Jakub Polák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakub Polák
Narození 1. září 1952
Karlovy Vary
Úmrtí 25. září 2012 (ve věku 60 let)
Praha
Povolání lidskoprávní aktivista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jakub Polák (1. září 1952, Karlovy Vary25. září 2012, Praha) byl český anarchista a protirasistický aktivista. Angažoval se zejména v oblasti práv Romů a hnutí squatterů.

Polák se v mladistvém věku roku 1968 zapojil do pražského jara a v důsledku toho mu nebylo dovoleno studovat vysokou školu. Účastnil se různých disidentských a podzemních aktivit. V roce 1989 byl spoluzakladatelem stávkového výboru.

Po sametové revoluci Polák působil v Levé alternativě a v Československém anarchistickém sdružení (ČAS). V roce 1991 Polák a další členové ČAS založili časopis A-kontra. Ten vycházel do roku 1995 a opět byl obnoven v roce 1999.

Polák byl zapojen do mnoha protirasistických organizací a aktivit. Opakovaně vystupoval jako zmocněnec obětí rasistických a neonacistických útoků. Jako ocenění svého „trvalého a statečného boje s předsudky a s netečností policie i justice v případech nejotřesnějších rasově motivovaných vražd v České republice“ převzal v roce 2000 Polák v sídle Nadace Charty 77 cenu Františka Kriegla.

Pracoval jako redaktor různých romských periodik, včetně Romano gendalos (Romské zrcadlo) a spolupracoval se zpravodajským serverem Romea.cz.

Dokumentární esej Léčba dějin (2013)[editovat | editovat zdroj]

Osobu Jakuba Poláka přibližuje dokumentární esej Víta Janečka Léčba Dějinprůzkum odkazu Františka Kriegela. Dokument je možné zhlédnout na stránkách České televize. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]