Jiří Krejčík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Krejčík
Narození26. června 1918
Rakousko-Uhersko Praha, Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. srpna 2013 (ve věku 95 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povoláníherec, filmový režisér, pedagog, scenárista a televizní herec
OceněníVyznamenání Za vynikající práci zbi (1980)
medaile Za zásluhy mzz II. stupeň (2001)
Artis Bohemiae Amicis (2008)
zasloužilý umělec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Krejčík (26. června 1918 Praha8. srpna 2013 Praha[1]) byl český režisér, scenárista, příležitostný herec a vysokoškolský pedagog. V roce 1998 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Jako režisér proslul dramatickými i komediálními filmy. Působil i jako divadelní režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě studoval na technice, během protektorátu působil u soukromé firmy a posléze jako statista a adept režie v barrandovských ateliérech, což ho uchránilo před totálním nasazením. Později se věnoval samostatné režijní práci, zprvu u reklamních a krátkých filmů. Jako režisér celovečerního hraného filmu debutoval v roce 1947 snímkem Týden v tichém domě na motivy povídek Jana Nerudy. V 50. letech se (mj. společně s Janem Werichem) podílel na scénáři a přípravě filmu Císařův pekař a pekařův císař, který měl původně i režírovat, nakonec ale snímek režíroval Martin Frič.

Vzhledem ke svému negativnímu postoji k tehdejšímu komunistickému režimu nemohl pravidelně točit své filmy.[zdroj?]

Svého režijního vrcholu dosáhl zejména v šedesátých letech 20. století. V té době natočil výrazné filmy jako například Vyšší princip (1960), drama z období druhé světové války po atentátu na Reinharda Heydricha, dále hořkou komedii Svatba jako řemen (1967) a komedii na námět divadelní hry irského dramatika Seana O'Caseyho Pension pro svobodné pány (1967).

V sedmdesátých letech 20. století režíroval především životopisný film Božská Ema (1979) o životě významné české operní zpěvačky Emy Destinnové. Pedagogicky působil na FAMU, od 2. května 2006 jako profesor pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média – režie.

Divákům může být znám hereckou rolí lékaře ve filmu Pelíšky (1999) nebo řezníka ve Slavnostech sněženek.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Režijní filmografie[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy[editovat | editovat zdroj]

Televizní filmy[editovat | editovat zdroj]

Dokumentární filmy[editovat | editovat zdroj]

Herecká filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. spa [SPÁČILOVÁ, Mirka] a věž [ŽILKOVÁ, Věra]. Zemřel režisér, scenárista a herec Jiří Krejčík. iDnes.cz [online]. 9. srpna 2013 [cit. 25. 7. 2023]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/zemrel-jiri-krejcik-reziser-filmu-vyssi-princip.A130809_074845_filmvideo_vez
  2. Národ v sobě, Česká televize

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]