Reálka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Reálná škola (německy Realschule) nebo častěji jen reálka (archaicky též věcnice) byl typ všeobecné střední školy, zaměřené spíše na přírodovědní, technické obory a živé jazyky (na rozdíl od gymnázia).

První reálka byla založena roku 1706 v Halle, ve Vídni v roce 1771. V habsburské monarchii začaly být systematicky zřizovány po roce 1804:

Od roku 1851 bylo studium na reálce šestileté (tříletá nižší reálka a tříletá vyšší reálka), od roku 1868 sedmileté (čtyřletá nižší reálka a tříletá vyšší reálka) a od roku 1869 bylo ukončováno maturitou. Po absolvování školy bylo možné pokračovat studiem na vysoké škole technického směru; nebylo možné studovat na univerzitě. V roce 1904 bylo povoleno po maturitě na reálce studovat i na univerzitě, ovšem kromě teologických fakult a pouze uchazečům, kteří složili dodatečnou zkoušku z latiny, řečtiny a filosofické propedeutiky.

Ve školním roce 1917/1918 existovalo v českých zemích celkem 43 reálek s češtinou jako vyučovacím jazykem, z toho 30 v Čechách a 13 na Moravě (ve Slezsku žádná). Po první světové válce byla řada reálek přeměněna na reálná gymnázia, přičemž k těmto přeměnám docházelo nezřídka i dříve. V Československu byly reálky zrušeny v roce 1948.

Související články[editovat | editovat zdroj]