Vladimír Sís (režisér)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Sís
Narození 7. července 1925
Brno
Úmrtí 7. září 2001 (ve věku 76 let)
Praha
Děti Petr Sís
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Sís (7. července 1925 Brno7. září 2001 Praha) byl český scenárista a režisér.

Do povědomí českých filmových diváků se zapsal především jako režisér legendárního filmového přepisu původní divadelní hry Divadla na provázku Balada pro banditu s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou v hlavních rolích a jako režisér dvou hudebních filmů inspirovaných hrami divadla Semafor Jonáš a Melicharová a Jonáš II. aneb Jak je důležité míti Melicharovou s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou v hlavních rolích.

Jednalo se o filmaře, který začínal pracovat ve Zlíně u Bati. Po absolutoriu uměleckoprůmyslové školy začínal ve Zlíně v tamních trikových studiích, později působil jako významný český dokumentarista nejprve v Brně, později v Československém armádním filmu, posléze v Československé televizi. Natočil celou řadu dokumentárních snímků v Číně, Tibetu, Indonésii, Řecku i jinde, dokumentární filmy tvořily hlavní těžiště jeho filmové tvorby. Svých dokumentaristických schopností a zkušeností ale uměl velmi dobře využít právě pro filmové přepisy dramatických děl či hudebně dramatických divadelních žánrů. V mnoha jeho hraných filmech používal postupy známé z dokumentaristické praxe, často zde používal různé filmové triky a dotáčky, vytvořil i několik významných střihových filmů.

Byl otcem spisovatele, ilustrátora a grafika Petra Síse.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cesta vede do Tibetu v Česko-Slovenské filmové databázi
  2. SPÁČILOVÁ, Mirka. Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu. iDNES.cz [online]. 2019-01-18 [cit. 2019-01-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]