Stanislav Milota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanislav Milota

člen Rady Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie
Ve funkci:
1994 – 1996

člen Rady pro rozhlasové
a televizní vysílání
Ve funkci:
3. prosince 1997 – 15. ledna 2001

Narození 9. března 1933 (85 let)
Praha
Československo Československo
Choť Vlasta Chramostová
Profese kameraman
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Stanislav Milota (* 9. března 1933 Praha) je český kameraman a signatář Charty 77. Po roce 1989 působil také jako vedoucí kanceláře prezidentského sekretariátu. Byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Jeho manželkou je Vlasta Chramostová.

V roce 2016 získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 19481951 se na Barrandově učil filmovým laborantem, zároveň absolvoval grafickou školu. Po vojně u Československého armádního filmu se vrátil na Barrandov, kde získal místo druhého kameramana. Debutoval jako kameraman v roce 1963 díky Janu Procházkovi. Několik krátkých filmů natočil s režisérem Vladimírem Sísem, s režisérem Jánem Roháčem natočil v roce 1965 Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr. V roce 1968, při příjezdu vojsk Varšavské smlouvy, natočil v Praze množství dokumentárních záběrů, v lednu 1969 dokumentoval pohřeb Jana Palacha. Jeho posledním celovečerním filmem byl Spalovač mrtvol, kde hrála i jeho žena, Vlasta Chramostová. V Izraeli poté natočil svůj poslední film v oficiální produkci – Všichni se odvrátili pro východoněmeckou televizi s režisérem Thomasem Fantlem.

Za normalizace byl z Barrandova propuštěn a nemohl dále točit. Se ženou si přivydělával domácí výrobou stolních lamp, které rozdávali přátelům. Podepsal Chartu 77, spoluorganizoval představení bytového divadla, z nichž některá zaznamenal.

Přišel o oko a proto se po roce 1989 k práci kameramana nevrátil, nicméně z materiálů, které natočil na konci 60. let, mělo premiéru ještě několik filmů. Hned v roce 1989 to byl středometrážní Zmatek. Poté se stal prvním vedoucím sekretariátu prezidenta Václava Havla, odkud odešel. V letech 19941996 byl členem Rady Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a v letech 19972001 byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ze které také dobrovolně odešel.

V roce 2001 získal Cenu Františka Kriegla. Roku 2002 byl nalezen materiál natočený při pohřbu Jana Palacha a měl premiéru v Moskvě pod názvem Jan 69. A roku 2007 si zahrál se svojí manželkou hlavní roli ve videoklipu k singlu „Plán“ kapely Kryštof, což bylo ze strany kapely vyjádření obdivu k této dvojici (samotná píseň popisuje vztah mezi mužem a ženou a frontman kapely jej napsal pro svoji přítelkyni).[1]

Je rovněž nositelem Čestné medaile TGM za věrnost jeho odkazu.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. –mor–. Romantik Krajčo režíruje Vlastu Chramostovou [online]. Tyden.cz, 2007-10-17 [cit. 2009-06-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]