Jiří Trnka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Jiří Trnka (rozcestník).
Jiří Trnka
prof. Jiří Trnka
prof. Jiří Trnka
Narození 24. února 1912
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 30. prosince 1969 (ve věku 57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání filmový režisér, scenárista, filmový producent, spisovatel, ilustrátor, malíř, loutkoherec, animátor, pedagog, sochař a scénograf
Vzdělání Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Ocenění národní umělec (1963)
Cena Hanse Christiana Andersena za ilustrace (1968)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
zeť Vojtěch Cepl
vnuk Vojtěch Cepl mladší

Profesor Jiří Trnka (24. února 1912, Plzeň-Petrohrad[1]30. prosince 1969, Praha) byl český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista, loutkář, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Čestný hrob Jiřího Trnky na plzeňském Ústředním hřbitově

Narodil se v Plzni-Petrohradu. Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly v jejich rodině.

V letech 19291935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni; později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. V Praze žil v letech 1938–1958 v Košířích ve vile (usedlosti) Turbová, později v Humlově domě na Kampě, který si zakoupil. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

S oblibou používal ve svých filmech loutky. Mezi jeho nejznámější loutkové filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk namluvené jeho přítelem J. Werichem a celovečerní film podle předlohy W. Shakespeara Sen noci svatojánské. Jeho dalším filmovým dílem60. let je například snímek Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu. Pro děti napsal a sám ilustroval pohádkovou knihu Zahrada, natočil loutkový film Bajaja, zpracoval filmovou verzi Starých pověstí českých.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jako jeden z mála ilustrátorů vůbec, ne-li jediný na světě kreslil pravou, levou i oběma rukama. Ovšem, pro psaní používal ruku pravou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Plzeň (U panny Marie)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]