Jiří Winter Neprakta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Winter
Jiří Winter Neprakta
Jiří Winter Neprakta
Narození12. července 1924
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí30. října 2011 (ve věku 87 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povoláníspisovatel, malíř, ilustrátor, grafik, karikaturista, designér, básník a animátor
PodpisPodpis
Webová stránkaneprakta.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob Jiřího Wintra a Bedřicha Kopecného na Olšanských hřbitovech

Jiří Winter, znám také pod pseudonymem Neprakta (12. července 1924 Praha30. října 2011 Praha[1][2]), byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

II. světová válka[editovat | editovat zdroj]

Jiří Winter byl aktivním účastníkem protifašistického odboje, za který mu byl navržen trest smrti. K soudnímu jednání se nedostavil hlavní svědek a soudce, který nechtěl jednání odročovat a bez svědka ho nemohl odsoudit k trestu smrti, snížil trest na šest let v nacistické káznici. Tento trest strávil Jiří Winter v bavorské nacistické káznici Bernau u jezera Chiemsee. Podařilo se mu přežít a po osvobození dojít z vězení pěšky až do Čech.

Po válce se Jiří Winter shledal jen se svou matkou, jeho otce umučilo gestapo při výslechu na Pankráci, zbytek jeho rodiny zahynul v Osvětimi.

Jiří Winter byl členem Českého svazu bojovníků za svobodu a nositelem medaile za protifašistický odboj. Svou odbojovou činností se nikdy nechlubil.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jiří Winter byl velmi plodný autor, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů /2001/) a ilustroval stovky[pozn. 1] humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček.

Kromě onoho neuvěřitelného počtu 35 tisíc kreslených vtipů a dalších kreseb v podobně knižních ilustrací vytvořil Jiří Winter přibližně 10 tisíc obrázků pro televizi, pro film, pro reklamní průmysl, byl autorem četných plakátů a letáků.

Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným.[3] Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz.[4] Jiří Winter byl hlavním ilustrátorem knih Miloslava Švandrlíka, společně např. vytvořili několik knih o dvou žácích Kopytovi a Mňoukovi a několik knih o majorovi Haluškovi řečenému Terazky. Od roku 1994 kreslil Jiří Winter vtipy na náměty Emila Schneidera.[5]

Roku 1957 se zúčastnil první výstavy skupiny Máj 57.[6] Spolu s Bedřichem Kopecným, Jaroslavem Weigelem, Karlem Neprašem, Adolfem Bornem a dalšími byl členem uměleckého spolku Polylegran.

Jiří Winter začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih (původně chtěl být přírodovědcem, nikoliv výtvarníkem), později ilustroval několik set knih zábavných a vědecko-populárních. Mimo to se zabýval divadelní i filmovou tvorbou (návrhy kostýmů, scén, kulis) - z této oblasti patří k jeho nejznámějším počinům například film Šíleně smutná princezna a Rakev ve snu viděti... nebo divadelní hry Těžká Barbora a Osel a stín. Spolupracoval též s Laternou magikou na přípravě nového programu[7].

S Janem Werichem Jiřího Wintera nepojila pouze dlouholetá spolupráce, ale i stejně dlouholeté osobní přátelství, právě tak jako s Jiřím Trnkou, s nímž spolupracoval Jiří Winter v oblasti animovaného filmu. Stejně tak se přátelil i se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, Jiřím Suchým, Miroslavem Horníčkem nebo se zakladatelem a prvním ředitelem Západočeské galerie v Plzni Oldřichem Kubou.

Jiří Winter byl též autorem několika komiksů pro děti (a jedním z průkopníků tohoto typu výtvarné tvorby u nás), neúnavným návštěvníkem přírodovědných kroužků, kde pořádal besedy s dětmi a iniciátorem (a posléze členem porot) mnoha přírodovědných soutěží a dalších aktivit v oblasti poznávání a ochrany přírody. Jeho zásluhou začal studovat přírodovědu MVDr. Přemysl Rabas, nynější ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem a aktivní ochránce přírody a životního prostředí, s nímž se Jiří Winter při jedné takovéto soutěži seznámil.

Málo známá a přitom neobyčejně záslužná je též Winterova činnost antropologická, neboť antropologie (společně s historií, orientalistikou a přírodovědou) byla dalším oborem, v němž měl tento renesanční člověk neobyčejné znalosti, které aktivně užíval při své práci. Dlouholetá spolupráce s profesorem Emanuelem Vlčkem, naším předním antropologem světového formátu, vyústila v sérii antropologických portrétů našich historických osobností (např. Karla IV.), jejichž kosterní pozůstatky profesor Vlček zkoumal. Jedním z nejzajímavějších děl z této oblasti je portrét Zdislavy z Lemberka, který Jiří Winter vytvořil na přání papeže Jana Pavla II. pro Kongregaci pro blahořečení a svatořečení před svatořečením tehdy blahoslavené Zdislavy z Lemberka.

Mimo tuto výtvarnou činnost byl Jiří Winter též vynikajícím orientalistou a sběratelem, jehož sbírky si často půjčovalo Národní muzeum i Náprstkovo muzeum k vystavení.

Aktivně se podílel na ochraně přírody a životního prostředí, mimo jiné byl několik let předsedou pražského Spolku ochránců zvířat.

Jiří Winter byl jedním z nejvýraznějších a veřejnosti nejznámějších výtvarníků dvacátého století. Jeho výtvarná tvorba v oboru karikatury má navíc jednu zvláštnost, v oblasti karikatury a kresleného humoru ojedinělou přírodovědnou a historickou přesnost. Pokud nakreslil Jiří Winter živočicha či rostlinu, jejich zobrazení přesně odpovídalo realitě do nejmenších detailů. Stejně tak je tomu u zobrazování historických reálií. Encyklopedické znalosti, užívané ve výtvarné tvorbě, byly pro Jiřího Wintera charakteristické a mezi přáteli mu vysloužily přezdívku chodící „slovník naučný“.

