Státní fond kinematografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Státní fond kinematografie
Veletržní palác, sídlo fondu
Veletržní palác, sídlo fondu
Vznik2013
Právní formastátní fond
SídloVeletržní palác, Česko
Souřadnice
Oficiální webfondkinematografie.cz
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Státní fond kinematografie je český státní fond zřízený za účelem podpory českých filmů a filmařů.[1] Fond spravuje Ministerstvo kultury. Založen byl k 1. lednu 2013 na základě zákona č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (o audiovizi).

Do té doby existoval Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie zřízený v roce 1992 na základě zákona ČNR č. 241/1992 Sb. ze dne 14. dubna 1992, který se stal významným nástrojem veřejné podpory filmové tvorby, ať už je to psaní scénářů, či výroba a distribuce filmů. Podporoval také technický rozvoj a modernizaci kin. Zároveň se podílel na spolufinancování projektů z oblasti propagace kinematografie, např. festivalů a přehlídek.

Status fondu[editovat | editovat zdroj]

V členění rozpočtové soustavy se tento fond nachází mezi mimorozpočtovými fondy, a to konkrétně jako státní účelový fond. Působí pod správou Ministerstva kultury ČR, které je ústředním orgánem státní správy zaštiťujícím uměleckou a kulturní činnost, spolu se správou finančních fondů, za účelem podpory a zachování uměleckých děl a kulturních aktivit. Obecně jsou české státní účelové fondy tvořeny výlučně na základě zákona, který určuje zásady tvorby fondu a způsob čerpání jeho prostředků na přesně vymezené účely. Každý fond financuje specifickou oblast určenou jeho statutem a v ní pak slouží zejména k poskytování dotací a někdy i půjček určitým subjektům za předem stanovených podmínek. Jelikož hospodaří s veřejnými prostředky, jsou fondy kontrolovány parlamentem a každý správce státního fondu je povinen hospodařit podle rozpočtu státního fondu, který je schvalován jako součást státního rozpočtu na příslušný kalendářní rok.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Fond je spravován Ministerstvem kultury České republiky. V čele Fondu stojí ministr kultury, který je zodpovědný za hospodaření s prostředky Fondu. Z tohoto důvodu nemá Fond žádné organizační složky mimo sídlo ministerstva, tudíž ani žádné zaměstnance a nezřizuje žádné další jím řízené příspěvkové organizace.

Rozpočet fondu[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo kultury jako správce Fondu sestavuje pro každý rozpočtový rok návrh rozpočtu příjmů a výdajů, přehled pohledávek a závazků a závěrečný účet Fondu, které předkládá Ministerstvu financí České republiky. Návrh rozpočtu Fondu je posléze předložen vládě vždy do 31. srpna a ta jej po případných úpravách, které v něm provede, předkládá spolu s návrhem státního rozpočtu ke schválení Poslanecké sněmovně. Závěrečný účet Fondu pak tvoří přílohu státního závěrečného účtu. Spolu se závěrečným účtem je správcem Fondu předkládáno i vyhodnocení použití vynaložených prostředků.

Mezi nejvýznamnější finanční zdroje Fondu patří příjmy z obchodního využití filmů, k nimž Fond vlastní autorská práva výrobce, a odvody příplatku k ceně vstupného do kin. Přestože se finanční podpora kinematografie ze strany státu v roce 2000 nominálně zvýšila, stále postrádá širší a stabilnější základnu. Dosud se totiž nepodařilo prosadit novely audiovizuálních zákonů, které by ji posílily například rozšířením zdrojů příjmů Fondu kinematografie nebo zřízením Českého audiovizuálního centra.

Podpořené projekty[editovat | editovat zdroj]

Následující tabulka obsahuje seznam podpořených projektů:[2]

Jméno Rok Částka (mil. Kč) Druh podpory Reference
Grandhotel 2005 2 Výroba dlouhometrážních projektů [3]
Kráska v nesnázích 2005 1,5 Výroba dlouhometrážních projektů [3]
Obsluhoval jsem anglického krále 2005 5 Výroba dlouhometrážních filmů [4]
Roming 2005 4 Výroba dlouhometrážních filmů [4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O fondu [online]. Státní fond kinematografie [cit. 2019-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-02-19. 
  2. Archivovaná kopie. www.mkcr.cz [online]. [cit. 2011-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-04-17. 
  3. a b http://www.mkcr.cz/assets/statni-fondy/fond-pro-podporu-a-rozvoj-ceske-kinematografie/schv_len__22_uz_v_rka.doc
  4. a b http://www.mkcr.cz/assets/statni-fondy/fond-pro-podporu-a-rozvoj-ceske-kinematografie/schv_len__projekty_23_1_.uz_v_rky.xls

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]