Ján Roháč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Roháč
Narození18. června 1932 nebo 1. června 1932
Nitrianske Pravno
Úmrtí5. října 1980 (ve věku 48 let)
Praha
Místo pohřbeníKrematorium Strašnice
Alma materAkademie múzických umění v Praze
Povolánírežisér a filmový režisér
Webrohac.nitrianskepravno.sk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Roháč (pravděpodobně * 18. června 1932 Nitrianske Pravno u Prievidze, Slovensko5. října 1980 Praha) byl československý divadelní, filmový, televizní a hudební režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na gymnáziu absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů.

Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (což je pozdější Divadlo ABC). Působil i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, zejména v Divadle ABC, ve varietním music-halluAlhambra, v Laterně magice a zejména v Divadle Semafor. Jeho osobité divadelní režie velmi přispěly k rozvoji a popularitě této vedoucí scény divadel malých forem na počátku 60. let 20. století. Spolupracoval zde s oběma tvůrčími skupinami, se skupinou Jiří SuchýJiří Šlitr i Miloslav ŠimekJiří Grossmann. Svůj smysl pro tento žánr uplatnil také jako filmový režisér (spolu s Vladimírem Svitáčkem) hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ve kterém vystupovala celá řada tehdejších hvězd populární hudby (např. Eva Pilarová, Karel Gott, tehdy začínající Naďa Urbánková a mnozí další). Známá je i jeho dlouholetá spolupráce s Miroslavem Horníčkem.

Významná byla i jeho dlouholetá práce pro Československou televizi, kde od roku 1968 režíroval celou řadu pořadů, hudebních seriálů i jednotlivých hudebně-zábavních filmů. Podílel se i na natáčení filmových písniček (což byla tehdejší obdoba dnešních videoklipů). Ján Roháč je dodnes považován za zakladatelskou osobnost moderní československé divadelní a televizní zábavy v České i ve Slovenské republice (moderní československá audiovizuální zábava). Spoluzakládal legendární Laternu magiku, podílel se na programu neméně slavného Kinoautomatu na světové výstavě EXPO'67 v kanadském Montrealu, pomáhal vytvořit tvář Divadla Semafor přímo v divadle i v záznamech jeho představení pro Československou televizi.

Jeho manželkou byla zpěvačka Zuzana Burianová, členka souboru Divadla Semafor.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

Divadelní režie[editovat | editovat zdroj]

Filmové písničky[editovat | editovat zdroj]

Televizní režie[editovat | editovat zdroj]

Poznámka k datu narození[editovat | editovat zdroj]

Údaje o datu jeho narození se v různých zdrojích dost podstatně liší, některé zdroje uvádí datum 29. 2.1932 (což byl tzv. „přestupný“ den) jiné zdroje pak uvádí datum 1. 6.1932 nebo 18. 6.1932.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]