Společenské hry a hračky Jiřího Wintera[editovat | editovat zdroj]

Jiří Winter pro děti navrhoval stolní hry, hračky (např. populární houpací koníky[8] a houpací kohouty[9], kteří se v nezměněné podobě vyrábějí více než půl století.

 • Magnetická křižovatka
 • Raketou do vesmíru[10]
 • Dobývání hradu
 • Obrázkové loto[11]
 • Zahradní restaurace
 • Veselé cestování Spejbla a Hurvínka
 • Sběr léčivých bylin
 • Kdo jinému jámu kopá
 • Smolíček pacholíček[12]
 • Detektiv[13]
 • Dlouhý, Široký a Bystrozraký[14]
 • Dědeček automobil vítězí[15]
 • Ostrov pokladů
 • Pohádkový kubus (6 pohádek)
 • Houpací kohout[9]
 • Houpací kůň[8]
 • Houpací slon

Vznik pseudonymu „Neprakta“[editovat | editovat zdroj]

Po válce začal psát s autorem námětů Bedřichem Kopecným drobné humoristické články do novin a časopisů. Jakmile zahájili společnou tvorbu, vymysleli si onen známý pseudonym Neprakta. Jeho vznik vysvětluje Jiří Winter ve svých vzpomínkách takto:

…v roce 1948 jsme při lahvi ovocného vermutu dohodli, že založíme podnik na výrobu kresleného humoru. Vymyslet jméno firmy nebylo těžké. Po Vítězném únoru začaly vznikat národní a družstevní podniky s názvy jako Masna, Druča, Obuna, Chemodroga, Vodotechna a další zkomoleniny končící písmenem „a“. Noviny si nemohly vynachválit tuto vymoženost, soudily, že když si někdo chce koupit deset deka salámu a vidí kolem sebe nápisy „Prodej uzenin“, „Řezník a uzenář“, „Uzeniny“, „Maso, sádlo, uzeniny“, „Výroba uzenin“, je úplně zmaten a neví, kam vlézt. Kdežto krásný a jednotný název „Masna“ ho nenechá na pochybách, že je to ten obchod, který hledal. Jak praktické! A protože my jsme chtěli prodávat něco, co nikdo moc nechtěl, co byl v tom osmačtyřicátém roce nápad vskutku nepraktický, založili jsme firmu Neprakta. Dnes už nikdo neví, že to bylo míněno jako firma, a já na to jméno slyším.
—  (Úryvek z knihy "Na návštěvě u Neprakty"[16])

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dne 1. května 1981 byl Jiřímu Winterovi udělen titul Zasloužilého umělce; paradoxně přesto, že komunistický režim ČSSR mu ztrpčoval život, například pro jeho spolupráci s Miloslavem Švandrlíkem na knize Černí baroni.

1. května 1988 udělila salonní akademie kresleného humoru Jiřímu Winterovi čestný titul HUDr. (Doctor Humoris Causa).[17] V roce 2004 udělila Česká unie karikaturistů Jiřímu Winterovi Řád bílé opice za celoživotní přínos české karikatuře.

Neoprávněná evidence StB[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 se objevila neověřená zpráva o spolupráci Jiřího Wintera s StB pod krycím jménem Gráf. Jeho evidence v archivech StB byla předmětem soudního jednání. Neprakta se krátce před svou smrtí domohl rozsudku, který potvrzoval, že byl v materiálech bývalé Státní bezpečnosti evidován neoprávněně.[18]

Nadační fond Jiřího Wintera - Neprakty[editovat | editovat zdroj]

V roce 2022 byl založen Nadační fond Jiřího Wintera - Neprakty,[19] jehož účelem je soustředění a ochrana veškerého díla Jiřího Wintera – Neprakty a jeho sbírek, péče o ně, rozšiřování sbírek, nákupy, prezentace formou výstav, besed, komentovaných prohlídek a projekcí a založení a provozování muzea Jiřího Wintera – Neprakty s doplňkovými expozicemi o historii Ořechovky a jejích osobnostech, zejména o prvním vlastníkovi vily architektu Aloisu Kubičkovi.

Vzpomínkové akce na Jiřího Wintera - Nepraktu[editovat | editovat zdroj]

Nadační fond Jiřího Wintera - Neprakty se rozhodl připojit k pravidelným vzpomínkovým akcím u hrobu Jiřího Wintera - Neprakty, které pořádá jeho manželka Daniela.

24. dubna - u příležitosti svátku Sv. Jiří

12. července - u příležitosti dne narození Jiřího Wintera - Neprakty (* 1924)

30. října - u příležitosti dne úmrtí Jiřího Wintera - Neprakty (+ 2011)

Správa pražských hřbitovů pořádá komentované procházky Olšanskými hřbitovy s názvem "Malíři a výtvarníci." V rámci těchto procházek se účastníci zastavují též u hrobu Jiřího Wintera - Neprakty a Bedřicha Kopecného, který se nachází nedaleko nové obřadní síně Olšanských hřbitovů v úseku IX, oddělení 10a, hrob č. 23.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Hladina oblečení či spíše neoblečení mých dívek, tedy to, co se smí či nesmí odhalovat, závisí na současné politické situaci. Když je relativně klidná, mohou být kresleny docela nahé. Stoupá-li politické napětí, mohou být sice nahoře bez, ale od pasu dolů musí být zahaleny. A při krizové situaci, ať již celosvětové či domácí, musí být upjaty až ke krku.
Nejradši maluju situace. Pokud možno vyhraněné. Musí se něco dít. Člověk na takovém obrázku má stát tváří v tvář proti osudu. Odsouzenec proti katovi, vojevůdce bez vojska proti přesile nepřátel, dívka, která přišla pozdě domů proti rozzuřenému tatínkovi. A v tu chvíli musí ten, kdo je poražený nebo ten, kdo poráží, říci něco, co celou situaci změní v legraci…
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí. Dalo by se říct, že ten citát byl mým celoživotním krédem.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Knihy, jejichž autorem je Jiří Winter[editovat | editovat zdroj]

