, nedaleko Hloubětínského sídliště, pod ulicí Poděbradskou.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stanice je ražená, trojlodní se zkrácenou střední lodí a sedmi páry prostupů na nástupiště, které se nachází 26 m pod povrchem.[1] Obklady stěn za kolejištěm jsou řešeny smaltovanými plechy s kombinací barev: bílé, žluté, zelené a dvou odstínů modré. Tato barevná kombinace však provází stanici nejen na stěnách za kolejištěm, ale i v eskalátorovém tunelu, ve vestibulu a výstupech na povrch. Hloubětín má jeden výstup s jedním eskalátorovým tunelem a jedním vestibulem, napojeným do podchodu pod Poděbradskou ulici. Umožněn je také přístup handicapovaným osobám pomocí výtahu. Stanice se stavěla mezi lety 19911999, v období 19981999 za provozu, kvůli nedostatku financí pražského magistrátu byla dokončena dodatečně. Zastávka tramvaje nad stanicí se do roku 1999 jmenovala Havana; název Hloubětín patřil zastávce blíže středu města, která byla po zprovoznění stanice metra přejmenována na Starý Hloubětín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Kolbenova Hloubětín Rajská zahrada
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek A Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovka Bezbariérový přístupČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup