Patrik Kotas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Patrik Kotas
Narození 1. září 1964 (51 let)
Praha
Povolání pedagog a architekt
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Stanice metra Rajská zahrada v Praze, oceněná jako stavba roku 1999

Ing. arch. Patrik Kotas (* 1. září 1964, Praha) je český architekt specializující se na návrhy dopravních staveb a designér prostředků hromadné dopravy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 1988 absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze, následně i odbornou stáž na architektonické škole ve Versailles.

Do roku 1991 byl samostatným projektantem, poté vedoucím projektantem Metroprojektu Praha, v 90. letech působil jako externí designér v ČKD dopravní systémy Praha. Vyučuje na Fakultě archiektury a Fakultě dopravní ČVUT. Je členem České komory architektů, v roce 2005 se stal docentem.

V roce 1993 založil vlastní architektonické studio Patrik Kotas – atelier designu a architektury, zaměřené na dopravní stavby. V ateliéru působí např. architekti Karel Hájek, Jan Malec, Marek Prchal, Jaroslav Smola, Martin Smrž, Tibor Csukás nebo Štěpán Koníček. Veškerá díla tohoto ateliéru bývají zpravidla prezentována jako díla architekta Patrika Kotase.

Nejvýznamnější díla[editovat | editovat zdroj]

Patrik Kotas je autorem celé řady dopravních staveb v Praze, Liberci či v Hradci Králové. Jím navržená stanice metra Rajská zahrada v Praze obdržela v roce 1999 titul Stavba roku.

Realizované stavby[editovat | editovat zdroj]

Navržené stavby[editovat | editovat zdroj]

Dopravní prostředky[editovat | editovat zdroj]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Mimo četných pochval ze strany odborníků a veřejnosti je také kritizován například Adamem Gebrianem za zbytečně předražené a nepotřebné řešení staveb, jako například zastávky na trati Hlubočepy - Barrandov

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]