 • Motivy z amfor[20], 1960, Mladá Fronta, s Wernerem Formanem
 • 106 od Neprakty, 1961, Krajské nakladatelství (Havlíčkův Brod)
 • Třináctero návštěv, 1963, Východočeské nakladatelství
 • Špehýrky, 1969, Vysočina
 • Männer im Harnisch[21], 1971, Dausien Verlag.
 • Sek a Zula, 1971, Mladá Frionta, s Miloslavem Švandrlíkem
 • Neprakta - Výstava kresleného humoru a ilustrací, 1980, Galerie hlavního města Prahy, s Bohumilem Hrabalem a Miloslavem Švandrlíkem
 • 929× Neprakta, 1984, Práce
 • EkoNeprakta, 1988, Správa Krkonošského národního parku
 • Nepraktův atlas sexu[22], 1994, Artemis, s MUDr. Radimem Uzlem, CSc.
 • Nepraktův erotický depozitář[23], 1998, HAK - Humor a kvalita, s Ladislavem Bezděkem
 • Na návštěvě u Neprakty[24], 2002, Petrklíč
 • Z archívů krále humoru[25], 2002, Epocha, s Emilem Schneiderem
 • Z archívu krále humoru 2[26], 2003, Epocha, s Miloslavem Švandrlíkem
 • S Nepraktou v hospůdce[27], 2007, Epocha
 • Tučná linka černou tuší[28], 2012, Epocha, s Jaroslavem Kopeckým
 • Nepraktovi muži v plechu[29], 2014, Epocha, s Bedřichem Kopecným
 • Kouzelný míč[30], 2016, Filip Konečný, s Miloslavem Švandrlíkem
 • Velká kniha vtipu[31], 2017, Cosmopolis (Grada)

Knihy, které Jiří Winter ilustroval[editovat | editovat zdroj]

