Vladimír Sís (režisér)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Sís
Narození 7. července 1925
Brno
Úmrtí 7. září 2001 (ve věku 76 let)
Praha
Povolání režisér, filmový režisér, cestovatel a spisovatel
Děti Petr Sís
David Sís
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Sís (7. července 1925 Brno7. září 2001 Praha) byl český scenárista a režisér.

Do povědomí českých filmových diváků se zapsal především jako režisér legendárního filmového přepisu původní divadelní hry Divadla na provázku Balada pro banditu s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou v hlavních rolích a jako režisér dvou hudebních filmů inspirovaných hrami divadla Semafor Jonáš a Melicharová a Jonáš II. aneb Jak je důležité míti Melicharovou s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou v hlavních rolích.

Jednalo se o filmaře, který začínal pracovat ve Zlíně u Bati. Po absolutoriu uměleckoprůmyslové školy začínal ve Zlíně v tamních trikových studiích, později působil jako významný český dokumentarista nejprve v Brně, později v Československém armádním filmu, posléze v Československé televizi. Natočil celou řadu dokumentárních snímků v Číně, Tibetu, Indonésii, Řecku i jinde, dokumentární filmy tvořily hlavní těžiště jeho filmové tvorby. Svých dokumentaristických schopností a zkušeností ale uměl velmi dobře využít právě pro filmové přepisy dramatických děl či hudebně dramatických divadelních žánrů. V mnoha jeho hraných filmech používal postupy známé z dokumentaristické praxe, často zde používal různé filmové triky a dotáčky, vytvořil i několik významných střihových filmů.

Byl otcem spisovatele, ilustrátora a grafika Petra Síse.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cesta vede do Tibetu v Česko-Slovenské filmové databázi
  2. SPÁČILOVÁ, Mirka. Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu. iDNES.cz [online]. 2019-01-18 [cit. 2019-01-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]