 • Freitags wird gebadet, Kurt David, 1964, Eulenspiegel Verlag
 • Máchorky, Ilona Daňková, 1964, Krajské nakladatelství (České Budějovice)
 • Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky[32], Miloslav Švandrlík, 1969, Vysočina
 • Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem[33], Miloslav Švandrlík, 1970, Vysočina
 • O slušném chování[34], Milena Majorová, 1970, SPN - pedagogické nakladatelství (SPN - Státní pedagogické nakladatelství)
 • Praha plná strašidel[35], Miloslav Švandrlík, 1970, Pragopress - ČTK
 • Hrdinové a jiní podivíni, Miloslav Švandrlík, 1972, Středočeské nakladatelství
 • V pátek se koupeme, Kurt David, 1979, Lidové nakladatelství
 • Doktor od Jezera hrochů[36], Miloslav Švandrlík, 1980, Mladá fronta
 • 99 národních specialit sovětské kuchyně, Miloslav Švandrlík, Alena Vlčková, 1981, Lidové nakladatelství
 • Jak to, že jsme tady?[37], Miloslav Švandrlík, 1981, nezjištěno
 • Přežijí muži rok dva tisíce?[38], Jaromíra Kolárová, 1982, Československý spisovatel
 • Dívka na vdávání[39], Miloslav Švandrlík, 1983, Mladá Fronta
 • Strašidla a krásné panny, Zdeněk Šmíd, 1983, Západočeské nakladatelství
 • 3x 99 specialit sovětské kuchyně, Miloslav Švandrlík, Alena Vlčková, Oldřich Dufek, 1986, Lidové nakladatelství
 • Starosti korunovaných hlav[40], Miloslav Švandrlík, 1986, Středočeské nakladatelství a knihkupectví
 • Lékař léčí, příroda uzdravuje[41], Jiří Noha, 1987, Avicenum
 • Ženské otazníky, MUDr. Radim Uzel, CSc., 1987, Práce
 • Průpovídky ze špitálu[42], Jiří Noha, 1989, Naše Vojsko
 • Šance jako hrom[43], Miloslav Švandrlík, 1989, Mladá fronta
 • Člověk na celý život[44], Zuzanna Celmerová, 1990, Avicenum
 • Injekce, které nebolí[45], MUDr. Svatopluk Káš, CSc., 1990, Středočeské nakladatelství a knihkupectví
 • Kalendář pravidel pro manžele, snoubence a rodiče[46], František Pávek, 1990, Mladá fronta
 • Veselá akupunktura[47], Vladko Bydžovský, 1990, Jihočeské nakladatelství
 • Ještě máme co jsme chtěli[48], Miloslav Švandrlík, 1991, Rozmluvy
 • Lásky černého barona[49], Miloslav Švandrlík, 1991, Práce
 • Nechoďte k nám na večeři - hubneme![50], Jiřina Stoklasová, 1991, Petit (Ostrava)
 • Poručíme větru dešti aneb v bouři kulturní revoluce[51], Miloslav Švandrlík, 1991, Česká expedice
 • Rakev do domu[52], Miloslav Švandrlík, 1991, SNTL - Státní nakladatelství technické literatury
 • Říkali mu Terazky[53], 1991, Miloslav Švandrlík, 1991, Naše Vojsko
 • Tlustý muž pod Jižním křížem[54], Miloslav Švandrlík, 1991, Magnet Press
 • Osudy dobrého vojáka Švejka po druhé světové válce[55], Josef Jaroslav Marek, 1992, Jan
 • Unesli Mňouka, Baskerville![56], Miloslav Švandrlík, 1992, Petrklíč
 • Kniha kuchařských zajímavostí 1.[57], Jaroslav Vašák, 1993, RO-TO-M
 • Pět sekyr poručíka Hamáčka[58], Miloslav Švandrlík, 1993, Naše Vojsko
 • Když se smějí paragrafy[59], Ivo Jahelka, 1994, Madagaskar
 • Kdo se bojí, nesmí na hřbitov[60], Miloslav Švandrlík, 1995, XYZ
 • Válka skřetů[61], Miloslav Švandrlík, 1996, Naše Vojsko
 • Bernský salašnický pes[62], Hans Räber, 1997, Dona
 • Draculův zlověstný doušek[63], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
 • Černí baroni po čtyřiceti letech[64], Miloslav Švandrlík, 1998, Camis
 • Růžové sny pilného hňupa aneb Poručíme větru dešti...[65], Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
 • Černí baroni těsně před kremací[66], Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
 • Avantýry zámeckého pána[67], Vladimír Cerha, 2002, Plot
 • Krkonošská kuchařka[68], Jiří Marhold, 2002, Ikar
 • Manželství a jiné pohromy[69], Radka Skácelová, 2002, Triton
 • Terazky na Hrad[70], Miloslav Švandrlík, 2002, Camis
 • Terazkyho poslední džob[71], Miloslav Švandrlík, 2002, Camis
 • Antikuchařka aneb žvanec - náš úhlavní nepřítel[72], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
 • Černý baron od Botiče aneb Miloslav Švandrlík o sobě[73], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
 • Dráculův temný stín[74], Miloslav Švandrlík, 2003, Epocha
 • Rozmarná zelená krev[75], František Janalík, 2003, Plot
 • Terazky v tunelu doktora Moodyho[76], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
 • Dospělým vstup zakázán[77], MUDr. Miroslav Plzák, CSc., 2003, Státní pedagogické nakladatelství
 • Vaříme s Jiřím Wintrem-Nepraktou[78], Jaroslav Vašák, 2003, Hart
 • Velká ilustrovaná encyklopedie sexy anekdot[79], Jiří Plachetka, 2003, Levné knihy
 • 100 nejlepších hororů[80], Miloslav Švandrlík, 2004, Epocha
 • Jak byli vyhubeni draci v Čechách[81], Miloslav Švandrlík, 2004, Epocha
 • Někdo to rád jinak[82], Rudolf Čechura, 2004, Camis
 • To v pohádkách nebylo![83], Miloslav Švandrlík, 2004, Camis
 • Antikuchařka aneb žvanec - náš úhlavní nepřítel[72], Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
 • Jak to, že jsme tady[37], Miloslav Švandrlík, 2005, Knižní klub, Epocha
 • Proč se to říká?[84], Miloslav Švandrlík, 2005, Epocha
 • S humorem na suchary: politické i nepolitické fejetony k zasmání i pláči z dávné i nedávné doby o lidech známých i neznámých[85], Jindřich Lion, 2005, Akcent
 • Stoletý major Terazky[86], Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
 • Nesmiřitelný Terazky, Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
 • NEPRAKTYcká historie[87], Miloslav Švandrlík, 2006, Epocha
 • S Nepraktou za zvířenou[88], Miloslav Švandrlík, 2007, Epocha
 • S Nepraktou v mokrém živlu[89], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
 • S Nepraktou u výprasku[90], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
 • Hrdinové a nebojsové[91], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
 • Lásky komické a tragické[92], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
 • Živil mě sex[93], Jiří Miller, 2008, Epocha
 • Draculův švagr[94], Miloslav Švandrlík, 2009, XYZ
 • Lázenští Asklépiové a jejich pacienti[95], Balnearius, 2009, Knihy 555
 • 100 legend z hradů, měst a katakomb[96], Miloslav Švandrlík, 2010, Epocha
 • Album strašidel a děsuplných přízraků[97], Jaroslav Kopecký, 2010, Epocha
 • Nové příběhy Seka a Zuly[98], Miloslav Švandrlík, 2010, Epocha
 • Dráculův poslední doušek[99], Miloslav Švandrlík, 2011, Epocha
 • Hambaté anekdoty[100], Václav Vlk, 2011, Levné knihy
 • Kam se na nás život hrabe[101], Pavel Kravěc, 2012, Nová Forma
 • Kuchyně mnoha tváří[102], Jaroslav Kopecký, Vladimír Suchý, 2013, Arista Books
 • Staré říkanky české[103], Jiří Teper, 2016, Vega-L
 • Neprakta[104], Pavel Ryška, 2016,Galerie výtvarného umění v Chebu
 • Tajemný svět strašidel[105], Jiří Pecha, 2016, Beránek knihy
 • Čertova bažina[106], Miloslav Švandrlík, 2017, Epocha
 • Svlékněte se, prosím![107], Jiří Noha, 2019, Epocha

Knihy o Jiřím Winteru-Nepraktovi[editovat | editovat zdroj]

 • Český kreslený humor dvacátého století, Radko Pytlík, 1988, Odeon
 • Průšvihy firmy Neprakta[108], Oldřich Dudek, 1997, Oskar Gag
 • Hovory s Nepraktou[109], Helen Valentová, Jiří Müller, 2008, Naše Vojsko
 • Pamlsky firmy Neprakta[110], Pavel Šmidrkal, 2019, Nová tiskárna Pelhřimov

Televizní pořady, kde je Jiří Winter hostem[editovat | editovat zdroj]

Filmy, televizní pořady a divadelní hry, na kterých Jiří Winter spolupracoval[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Televizní pořady[editovat | editovat zdroj]

 • 1987 Receptář nejen na neděli (Československá televize)

Divadelní hry[editovat | editovat zdroj]

 • Osel a stín
 • Těžká Barbora
 • On a jeho žena
 • Plný notes anekdot
 • Úderka - vesele do žní
 • Melodie letního podvečera
 • Tramp Kokrnoha
 • U Táboráku
 • Jeden všecko nestačí
 • Vzhůru po Rio Botičo
 • Kam s flintou
 • Smějeme se se Setlery již 30 let
 • Nanebevzetí plukovníka Heiliga
 • Krvavý Bill a viola
 • Robot Emil
 • Raubíř a jeho dítě
 • Nebojte se, jsem jen upír!
 • Vzhůru na nebesa
 • 1. kabaretní pásmo divadélka Paraván
 • Limonádový Joe
 • Mamselle Nitouche
 • Šediny páně Casanovy
 • Ženichové
 • Černí baroni aneb Muzeum stalinismu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

 1. Databáze Národní knihovny ČR obsahuje 272 položek českých či cizojazyčných knih, jejich autorem či ilustrátorem je Jiří Winter. Část z těchto položek jsou však opakovaná vydání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Smrt legendy: Zemřel malíř a ilustrátor Jiří Winter Neprakta. tn.nova.cz [online]. [cit. 2022-02-07]. Dostupné online. 
 2. Zemřel slavný český kreslíř Jiří Winter - Neprakta [online]. Novinky.cz, 2011-10-30 [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. 
 3. Kreslené vtipy Neprakty (J. Wintera a B. Kopecného) v Dikobrazu. dikobraz.cz [online]. [cit. 2022-05-27]. Dostupné online. 
 4. Kreslené vtipy Neprakty v Dikobrazu. dikobraz.cz [online]. [cit. 2021-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-07-17. 
 5. Kniha J. Wintera a E. Schneidera na Databázi knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online. 
 6. Adriana Primusová: Skupina Máj 57, Úsilí o uměleckou svobodu na přelomu 50. a 60. let, Správa pražského hradu, Praha 2007, s. 111
 7. Jiří Winter. www.padesatky.info [online]. [cit. 2022-02-19]. Dostupné online. 
 8. a b Neprakta: Houpací koník [online]. Info Neprakta. Dostupné online. 
 9. a b Houpací kohout [online]. Info Neprakta. Dostupné online. 
 10. Raketou do vesmíru - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
 11. Obrázkové Loto – Neprakta. SVĚT-HER.CZ [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
 12. Smolíček pacholíček - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
 13. Detektiv - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
 14. Dlouhý, Široký a Bystrozraký - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
 15. Dědeček automobil vítězí - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
 16. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Na návštěvě u Neprakty. 2. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. ISBN 80-7229-045-2, ISBN 978-80-7229-045-1. OCLC 1015189189 
 17. e-GAG č. 2014 - 1/2, str. 10. www.cartoongallery.eu [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online. 
 18. Rozsudek. Praha: Městský soud v Praze, 2011. Dostupné online. S. 1. 
 19. Výpis z nadačního rejstříku. [s.l.]: [s.n.], 2022. Dostupné online. Kapitola Nadační fond Jiřího Wintera - Neprakty. 
 20. WINTER, Jiří; NEPRAKTA. Motivy z amfor. Ilustrace Jiří Winter - Neprakta, Werner Forman. 1. vyd. [s.l.]: Mladá Fronta, 1960. 136 s. 
 21. NEPRAKTA. Männer im Harnisch Indiskretionen aus d. Mittelalter.. Hanau (am Main): [s.n.] 10, [102] S s. Dostupné online. ISBN 978-3-7684-4146-9, ISBN 3-7684-4146-6. OCLC 74052769 
 22. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nepraktův atlas sexu. [Ústí nad Labem]: [s.n.] 62 nečíslovaných stran s. Dostupné online. ISBN 80-900825-1-3, ISBN 978-80-900825-1-9. OCLC 1230105399 
 23. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nepraktův erotický depozitář. Druhé, přepracované a rozšířené vydání. vyd. Praha: [s.n.] 159 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86631-72-1, ISBN 80-86631-72-9. OCLC 972632920 
 24. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Na návštěvě u Neprakty. Vydání druhé. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. Dostupné online. ISBN 80-7229-045-2, ISBN 978-80-7229-045-1. OCLC 1015189189 
 25. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Z archívů krále humoru. [s.l.]: Epocha Dostupné online. ISBN 8086328074. OCLC 56895438 
 26. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Z archívů krále humoru. Praha: Epocha 2 volumes s. Dostupné online. ISBN 80-86328-07-4, ISBN 978-80-86328-07-2. OCLC 56895438 
 27. NEPRAKTA. S Nepraktou v hospůdce. Praha: Epocha 79 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-16-5, ISBN 80-87027-16-7. OCLC 436156061 
 28. NEPRAKTA. Tučná linka černou tuší, aneb Nepraktycké vzpomínání. Praha: Epoche 274 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-131-3, ISBN 80-7425-131-4. OCLC 823576964 
 29. NEPRAKTA. Nepraktovi muži v plechu. 1. vydání. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-234-1, ISBN 80-7425-234-5. OCLC 908472912 
 30. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Kouzelný míč : kreativní komiks. Vydání první souborné. vyd. Praha: [s.n.] 103 s. Dostupné online. ISBN 978-80-906425-0-8, ISBN 80-906425-0-0. OCLC 953516026 
 31. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Velká kniha vtipu. První vydání. vyd. Praha: [s.n.] 256 s. Dostupné online. ISBN 978-80-271-0447-5, ISBN 80-271-0447-5. OCLC 1015198607 
 32. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky. Purley: Rozmluvy 244 s. Dostupné online. ISBN 0-946352-56-9, ISBN 978-0-946352-56-2. OCLC 21226346 
 33. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Mořský vlk a veselá vdova aneb Proti všem. 2. vyd. vyd. Praha: Region 205 s. Dostupné online. ISBN 80-900105-3-9, ISBN 978-80-900105-3-6. OCLC 39407144 
 34. MAJOROVÁ, Milena; WINTER, Jiří. O slušném chování. 1. vyd. [s.l.]: Státní pedagogické nakladatelství, 1970. 148 s. 
 35. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Praha plná strašidel. 1. vyd. vyd. Praha: Road Praha 144 s. Dostupné online. ISBN 80-85385-46-5, ISBN 978-80-85385-46-5. OCLC 33333746 
 36. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Doktor od Jezera hrochů. 1. vyd. [s.l.]: Mladá fronta, 1980. 256 s. 
 37. a b ŠVANDRLÍK, Miloslav. Jak to, že jsme tady?. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 227 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-80-5, ISBN 978-80-86328-80-5. OCLC 85163732 
 38. KOLÁROVÁ, Jaromíra. Přežijí muži rok dva tisíce?. 1. vyd. [s.l.]: Československý spisovatel, 1982. 168 s. 
 39. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Dívka na vdávání. 1. vyd. vyd. Praha: Interkontaktservis 141 s. Dostupné online. ISBN 80-900342-0-9, ISBN 978-80-900342-0-4. OCLC 28314282 
 40. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Starosti korunovaných hlav. 2. vyd. vyd. Praha: Epocha 142 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-40-6, ISBN 978-80-86328-40-9. OCLC 56872053 
 41. ŠVEJNOHA, Jiří. Lékař léčí, příroda uzdravuje : historie medicíny (s úsměvem). 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 265 s. Dostupné online. ISBN 80-87027-06-X, ISBN 978-80-87027-06-6. OCLC 124087100 
 42. NOHA, Jiří. Průpovídky ze špitálu. Praha: Naše vojsko 93 s. Dostupné online. ISBN 80-85110-22-9, ISBN 978-80-85110-22-7. OCLC 21318354 
 43. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Šance jako hrom. 1. vyd. vyd. Praha: MF 119 s. Dostupné online. ISBN 80-204-0041-9, ISBN 978-80-204-0041-3. OCLC 39439971 
 44. CELMEROVÁ, Zuzana. Člověk na celý život. 1. vyd. vyd. Praha: Avicenum 134 s. Dostupné online. ISBN 80-201-0071-7, ISBN 978-80-201-0071-9. OCLC 39425730 
 45. KÁŠ, Svatopluk. Injekce, které nebolí. 1. vyd. [s.l.]: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1990. 192 s. 
 46. PÁVEK, František. Kalendář pravidel pro manžele, snoubence a rodiče. 1. vyd. vyd. Praha: Mladá fronta 270 s. Dostupné online. ISBN 80-204-0191-1, ISBN 978-80-204-0191-5. OCLC 39419207 
 47. BYDŽOVSKÝ, Vladko. Veselá akupunktura. Vyd. 1. vyd. České Budějovice: Jihočeské nakl 164 s. Dostupné online. ISBN 80-7016-022-5, ISBN 978-80-7016-022-0. OCLC 25363105 
 48. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Ještě máme co jsme chtěli. Praha: Rozmluvy 197 s. ISBN 80-85336-03-0, ISBN 978-80-85336-03-0. OCLC 29030336 
 49. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Lásky Černého barona : příběhy Romana Kefalína, z let 1947 až 1952. 1. vyd. Praha: Práce 155 s. ISBN 80-208-0171-5, ISBN 978-80-208-0171-5. OCLC 28497045 
 50. STOKLASOVÁ, Jiřina. Nechoďte k nám na večeři - hubneme. Ostrava: Petit 167 s. Dostupné online. ISBN 80-900082-8-3, ISBN 978-80-900082-8-1. OCLC 39588820 
 51. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Poručíme větru, dešti-- : aneb, V bouři kulturní revoluce. Praha: Lidové noviny 271 s. Dostupné online. ISBN 80-7106-042-9, ISBN 978-80-7106-042-0. OCLC 26379767 
 52. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Rakev do domu. Vyd. 1. vyd. Praha: SNTL 203 s. Dostupné online. ISBN 80-03-00589-2, ISBN 978-80-03-00589-5. OCLC 27943555 
 53. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Říkali mu Terazky, aneb, Šest půllitrů u Jelínků. 1. vyd. Praha: Naše vojsko 191 s. ISBN 80-206-0287-9, ISBN 978-80-206-0287-9. OCLC 24811615 
 54. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Tlustý muž pod Jižním křížem. Praha: Magnet-Press 127 s. Dostupné online. ISBN 80-85110-58-X, ISBN 978-80-85110-58-6. OCLC 39427427 
 55. MAREK, Josef Jaroslav. Osudy dobrého Švejka po druhé světové válce. Praha: JAN 78 s. Dostupné online. ISBN 80-900622-2-9, ISBN 978-80-900622-2-1. OCLC 30593076 
 56. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Unesli Mňouka, Baskerville!. Vyd. 1. vyd. V Praze: Petrklíč 94 s. Dostupné online. ISBN 80-85243-31-8, ISBN 978-80-85243-31-4. OCLC 65177038 
 57. VAŠÁK, Jaroslav. Kniha kuchařských zajímavostí. 1. vyd. vyd. Bučovice: RO-TO-M 128 s. Dostupné online. ISBN 80-85840-00-6, ISBN 978-80-85840-00-1. OCLC 39603540 
 58. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Pět sekyr poručíka Hamáčka. 1. vyd. Praha: Naše vojsko 143 s. ISBN 80-206-0377-8, ISBN 978-80-206-0377-7. OCLC 31153408 
 59. JAHELKA, Ivo. Když se smějí paragrafy.. [Jihlava]: Madagaskar 138 s. Dostupné online. ISBN 80-901687-3-6. OCLC 320250962 
 60. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kdo se bojí, nesmí na hřbitov. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 142 s. Dostupné online. ISBN 80-901687-9-5, ISBN 978-80-901687-9-4. OCLC 36507663 
 61. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Válka skřetů. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 121 s. Dostupné online. ISBN 80-902044-8-1, ISBN 978-80-902044-8-5. OCLC 37962038 
 62. RÄBER, Hans. Bernský salašnický pes. České Budějovice: Dona 166, [8] s. s. Dostupné online. ISBN 80-85463-94-6, ISBN 978-80-85463-94-1. OCLC 38152898 
 63. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův zlověstný doušek. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 115 s. Dostupné online. ISBN 80-86068-03-X, ISBN 978-80-86068-03-9. OCLC 38152429 
 64. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni po čtyřiceti letech. Ilustrace Jiří Winter - Neprakta. 1. vyd. [s.l.]: Camis, 1998. 156 s. ISBN 80-86387-28-3. 
 65. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. VI., Růžové sny pilného hňupa, aneb, Poručíme větru, dešti .... Praha: Camis 221 s. ISBN 80-902620-5-8, ISBN 978-80-902620-5-8. OCLC 43260237 
 66. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. VIII., Černí baroni těsně před kremací. Praha: Camis 157 s. ISBN 80-902620-2-3, ISBN 978-80-902620-2-7. OCLC 41831332 
 67. CERHA, Vladimír. Avantýry zámeckého pána. 1. vyd. vyd. Praha: Plot 110 s. Dostupné online. ISBN 80-86523-13-6, ISBN 978-80-86523-13-2. OCLC 53268687 
 68. MARHOLD, Jiří. Krkonošská kuchařka. Vyd. 2., V Euromedia Group 1. vyd. Praha: Ikar 435 s. Dostupné online. ISBN 80-249-0044-0, ISBN 978-80-249-0044-5. OCLC 53264378 
 69. SKÁCELOVÁ, Radka. Manželství a jiné pohromy. Vyd. 1. vyd. Praha: Triton 102 s. Dostupné online. ISBN 80-7254-214-1, ISBN 978-80-7254-214-7. OCLC 51184995 
 70. ŠVANDRLÍK, Miloslav. [Černí baroni]. XI., Terazky na Hrad. 1. vyd. Praha: Camis 128 s. ISBN 80-86387-15-1, ISBN 978-80-86387-15-4. OCLC 51192567 
 71. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. XII, Terazkyho poslední džob. 1. vyd. Praha: Camis 141 s. ISBN 80-86387-24-0, ISBN 978-80-86387-24-6. OCLC 53274209 
 72. a b ŠVANDRLÍK, Miloslav. Antikuchařka, aneb, Žvanec - náš úhlavní nepřítel. Vyd. 1. vyd. Praha: Camis 122 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 80-86387-22-4, ISBN 978-80-86387-22-2. OCLC 53263042 
 73. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černý baron od Botiče aneb Miloslav Švandrlík o sobě. 2. vyd. [s.l.]: Camis, 2005. 246 s. ISBN 80-86387-40-2. 
 74. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův temný stín. Vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 151 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-29-5, ISBN 978-80-86328-29-4. OCLC 56873498 
 75. JANALÍK, František. Rozmarná zelená krev. Praha: Plot 195 s. Dostupné online. ISBN 80-86523-17-9, ISBN 978-80-86523-17-0. OCLC 53269067 
 76. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. XIII., Terazky v tunelu doktora Moodyho. 1. vyd. Praha: Camis 170 s. ISBN 80-86387-26-7, ISBN 978-80-86387-26-0. OCLC 53265845 
 77. PLZÁK, Miroslav. Dospělým vstup zakázán. 3. vyd. Praha: Motto 108 s. ISBN 80-7246-203-2, ISBN 978-80-7246-203-2. OCLC 56867469 
 78. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Vaříme s Jiřím Wintrem-Nepraktou. V nakl. Hart vyd. 1. vyd. Praha: Hart 199 s. Dostupné online. ISBN 80-86529-52-5, ISBN 978-80-86529-52-3. OCLC 894842306 
 79. PLACHETKA, Jiří. Velká ilustrovaná encyklopedie sexyanekdot. Praha: [s.n.] 694 s. Dostupné online. ISBN 80-7580-999-8, ISBN 978-80-7580-999-5. OCLC 1019660445 
 80. ŠVANDRLÍK, Miloslav. 100 nejlepších hororů. 1. vyd. Praha: Nakl. Epocha 520 s. ISBN 80-86328-47-3, ISBN 978-80-86328-47-8. OCLC 63668828 
 81. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Jak byli vyhubeni draci v Čechách. 2. vyd. vyd. Praha: Epocha 172 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-51-1, ISBN 978-80-86328-51-5. OCLC 85120364 
 82. ČECHURA, Rudolf. Někdo to rád jinak. Vyd. 1. vyd. Praha: Camis 141 s. Dostupné online. ISBN 80-86387-33-X, ISBN 978-80-86387-33-8. OCLC 85119114 
 83. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. To v pohádkách nebylo! : z archivů krále humoru. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 143 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-54-6, ISBN 978-80-86328-54-6. OCLC 85129797 
 84. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Proč se to říká?. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 139 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-72-4, ISBN 978-80-86328-72-0. OCLC 85141441 
 85. LION, Jindřich. S humorem na suchary : politické i nepolitické fejetony k zasmání i pláči z dávné i nedávné doby o lidech známých i neznámých. Vyd. 1. vyd. Třebíč: Akcent 141 s. Dostupné online. ISBN 80-7268-326-8, ISBN 978-80-7268-326-0. OCLC 85158419 
 86. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Stoletý major Terazky. 1. vyd. Prague: Camis 158 s. ISBN 978-80-86387-39-0, ISBN 80-86387-39-9. OCLC 310125174 
 87. NEPRAKTA. Nepraktycká historie. Praha: Epocha 1 online resource (166 pages) s. Dostupné online. ISBN 8086328945. OCLC 891538876 
 88. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou za zvířenou. Praha: Epocha 85 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-32-5, ISBN 80-87027-32-9. OCLC 228606097 
 89. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou v mokrém živlu--. Praha: Epocha 93 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-74-5, ISBN 80-87027-74-4. OCLC 320209749 
 90. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou u výprasku. Praha: Epocha 78 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-62-2, ISBN 80-87027-62-0. OCLC 237192593 
 91. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Hrdinové a nebojsové. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 111 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-75-2, ISBN 80-87027-75-2. OCLC 316676126 
 92. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Lásky komické a tragické. Vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 115 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-65-3, ISBN 80-87027-65-5. OCLC 436155973 
 93. MILLER, Jiří. Živil mě sex. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 171 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-88-0, ISBN 978-80-86328-88-1. OCLC 85165381 
 94. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův švagr. V Praze: XYZ 287 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7388-239-6, ISBN 80-7388-239-6. OCLC 465284789 
 95. BALNEARIUS. Lázeňští Asklépiové a jejich pacienti : lázeňské historky, anekdoty a vtipy. Vyd. 1. vyd. Liberec: Knihy 555 261 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86660-26-4, ISBN 80-86660-26-5. OCLC 641493202 
 96. ŠVANDRLÍK, Miloslav. 100 legend z hradů, měst a katakomb. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 175 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-061-3, ISBN 80-7425-061-X. OCLC 693937328 
 97. KOPECKÝ, Jaroslav. Album strašidel & děsuplných přízraků. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 147 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-060-6, ISBN 80-7425-060-1. OCLC 681500945 
 98. WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nové příběhy Seka a Zuly. 1. knižní vyd. vyd. Praha: Epocha 91 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-053-8, ISBN 80-7425-053-9. OCLC 693932635 
 99. ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův poslední doušek. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 307 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-099-6, ISBN 80-7425-099-7. OCLC 730409674 
 100. VLK, Václav. Hambaté anekdoty. Vyd. 1. vyd. [Praha]: Levné knihy 79 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87391-76-1, ISBN 80-87391-76-4. OCLC 724297781 
 101. KRAVĚC, Pavel. Kam se na nás život hrabe. 1. vyd. vyd. [České Budějovice]: Nová Forma 56 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7453-117-0, ISBN 80-7453-117-1. OCLC 761170023 
 102. SUCHÝ, Vladimír. Kuchyně mnoha tváří. 1. vyd. vyd. Praha: Arista 285 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87867-06-8, ISBN 80-87867-06-8. OCLC 883370756 
 103. TEPER, Jiří. Staré říkanky české. Nymburk: [s.n.] 45 s. Dostupné online. ISBN 978-80-88072-22-5, ISBN 80-88072-22-0. OCLC 972639332 
 104. Neprakta. www.retromuseum.cz [online]. [cit. 2022-03-13]. Dostupné online. 
 105. PECHA, Jiří. Tajemný svět strašidel. [Havlíčkův Brod]: [s.n.] 177 s. Dostupné online. ISBN 978-80-906586-0-8, ISBN 80-906586-0-1. OCLC 975045677 
 106. ŠVANDRLÍK, Miloslav. 3 x 100 hororů. II., Čertova bažina. Vydání první. vyd. Praha: [s.n.] 385 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-069-7, ISBN 80-7557-069-3. OCLC 1005721225 
 107. NOHA, Jiří. Svlékněte se, prosím!. První vydání. vyd. Praha: [s.n.] 116 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-201-1, ISBN 80-7557-201-7. OCLC 1111934703 
 108. DUDEK, Oldřich. Průšvihy firmy Neprakta. 1. vyd. vyd. [S.l.]: OSKAR GAG 255 s. Dostupné online. ISBN 80-86155-03-X, ISBN 978-80-86155-03-6. OCLC 39105219 
 109. MÜLLER, Jiří. Hovory s Nepraktou. Vyd. 1. vyd. Praha: Naše Vojsko 142 Seiten, [44] Blätter s. Dostupné online. ISBN 978-80-206-0945-8, ISBN 80-206-0945-8. OCLC 239361864 
 110. ŠMIDRKAL, Pavel. Pamlsky firmy Neprakta. Vydání první. vyd. Pelhřimov: [s.n.] 55 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7415-185-9, ISBN 80-7415-185-9. OCLC 1104146463 
 111. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Červená aerovka (1960). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
 112. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Neodpočívej v pokoji (1961). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
 113. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Poselstvo krále Jiříka (1963). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
 114. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Hra o naftu (1964). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
 115. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Sparta - Slavia (1964). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
 116. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Pražská strašidla (1966). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online. 
 117. Hadrián z Římsů (1976). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 118. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Španělská paradentóza (1986) [TV inscenace]. FDb.cz [online]. [cit. 2022-03-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • WINTER-NEPRAKTA, Jiří; KOPECKÝ, Jaroslav. Tučná linka černou tuší, aneb, Nepraktycké vzpomínání. 1. vyd. Praha: Epocha, 2012. 274 s. ISBN 978-80-7425-131-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]